Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Vítám tě u dalšího tématického článku a nebude o ničem jiném, než o bakalářské práci. Konkrétně o tipech, které ti pomohou ji napsat včas a s přehledem bez větších problémů.

Tipy, jak napsat bakalářku a nezbláznit se z toho

studium
zdroj: Archiv blogerky studium
aktualizováno 28.02.2018, 00:00 | 28.02.2018, 00:00 | Krásná.cz/Pavlína Šejvlová

Vítám tě u dalšího tématického článku a nebude o ničem jiném, než o bakalářské práci. Konkrétně o tipech, které ti pomohou ji napsat včas a s přehledem bez větších problémů.

Pokud se chystáš na vysokou školu nebo již jsi jejím studentem, psaní bakalářské práce se rozhodně nevyhneš. V následujících pěti bodech, bych tě ráda seznámila s několika radami, které mně osobně se samotným psaním velmi pomohly.

 

1. TÉMA TOBĚ BLÍZKÉ je asi to nejdůlěžitější. Zdá se být jako samozřejmost, ale pokud nad výběrem tématu nebudeš přemýšlet a budeš ho brát jako nutné zlo, které sepíšeš jako každou druhou seminárku, rozhodně ti to práci neusnadní. Naopak, pokud tvoji bakalářku budeš směřovat k problematice, o kterou se zajímáš a baví tě, tak z vlastní zkušenosti vím, že máš z poloviny vyhráno. Já osobně jsem o svém tématu měla hodně načteno, věděla jsem, kde a jaké informace vyhledávat a právě tohle je základní bod, který ti velmi pomůže.

 

2. TEORETICKÁ ČÁST. Bakalářšká práce se vždy dělí na "teorii a empirii". Teoretická část je důležitá, jelikož ovlivňuje i tu následující. Na začátku je tedy dobré stanovit si přesný cíl práce, čeho chceš prací docílit a tomuto tématu věnovat pozornost. Způsob, který se mně samotné velmi osvědčil při psaní teorie, je předem stanovený seznam literatury a zdrojů. Pokud možno, snaž se mít veškeré knížky při ruce a neběhat z knihovny do knihovny. Nemusí to vyhovovat každému, ale když máš vše při jednom a víš, kam sáhnout, je psaní přehlednější a tím i rychlejší.

 

3. EMPIRICKÁ ČÁST. Empirická část může být provedena několika metodami, proto zde nebudu rozepisovat konkrétní postup, jelikož se u každé liší. Mám pro tebe ale užitečnou radu, a to rozdělit si tyto 2 části bakalářské práce do jakýchsi dvou časových úseků. Vzhledem ke zkouškovému období, které na většině univerzit probíhá v lednu, je dobré mít teoretickou část sepsanou vždy do konce roku. Leden je zabitý zkoušením a já sama jsem neměla čas na bakalářku ani sáhnout. Únor a březen pak věnovat právě empirické části a drobným změnám v celé práci. Vím o lidech, kteří celou bakalářku zvládli napsat během týdne, ale tento článek je směřován k té odlehčené formě, abys nemusela být ve stresu a jak říká samotný nadpis - aby ses z toho nezbláznila.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Jak udržet motivaci k učení
10 důkazů, že tu bakalářku nemám šanci dopsat
9 tipů, jak zvládnout semestr bez stresu

 

4. KONTROLA PRÁCE je také důležitým krokem, protože po psaní, psaní a psaní se může stát, že při konečném čtení tvé práce už ani neuvidíš případné nesrovnalosti v textu. Je tedy dobré poprosit mamku či kamarády, aby se na práci podívali a z nezávislé pozice tě upozornili, zda věty dávají smysl. Pokud ale chceš mít 100% jistotu, že máš bakalářku směřující k dokonalosti, existují i firmy, které ti práci zkontrolují po formální stránce a dokonce opraví veškeré gramatické chyby.

 

5. HOTOVO! Teď už zbývá jen doufat v dobré posudky vedoucích práce a oponentů a věřit, že při státních závěrečných zkouškách svou bakalářskou práci obhájíš. Jestli ale splníš všechny předešlé kroky, tento cíl bude dle mého názoru z větší části dosažitelný!


Doufám, že článek pro tebe byl aspoň trochu užitečný a mně samotné drž palce při posledním bodu, který mě za pár měsíců teprve čeká. Měj se krásně!0 hlasů
Vaše hodnocení