Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Šokuje mě, když vidím, že starý člověk leží na zemi a nemůže se zvednout, lidi kolem něj prochází, nepomůžou mu a dělají, jako by ho neviděli. Proč to lidi dělají? Bojí se přísloví - za dobrotu ne žebrotu.

Nepřehlížej násilí, neignoruj volání o pomoc

Šikana
zdroj: Thinkstockphotos Šikana
aktualizováno 03.12.2012, 00:00 | 03.12.2012, 00:00 | Nikol Grooving/Krasna.cz

Šokuje mě, když vidím, že starý člověk leží na zemi a nemůže se zvednout, lidi kolem něj prochází, nepomůžou mu a dělají, jako by ho neviděli. Proč to lidi dělají? Bojí se přísloví - za dobrotu ne žebrotu.

Vždycky jsem byla ten typ člověka, co bojoval za pravdu, za své kamarády. Hájila jsem je ve škole před učiteli, aby dostali lepší známku, když někdo byl k někomu nespravedlivý, zasáhla jsem. Dávala jsem opisovat úkoly a pomáhala se slohovkami do angličtiny. Měla jsem tam kamarádky - asi tři. Budu upřímná. Nenosím make-up, protože nemám co zakrývat, a známky mám výborné. A když se zrovna nepsala písemka, nebavily se se mnou. Využívaly mě. Ale já si to nechtěla připustit.

Jak to běželo dál, jedna holka začala být na všechny agresivní. A nezapomněla na vyhrožování - proti mně. Nebyla to holčičí hádka, byl to útok. Nebudu sem psát, jak to probíhalo, ale byla jsem vážně vydeptaná a asi měsíc jsem chodila vytřeštěná ze školy a do školy.

Dneska jsou lidi takoví, že se nechtějí do ničeho plést, nechtějí si dělat problémy. Já to chápu. Ale kdyby spolužačky, které jsem před tím neměla v oblibě, se mě nezastaly, nepřidal by se nikdo a pořád by to nikdo neřešil. Nejhorší je, když je člověk na všechno sám. A v nejhorších chvílích poznáš přítele. Člověk, který ti přišel nesympatický, ti jednou může pomoct dostat se ze dna, když se tví "kamarádi" na tebe vykašlou.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Nedej šanci šikaně, nebuď obětí
TEST: Dokážeš být zlá?

Takže pokud ti někdo vyhrožuje a záměrně a bezdůvodně nadává, svěř se někomu dospělému, protože to později může přerůst až v závažnou šikanu. Všímej si, jak se lidé k sobě chovají. Vciť se do situace druhého. Protože agresor, když ubližuje a nikdo se mu nepostaví, nabude na sebevědomí a bude si myslet, že může vše.

NIKDY neignoruj když někdo utlačovaný volá o pomoc.
NIKDY nepřehlížej nevyrovnané a bezdůvodné násilí.

Asi si říkáš, že jsi slabá a že nic nezmůžeš, ale když se ozve jeden, postupně se začnou ozývat druzí. Funguje to jako roztleskávači v cirkusech. Když začne tleskat jeden, začnou i další.

Když zpozoruješ šikanu, určitě to nenech jen tak. Pokud máš strach, zajdi za pedagogem nebo výchovnou poradkyní, protože když se víc lidí zastane jednoho, agresor se pak stáhne. A možná i zabráníte tomu, aby agresor přišel do školy s pistolí nebo nožem... A víš moc dobře, jak to pokračuje, není to jen v amerických filmech. Je to krutá realita a dnešní doba je zlá, a proto se snaž pomáhat, ale nedávej do toho svou duši a nedávej svou kůži na trh jen tak... Je to složité, ale člověk musí rozpoznat situaci, aby tím ještě neublížil sám sobě.6 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •