Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Otevřela jsem si pivo, na které mám po několika zkouškách v tomto týdnu mimořádnou chuť, a sepíšu ti při něm článek o tom, co mi dal obor Sociální patologie a prevence. Jedná se o 10 věcí, které vidím jako hlavní přínos a pokusila jsem se vybrat t...

10 věcí, které mi dal obor Sociální patologie a prevence

Studium
zdroj: Thinkstockphotos Studium
aktualizováno 17.04.2019, 00:00 | 17.04.2019, 00:00 | Krásná.cz/Pavlína Šejvlová

Otevřela jsem si pivo, na které mám po několika zkouškách v tomto týdnu mimořádnou chuť, a sepíšu ti při něm článek o tom, co mi dal obor Sociální patologie a prevence. Jedná se o 10 věcí, které vidím jako hlavní přínos a pokusila jsem se vybrat takové, které se netýkají jen učení. Toho už tady bylo dost!

1. První věc, kterou musím zmínit, je větší rozhled v tom, čemu se u nás říká násilná nebo majetková kriminalita. Po tom, co jsem se ve škole naučila, viděla i slyšela z praxe, se už ani kolikrát nedivím, že se někdo staně obětí trestného činu. V mnoha případech to tak být nemusí, ale v ještě větší míře to tak je. Existuje určitá typologie lidí, kteří zkrátka na "průsery" působí jako magnet a mohou si za to svým chováním sami. Stačí, když jdu u nás v Hradci na diskotéku a napočítám tam hned několik slečen (i mladých borců), kteří v té chvíli ani nevědí, co je za rok, natož aby věděli, že jim někdo ukradne peněženku nebo je zatáhne za nejbližší keř k blízkému Kauflandu, kde zažijou věci, o kterých se jim ani nesnilo. Zkrátka dříve jsem to nedělala, ale více si všímám lidí a jejich chování.

 

2. Přeci jen pár bodů se bude týkat studia. Po několika zkouškových obdobích a státnicích jsem přišla na styl učení, který mi vyhovuje. Byly časy, kdy jsem se všechno učila nazpaměť, ale vědět souvislosti a rozumět tématu je důležitější, než umět slovo od slova. Teď už mi stačí na učení 2 dny a ne týdny, jako dřív.

 

3. Sociální patologie je obor, který ti hodně prohloubí znalosti. Ne ty znalosti, které se naučíš a už je nikdy nevyužiješ, ale mohou se ti hodit do praktického života. Znát zákony, na co máš právo atd. je věc, která se vždycky hodí.

 

4. Jako student jsem byla na praxi v několika institucích. Viděla jsem věci, z kterých mě až přecházel zrak, jak by řekl tatínek Vaška z filmu Jak dostat tatínka do polepšovny. Škola je fajn, hodně věcí se dozvíš, ale co tě obohatí nejvíc, je právě praxe a v mém případě to jsou zkušenosti, na které nikdy nezapomenu a jsem za ně vděčná! Můžeš si 100x číst učebnice a knížky, ale to co pak uvidíš reálně, je něco úplně jiného.

 

5. Komunikace s lidmi je hodně důležitá, a i když já jsem hodně cholerický člověk a kolikrát mám co dělat, abych nevybouchla, naučila jsem se svým způsobem ovládat. Při práci v sociálních službách to ani jinak nejde, neměla jsem na výběr!

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Co mi dala vysoká škola?
V čem se liší vysoká škola od střední?
Jak se dostat na vysněnou vysokou školu

 

6. Možná díky tomu, že téměř denně řešíme na našich oborech témata jako jsou drogy, vraždy, znásilnění, přepadení, krádeže a mohla bych pokračovat, mám jistou tendenci být za všech situací opatrnější než dříve. Nejsem jediná, 80% lidí, kteří v oboru pracují, to mají nejspíš stejně. Co dělám, když se vracím pozdě v noci domů, ani nechtěj vědět. Hold mé myšlenky jsou tímto oborem poznamenané, ale to je úplně normální.

 

7. Na druhou stranu jiný typ strachu se mi podařilo odbourat a to strach ze samotné práce s rizikovými lidmi. Je to možná zvláštní. Když se vracím domů, chovám se jak paranoidní blázen, ale při kontaktu s feťáky, vězni a dětmi z diagnosťáku nepociťuji sebemenší strach o moji osobu. Možná to je tím, že velká spousta lidí, která by ve vězení být měla si užívá svobody a my se denně s těmito lidmi setkáváme. Každý z nás průměrně projde ve svém životě okolo 16 vrahů, aniž bysme o tom měli sebeměnší tušení.

 

8. Teď něco veselejšího! Poznala jsem spoustu skvělých a inspirativních lidí! Lidi, kteří v životě dokázali strašně moc a dokonce jsem měla tu čest, že jeden z nich mi vedl bakalářskou práci. Člověk, kterého se v 90. letech bály ty největší zrůdy a díky němu klesla kriminalita v Královéhradeckém kraji až o polovinu. Dále jsou to všichni pedagogové na naší katedře, kteří mě nenaučili si jen přečíst knížku, ale dali mi velký rozhled v tom, jak to v téhle sféře chodí. Jsou to pracovníci neziskových organizací, ředitelé věznic, zkrátka lidé v oboru, se kterými jsem měla možnost se setkat.

 

9. Můj život neobohatili jen výše zmínění lidé, ale i mí spolužáci. Takovou podporu, spolupráci a upřímnost jsem při nástupu na vysokou školu nečekala a i díky nim jsou ty 4 roky tak úžasné. Možná i proto, že nikdo jiný nepochopí tak dobře moje zaujetí pro tento obor, který je v očích jiných doslova pro šílence.

 

10. V poslední řadě zmíním třetí skupinu lidí a to jsou ti, co mají věčné tendence shazovat sociální obory za to, jak jsou jednoduché. Není to finanční matematika nebo účetnictví na ekonomkách, o tom žádná. Každopádně učení není všechno. Člověk dostuduje a co dál? Jednoduchost není to, co vystihuje sféru, ve které se budu pohybovat. Všichni sociální pracovníci, vychovatelé, policisté, právníci se musejí potýkat s psychickou zátěží. S něčím, co je daleko složitější, než vyplnit pár tabulek, odsedět si 8 hodinovou směnu a jít si v klidu domů. Ano, sami jsme si to vybrali. Není ale adekvátní a fér soudit, že tato škola je jednoduchá na vystudování. Není to tak úplně pravda, ale hlavně není lehké v praxi po celý život denodenně poslouchat úchylné narážky od nevychovaných spratků, vyměňovat injekční materiál feťákům nebo sedět v jedné místnosti s člověkem, o kterém víš, že někoho přepadl nebo znásilnil (v lepším případě). Finančním poradcům bych radila doslova držet hubu.

 

Dnešní článek byl možná trochu ostřejší než jiné. Každopádně taková je realita a můj pohled, který jsem v tomto případě nechtěla zkreslovat. Těchto 10 věcí mě posunulo dál a změnilo mi život. Doufám, že se ti článek aspoň trochu líbil a měj se krásně!1 hlasů
Vaše hodnocení