Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Každý z nás má jiné nákupní návyky. Někdo si počíhá na slevy a za určitou částku má hned několik kousků. Jiní lidé naopak vsází na kvalitu a raději si koupí pouze jednu věc. Otázkou zůstává, kdo doopravdy ušetří?

Vyplatí se, když si pořídíš dražší kousek? S rozhodnutím pomůže JEDNODUCHÝ VZOREC!

Oblečení
zdroj: Thinkstockphotos Oblečení
aktualizováno 08.12.2017, 00:21 | 08.12.2017, 00:21 | DyA

Každý z nás má jiné nákupní návyky. Někdo si počíhá na slevy a za určitou částku má hned několik kousků. Jiní lidé naopak vsází na kvalitu a raději si koupí pouze jednu věc. Otázkou zůstává, kdo doopravdy ušetří?

Naštěstí existuje chytrý vzorec, díky kterému zjistíš, zda jsi na nákupu prodělala, nebo vydělala. Vzorec ti může být nápomocný i při dalším nákupu.


Jak na to?
Především musíme zjistit, kolik určitá věc doopravdy stojí. Možná tě překvapí, že drahá bunda tě ve finále může vyjít levněji než tričko ze secondhandu. Jak je to možné? Především díky vzorci CPU (cost per use), který můžeme přeložit jako vzorec na náklady použití. CPU vypočítáš tak, že pořizovací cenu předmětu vydělíš celkovým počtem použití. Je nám jasné, že si nevedeš přesnou evidenci o tom, jak často daný kousek nosíš. Odhadem však můžeš určit, zda jsi nové tričko ze slevy měla dvakrát nebo desetkrát. Lehčí to je v případě bund, bot či kabátů. U těch můžeme vcelku přesně určit, jestli jsme je nosili celou zimu, nebo se na ně prášilo v šatníku. Lze konstatovat, že reálná cena předmětu je přímo úměrná tomu, kolikrát ho dokážeme využít.

 


Příklad pro pochopení
Pojďme si uvést jednoduchý příklad, na kterém princip CPU pochopíš. V obchodě jsme si pořídili tričko zlevněné na 199 Kč a zimní kabát za 3000 Kč. S jistotou můžeme říci, že tričko jsme oblékli pouze třikrát, zatímco kabát nosíme celou zimu (zhruba tedy pět měsíců - cca 150 dní). Do kalkulačky vložíme cenu trička 199 Kč, kterou vydělíme 3, tedy počtem užití. Výsledné číslo je 66,3. Stejně budeme postupovat i u kabátu, kdy 3000 vydělíme 150. Výsledek je 20. Z celého příkladu je patrné, že ve finále nás kabát vyšel levněji než tričko ve slevě. Nevěříš? Zkus vzorec aplikovat i na své oblečení a uvidíš, že vzorec se neplete.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nákup on-line se nevyvedl? 6 rad, jak dostat své peníze zpět!
Nakupování na zahraničních webech. JAK NA TO
Jak co nejvíce ušetřit? 6 úsporných rad pro každý den


Co si z toho mám vzít?

Vzorec CPU by ti měl dokázat, že v některých případech je lepší, když zainvestuješ do dražších kousků, které nejen vydrží déle, ale především tě v konečném výpočtu vyjdou levněji. Při nakupování se neřiď pouze cenou, ale především tím, zda kousek budeš doopravdy nosit. K čemu ti bude tričko za tři stovky, které na sebe vezmeš dvakrát za rok? Lepší bude, když si pořídíš svůj vysněný top, který stojí osm set. CPU lze aplikovat i na věci či potraviny. U potravin mysli na to, že větší balení je často výhodnější než balení menší. Pozor si dej u potravin, které se rychle kazí. V tomto případě bys nemusela ušetřit, ale naopak prohloupit.1 hlasů
Vaše hodnocení