Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Chtěla bych se s tebou podělit o mé osobní zkušenosti se státní závěrečnou zkouškou. Nejen proto, že mi plno lidí píše, jak státnice vlastně probíhají a jaká je náročnost, ale i proto, že bych chtěla vyvrátit pár mylných faktů, které jsem si sama ...

Jak probíhají státnice na VŠ a na co se připravit?

Maturita
zdroj: Thinkstockphotos Maturita
aktualizováno 30.09.2018, 00:00 | 30.09.2018, 00:00 | Krásná.cz/Pavlína Šejvlová

Chtěla bych se s tebou podělit o mé osobní zkušenosti se státní závěrečnou zkouškou. Nejen proto, že mi plno lidí píše, jak státnice vlastně probíhají a jaká je náročnost, ale i proto, že bych chtěla vyvrátit pár mylných faktů, které jsem si sama při projíždění diskuzí na internetu přečetla.

Už teď ti mohu dát první radu a to, aby sis tyto diskuze nečetla. Budou tě totiž nervovat víc, než je třeba. V tomto článku zmíním mé osobní dojmy a postřehy tak, jak jsem celý průběh vnímala já a proto nespoléhej na to, že budeš mít tyto dojmy i ty. Na každého totiž faktory tohoto důležitého dne působí jinak a je tu jeden, u kterého se to dá potvrdit mnohonásobně víc a tím je stres. Řekla bych, že v den státnic jeho míra dokáže ovlivnit tvůj úspěch (v mnoha případech neúspěch) stejně tak, jako množství látky které umíš, či ho dokonce ovlivní více. Je to smutný až děsivý fakt, ale sama jsem se přesvědčila, že když jeden den umíš předmět téměř na 100% a druhý den si vzpomeneš sotva na jednu větu, neznamená to, že jsi naučené zapomněla. Vliv stresu, který způsobil tzv. "okno" nejen mě, ale i mým spolužákům je ten den obrovský a klíč k úspěchu číslo 1 je umět se s ním vypořádat. Je to úspěch větší, než když budeš umět 300 stran nazpaměť.

 

Může se totiž stát (a u nás se to skutečně stalo), že i ti, kteří celé 3 roky studia měly chválihodné známky a neměli sebemenší problém se zkouškami, nakonec státnice neudělali. Ne proto, že by se nenaučili, ale právě díky velkému stresu a strachu z neúspěchu si nebyli schopni vybavit ani nejzákladnější informace či dokonce zkoušku předem bez pokusu vzdali. Tady mám pro tebe druhou radu a to, abys v případě, kdy budeš mít okno, nic nevzdávala předem. Já jsem ho měla taky. A zde právě přichází ten moment, kdy se ukazuje, jak lidé dokáží zvládnout stres u státnic. Vzdát se nebo zatnout zuby a bojovat? Já jsem byla na 100% přesvědčená a motivovaná natolik, že jsem byla odhodlaná zkoušky udělat, i když jsem na potítku prvních 5 minut doslova "koukala do blba". Věc, která mi pomohla bylo zhluboka se nadechnout, uklidnit se a ještě jednou si pořádně přečíst otázku, kterou jsem si vytáhla. Po několika vteřinách (kdy jsem se skutečně uklidnila a přestalo mi bušit srdce) mi začaly nabíhat první myšlenky a nakonec z toho byl popsaný celý papír A4 (z obou stran). V mé paměti mi naskočilo tolik informací, že jsem sama byla překvapená z toho, co všechno vím. Proto se nikdy nenech rozhodit z toho, že si v první momenty nemůžeš vzpomenout, je to naprosto normální a naopak zatni zuby a snaž se tuto nepříjemnou situaci otočit ve tvůj prospěch. Za sebe říkám, funguje to!

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Má pro tebe vysoká škola smysl?
Aby ses nezbláznila!
10 důkazů, že tu bakalářku nemám šanci dopsat

 

Co se týče písemné přípravy neboli potítka, komise ti dá většinou více času, než je třeba. Alespoň mně vždy stačil a celý projev jsem si dokonce stačila odříkat v hlavě. Nemusíš se bát, že by zkoušející byli nepříjemní nebo se tě snažili potopit. Naopak jsou velmi milí a snaží se ti mnohdy i pomoci. Já jsem měla skvělou komisi, která mi dodávala pozitivní energii, a pokud tento článek čte někdo, kdo u nás studuje Sociální patologii, může mu už teď spadnout kámen ze srdce - protože všichni byli opravdu skvělí!

 

Musím zmínit ještě jednu důležitou věc a to je náročnost samotných zkoušek. Na internetu jsem si před státnicemi přečetla několik poznámek, že pokud řekneš jednu větu, bude to stačit. Nebude. Tohle je jeden z mylných faktů, které snad nikdo nemůže myslet vážně. Jedna věta nestačí ani k maturitě a státnice opravdu nejsou maturita. Musíš něco vědět, jedná se o vysokou školu a kdyby to bylo tak jednoduché, že postačí říct jednu větu, titul Bc. by dnes měl každý druhý. Na druhou stranu jak jsem již zmiňovala - naučit se 300 stran nazpaměť úspěch rozhodně nezaručuje. Důležité je snažit se pochopit téma, o čem daný předmět je. Naučit se o něm mluvit vlastními slovy a cenná rada pro ty, které státnice čekají - neboj se spojovat více předmětů dohromady! Má osobní zkušenost je, že když jsem si vytáhla poslední předmět, který mě v den státnic čekal, byla to ta nejhorší otázka, kterou jsem mohla dostat. Z této vypracované otázky jsem si vzpomněla jen na minimum, ale zachránil mě právě fakt, že jsem nezpanikařila a naopak vytáhla informace z ostatních otázek, kde se toto téma objevovalo. Celé státnicové okruhy totiž skrývají menší tajemství a to, že téměř všechny otázky jsou propojené a není nutné se je zpravidla učit jednu po druhé.

 

Pro zajímavost na závěr dodávám, že předměty, ze kterých jsem letos konala státnice na Univerzitě Hradec Králové, jsou trestní právo, psychologie, sociální pedagogika, sociální patologie a sociologie. Doufám, že článek ti aspoň trochu přiblížil, jak takové státnice mohou vypadat, a pokud je máš před sebou, přeji ti pevné nervy a štěstí na otázky!2 hlasů
Vaše hodnocení