Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Anorexie je psychická nemoc, při které (převážně) dívky přestávají jíst, například kvůli pocitu, že jsou tlusté, a dovedou to až do extrému. Tím vzniká anorexie. Každá holka má však svůj vlastní důvod, proč se z ní stala anorektička.

Tak trochu jiná anorexie - zpověď Terezy a Amy

Mentální anorexie - 3
zdroj: Thinkstockphotos Mentální anorexie - 3
aktualizováno 24.11.2012, 00:48 | 24.11.2012, 00:00 | Natali Geschrei/Krasna.cz

Anorexie je psychická nemoc, při které (převážně) dívky přestávají jíst, například kvůli pocitu, že jsou tlusté, a dovedou to až do extrému. Tím vzniká anorexie. Každá holka má však svůj vlastní důvod, proč se z ní stala anorektička.

Vyzpovídala jsem dvě holky - Terezu, která si "jinou anorexií" prošla, a Amy, která si jí právě prochází. Obě holky mají však záporný názor na anorexii jako takovou.

Mnoho anorektiček, si zakládá takzvaný ANA blog. Takový blog si založila také jednadvacetiletá Amy, která si prochází zvláštním typem nepřijímání potravy. Dá se říct, že je to taková "jiná anorexie".

Co je to vlastně ANA BLOG?
PRO ANA je zkratka pro mentální anorexii. Blog je zaměřený na hubnutí, různé cviky, rady a inspirativní obrázky.

Proč ses rozhodla založit ana blog?
Chtěla jsem mít přehled o svých jídelníčcích a nějaké místo, kam bych přidávala věci, co se mi líbí. Můj blog rozhodně nevyzývá ostatní dívky, aby také držely diety. Nedoporučuji nikomu držet hladovky.

Proč ses rozhodla zhubnout? Jak dlouho hubneš?
Rozhodla jsem se zhubnout, jelikož se mi nelíbila má postava. Nejsem z lidí, co chtějí vše hned, ale hubnout postupně a pomalu mě zrovna nelákalo. A také u nás ani nejde jíst moc zdravě. Ostatní členové naší rodiny mají přes 90 kilo.

Popsala bys stručně svůj jídelníček?
Momentálně je to přes týden nic, jen kafe, čaje a voda. O víkendu se snažím jíst pouze ovoce a zeleninu. Ale někdy se nevyhnu ani rodinnému obědu. Vím, že si tím strašně ničím tělo, ale je to mé rozhodnutí.

Hubneš jenom omezením jídla, nebo i sportem? Jakým?
Snažím se cvičit každý den, i když s omezením jídla je to těžší. Tělo slábne a nevydrží tak dlouho. Nejraději cvičím zumbu. Tento sport jsem si hodně oblíbila. Jinak mám ráda aerobic, posilování a dlouhé procházky. Každý pohyb je lepší než sedět u počítače nebo televize :-)

Podporuje tě v tvém hubnutí rodina a přátelé?
Rodina mě nepodporuje. Jak jsem již psala, ostatní mají přes 90 kilo. Oproti nim jsem hubená a oni si nemyslí, že bych měla hubnout. U nás se neustále peče, vaří a je plná lednice. Není den, kdy by nebylo co k jídlu, a i když je mi 21 let, máma mě ohledně jídla kontroluje. Neustále mi nosí jídlo a ptá se, zda nemám hlad nebo na něco chuť. Je unavující neustále odmítat nebo jídlo schovávat.

Uvažovala jsi někdy o tom, že bys začala znovu normálně jíst?
Ano. Nechci jít do žádného extrému, kdy mi budou z celého těla trčet kosti. I když se říká, že potom to jde strašně rychle a ten člověk je po psychické stránce tak zničený, že se pořád vidí jako s kily navíc. Věřím a doufám, že toto se mi nestane. Chci přestat na 47 kilech při mé výšce 159 centimetrů. Již jednou jsem tuto váhu měla a byla jsem spokojená. Poté chci znovu jíst normálně, pětkrát denně malé porce. I když netuším, jak to udělám, když pro rodiče je malá porce 5 velkých knedlíků :-(

Co si myslíš o holkách, které jsou ochotny umřít jen proto, aby byly hubené?
Myslím si, že by se měly jít léčit. Nikoho neodsuzuji, ale postava není všechno, a být ochotná umřít pro to, aby mi na těle byly vidět vyčnívající kosti, se mi zdá šílené. Ona si spousta anorektiček myslí, že až budou hubené, budou i šťastné. Ale ne vždy se to podaří. Teoreticky žijeme z naděje na lepší život. Že se sobě konečně budeme líbit a vše bude lepší.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Kde končí štíhlost a začíná anorexie?
TEST: Ohrožuje tě anorexie nebo bulimie?

Vnímáš se jako anorektička?
Občas. Anorektička není jen vychrtlá dívka. Může to být i holka s 200 kily. Je to hodně o psychice.

Co si myslíš o Isabelle Caro (modelka, která se nechala nahá vyfotit na billboardy, aby ukázala, co anorexie udělá s lidským tělem. Nemoci podlehla v roce 2010 - pozn. redakce)?
Myslím si, že udělala hodně dobře, když se nechala vyfotit na kampaň proti anorexii. Je potřeba, aby si lidé uvědomili, jak hrozná nemoc to je.

