Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jak přišli rodiče na jméno, které nosíš? Máš ho po babičce, populární zpěvačce nebo seriálové ikoně, která v té době nejvíc frčela?

Oběti seriálů! Kolik žije v Čechách Brend, Bartů a Esmerald?

Seriály
zdroj: isifa.com Seriály
aktualizováno 28.01.2015, 11:22 | 28.01.2015, 10:10 | Krasna.cz/trm

Jak přišli rodiče na jméno, které nosíš? Máš ho po babičce, populární zpěvačce nebo seriálové ikoně, která v té době nejvíc frčela?

V některých rodinách se jméno prostě dědí. Dědeček byl Václav, tatínek je Václav, syn tedy bude zase Václav. Ale jak se vymýšlejí nová jména? Kde se bere inspirace? Víš vůbec, jak rodiče přišli právě na tvé jméno?

 

Anketa
Víš, jak rodiče přišli na tvé jméno?
 

Možná ho máš po nějaké rodinné přítelkyni, třeba se jim jen líbilo, jak zní spolu s příjmením. A třeba se jmenuješ jako nějaká slavná herečka, zpěvačka, sportovkyně nebo seriálová postava.
Zdá se, že seriály mají na výběr jmen velký vliv. V devadesátých letech frčel třeba seriál Beverly Hills 90210 a mezi mládeží tehdy patřil k těm nejoblíbenějším. Z tehdejších teenagerů jsou dnes dospělí, mají vlastní děti, ale teenage lásky - včetně těch seriálových - opomenuty nebyly. Brenda, jméno v Čechách kdysi téměř neznámé, se od devadesátých let objevuje v matrikách opakovaně, podle údajů kdejsme.cz tak téměř každý rok někdo svou dceru pojmenuje. V současné době jich v Čechách žije celkem 53. Brandonů je u nás dvanáct (první se narodil "překvapivě" v roce 1993), nechybí ani Dylan (v ČR jich žije 24), Kelly (36 nositelek) nebo Donna (8 nositelek).

 

Beverly Hills 90210 v plné sestavě
(Foto: isifa.com)

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Jaký význam skrývá tvé jméno?
Rihanna, Bono, Adele: Proč tají svá opravdová jména? Známe je!
ZADEK, HAMPEJZ, VOLOPICH. Znáte další legrační příjmení?


Konec devadesátek s sebou přinesl popularitu jihoamerických telenovel. Divoký anděl zrodil kult vášnivé Milagros -že v Čechách máme jen dvě, může to ale být i značnou exotičností tohoto jména, které u tradičních matrikářek zřejmě moc neprojde. Ovšem sama herečka Natalia Oreiro jistě byla inspirací pro jméno mnoha holčiček - dnes jich v ČR žije 415, rapidní nárůst tohoto jména začal právě v roce 1999. Stejně populární seriál Esmeralda inspiroval jméno patnácti Češek, představitelka slepé hrdinky Leticia Calderón pak sdílí křestní jméno se třinácti Češkami.


Nesmrtelnou klasikou, která se stále vrací na obrazovky, jsou komediální seriály Přátelé nebo Simpsonovi. A i ty inspirují. Své o tom ví celkem 82 Rachel, 415 Jennifer (podle představitelky Rachel Jennifer Aniston), 6 Phoebe i 74 dívek, které nejsou Monika, ale Monica. Joey i Ross u nás žije jen jeden, a Chandler dokonce žádný - asi inspirují jen ženské hrdinky. V případě Simpsonů je to přesně obráceně. Bartů je u nás sedm, ale od roku 1993, kdy se seriál dostal prvně na naše obrazovky, rapidně narostl zájem o jméno Bartoloměj (673) a Bartolomej (207). Zato jménem Lisa se může pochlubit jen 44 Češek.

 

Simpsonovi
(Foto: isifa.com)

 

Inspirace seriály se zřejmě jen tak neomrzí. V roce 2006 vznikla turecká telenovela Tisíc a jedna noc, která se v roce 2011 dostala i na naše obrazovky. Hlavní hrdinové, Šeherezáda a Onur, se staly populárními jmény zejména u našich slovenských sousedů, ale i u nás máme dvě Šeherezády a 7 Onurů. Tak uvidíme, kdy se v Čechách narodí první Sheldon nebo Spongebob.

 

Tisíc a jedna noc
(Foto: Nova.cz)10 hlasů
Vaše hodnocení