Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Balerínky či lodičky ze syntetických a neprodyšných materiálů, zvýšená potivost nohou, navlhlé boty, časté návštěvy sauny či veřejných bazénů. Toto vše nahrává patologickým plísním, které se rády usídlují na nohách a způsobují nepříjemný zápach, s...

Zápach, svědění, fleky na nehtech? Políčila si na tebe mykóza

Bezchybná chodidla
zdroj: oficiální zdroj Bezchybná chodidla
aktualizováno 18.07.2017, 00:15 | 18.07.2017, 00:15 | Krásná.cz

Balerínky či lodičky ze syntetických a neprodyšných materiálů, zvýšená potivost nohou, navlhlé boty, časté návštěvy sauny či veřejných bazénů. Toto vše nahrává patologickým plísním, které se rády usídlují na nohách a způsobují nepříjemný zápach, svědění pokožky mezi prsty a plíseň na nehtech či pokožce.

Mykóza postihuje ať už nárazově nebo dlouhodobě velkou část populace. Plísním a kvasinkám totiž svědčí náš moderní životní styl plný stresu, fast foodu a jednoduchých cukrů konzumovaných v nadměrném množství. Svou roli také hraje zvýšená konzumace antibiotik, nešetrné mycí prostředky, nedostatečná anebo omezená hygiena (například při snížené pohyblivosti po úrazech) a v neposlední řadě dědičné sklony k některým kožním chorobám (například atopický ekzém).

 

Mikroskopické houby, mezi které řadíme plísně i kvasinky, se vyskytují všude kolem nás. Nejrizikovější prostory jsou ty, ve kterých je vlhko a teplo a pohybuje se zde velké množství osob. Jde hlavně o wellness, bazény nebo sauny. Nakazit se ale můžete i na pedikúře, z koberce či přezůvek, na kterých ulpěly šupinky nakažené kůže.


Mezi základní projevy mykózy se řadí zažloutlé, deformované, drobivé či pruhované nehty, které mají navíc sklony k lámavosti. Obecně je vhodné snažit se zabránit jakémukoliv poškození nehtu, který je pak ke vzniku mykózy více náchylný. Na již poškozený nehet se doporučuje použít vhodný přípravek, který proniká přímo do nehtu, kde ho čistí a zpevňuje (např. Urgo Poškozené nehty Filmogel).


„Preventivně doporučuji každému domácí koupele nohou ve slabém roztoku hypermanganu, a to zejména po návštěvě bazénů či wellness center,“ uvádí MUDr. Karel Mencl, CS., který se oboru lékařské mikrobiologie a mykologie věnuje již přes třicet let. „Nejlepší je ale počínající kožní plísně podchytit již ze začátku. Pokud začnete pozorovat drobné popraskání kůže mezi prsty nohou, zvýšenou potivost či nepříjemný zápach nohou, doporučuji již při prvním podezření přizvat na pomoc chytrou houbu.“ Přípravky s chytrou houbou zakoupíte v běžné lékárenské síti ve formě zásypu, koupele či nehtového zábalu.

 

Dokonalé nohy
(Foto: oficiální zdroj)


Co můžeme udělat pro zdraví svých nohou sami?


1. Prevence – půl zdraví


Ať už se chystáte do bazénu či do sauny, vsaďte na lehce omyvatelné plastové pantofle či žabky s protiskluzovým profilem. Vlhké a teplé prostředí totiž plísním nahrává, nedávejte jim šanci!


2. Hygiena především


Dbejte na hygienu, nohy si po koupání či sprše pečlivě vysušte a ošetřete mastným krémem či kokosovým olejem. Plísně totiž napadají narušenou i přesušenou pokožku, neboť se na ní tvoří mikroskopické trhlinky.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak se zbavit zápachu z úst
Stop pocení přírodní cestou
Kdy VÝTOK znamená problém?!


3. Nic se nemá přehánět


Stejně jako nedostatečná hygiena, i ta přehnaná natropí více škody než užitku. Pokud bojujete proti zavánějícím nohám, určitě nepoužívejte dráždivá mýdla či alkoholové roztoky a nohy nekoupejte příliš často. Podrážděná a vysušená pokožka zbavená přirozené mikroflóry je ještě náchylnější k napadení plísňovým vetřelcem.


4. Zdravý životní styl


Plísně si libují, když máte oslabenou obranyschopnost. Naopak zdravou výživou plnou vlákniny, ovoce a zeleniny, ze které vyřadíte průmyslově zpracované potraviny, tzv. rychlé cukry a některá „éčka“, posílíte svůj organismus v boji proti nežádoucím infekcím i proti plísňovým onemocněním.


5. Čím dříve, tím lépe


Pokud na svých nohách začnete pozorovat jakékoliv změny, jako je zvýšená potivost, podrážděná, zarudlá či šupinkovitá pokožka, neobvyklý zápach či svědění mezi prsty, přizvěte na pomoc biologický preparát s chytrou houbou Pythium oligandrum (např. zásyp Chytrá houba Pythie Biodeur Prevent Foot powder). Čím dříve zareagujete, tím větší je šance, že chytrá houba zlikviduje počínající plísňové onemocnění!0 hlasů
Vaše hodnocení