Prozradila bys nějaký trik, jak zhubnout bez omezení jídla? Máš nějaký?
Jíst malé porce 5x za den, hodně zeleniny a hlavně sport.
Nebo se alespoň nějak hýbat. I domácími pracemi se spalují kalorie :-)

 

 

Na vlastním těle jí přestalo záležet

 

Tereza si prošla mnoha nepříjemnými věcmi a její psychika byla tak špatná, že se dostala až k anorexii. Ani ta její však nebyla úplně typická.

Jak a proč jsi vlastně začala hubnout?
Bylo to z nenávisti k vlastnímu tělu, které jsem vinila za to, co se mi stalo (znásilnění). Nejdřív jsem se přejídala a pak jsem kvůli nevolnostem přestala jíst. Trestala jsem se. Ale v podstatě jsem neměla vůbec chuť k jídlu. Byla jsem na dně, nic se mi nechtělo, tedy ani jíst. Všechno mi bylo jedno. Kdybych umřela vyčerpáním, asi by mi to bylo fuk.

Popsala bys svůj tehdejší jídelníček?
Můj jídelníček by se dal popsat jako "jedno jablko denně". Ne že bych jedla jen jablka, ale omezila jsem to zhruba na jedno jídlo denně. Neměla jsem potřebu jíst, nechtělo se mi jíst a z jídla mi bylo blbě. Jedla jsem buď večer s rodiči, třeba polívku, nebo když mě od hladu už hodně bolelo břicho.

Co si myslíš o holkách, které chtějí být radši mrtvé než tlusté?
Asi to bude znít hnusně, ale o holkách, které jdou do hubnutí s tím, že nebudou nic jíst a chtějí být anorektičkami, si myslím, že jsou hloupé. Pokud chce někdo zhubnout, aby měl lepší postavu nebo aby se líbil, jde to i zdravým způsobem, bez všech těch negativních projevů a bez trápení. Motto "raději mrtvá, než tlustá" je jen takový naivní výkřik holek, které mají silné řečičky, ale věřím tomu, že kdyby se vážně dostaly do situace, kdy by byl jejich život na vlásku, raději by zvolily nějaký ten špek navíc.

Tvoje anorexie je maličko jiná než anorexie ostatních. Co si myslíš o té "normální" formě?
Mozek je zrádný a dokážu si představit, že pokud nějaké oplácané holce bude někdo pořád tvrdit, jak je tlustá a hnusná, začne se tak cítit. Z pořád opakované lži se nakonec stane pravda, to se, myslím, říká. No, a taková holka, když pak začne hubnout, tak se pořád může vidět jako tlustá. Anorexie je vlastně psychická porucha a s psychickými problémy mám svoje zkušenosti, takže vím, jak můžou špatné myšlenky zamávat se životem a že zbavit se jich je hodně těžké. Ale jako každou nemoc je potřeba anorexii léčit, čím dřív, tím líp.

Snažíš se z anorexie vyléčit?
Já jsem se léčit nechtěla, jak už jsem psala, trestala jsem se a moje tělo mě vůbec nezajímalo. Nesnášela jsem ho. K léčbě jsem ale byla donucená, neléčila jsem se ale jenom z anorexie, měla jsem víc problémů, takže byla léčba tak nějak komplexní. S váhou ale bojuju pořád, stále se snažím přibírat, ale chuť k jídlu občas není. Za tři a půl roku jsem přibrala jen deset kilo.

Podporuje tě rodina a přátelé při léčbě?
Určitě! Bez nich bych se nezačala léčit a bez jejich nátlaku bych v tom ani nepokračovala. Mamka mi vařila oblíbená jídla, hlídala mě, ale nic mi nevyčítala, když se nedařilo. Rodiče mě hodně podporovali a v poslední době jejich úlohu nahradili přátelé, kteří vědí, že mám problém s jídlem, a snaží se mi pomáhat, jak můžou.

Co si myslíš o zdravém hubnutí? Máš nějaký trik na to, jak dosáhnout perfektní postavy sportem?
Zdravé hubnutí stoprocentně schvaluju! Nejen že je takové hubnutí šetrnější pro tělo, ale výsledek je i trvalejší a netrpí se při něm hlady. Celkově zdravý životní styl je mnohem lepší, než neustálé držení diet. Sport k vysněné postavě určitě hodně přispívá, ale nesmí se to samozřejmě přehánět. Sportováním se tvoří svaly, které jsou na pohled určitě příjemnější, než nějaký ten rosol a hlavně svaly spalují víc energie než tukové polštářky, proto si při sportování můžete dovolit i víc jíst. Trik, jak dosáhnout perfektní postavy sportem, mám jediný - sportovat! :-)

Poradila bys něco, jak se takové anorexii vyhnout?
Budovat si zdravé sebevědomí. Obklopovat se lidmi, kteří nejsou s prominutím blbí, a jsou pro ně důležitější věci než to, jak člověk vypadá. Stravovat se zdravě by mělo být normální v rámci celé rodiny. Nesedět celý den u televize a počítače a místo toho třeba sportovat nebo trávit čas s kamarády. Informovat se o tom, co taková anorexie může s tělem a s celým životem provést. A hlavně si uvědomit, že krásky v časopisech vděčí za dokonalé tělo photoshopu. Každá holka je krásná!57 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •