Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Plánované „zrecyklované“ tour Tomáše Kluse je v plném proudu. Přináší nové myšlenky, novou otázku do diskuse, nový film a dokonce písničku s Tomášovou ženou Tamarou! O čem písnička bude a jak se jim spolu zpívalo? A jak si Tomáš vlastně udržuje vě...

TOMÁŠ KLUS nazpíval duet s Tamarou: Se ženou k sobě ladíme jak lidsky, tak hlasově ROZHOVOR

Tomáš Klus - 3
zdroj: Facebook official Tomáš Klus - 3
aktualizováno 07.11.2017, 00:51 | 07.11.2017, 00:51 | Krásná.cz / sim

Plánované „zrecyklované“ tour Tomáše Kluse je v plném proudu. Přináší nové myšlenky, novou otázku do diskuse, nový film a dokonce písničku s Tomášovou ženou Tamarou! O čem písnička bude a jak se jim spolu zpívalo? A jak si Tomáš vlastně udržuje věčný životní optimismus? Přečti si v našem rozhovoru.

To, že Tomáš Klus skvěle zpívá, dokáže si sám psát poutavé texty a hraje na kytaru, je věc jasná a vybaví se kdekomu jako první. Co už ale ne každý ví, je, že v roce 2012 dostudoval herectví na pražském DAMU, kde získal titul magistr umění a ještě donedávna se věnoval vrcholovému sportování. Jeho úspěšnost v pěvecké kariéře dokazují mnohá ocenění, mezi která patří například i stříbrný a zlatý Český slavík. I když je muzika pro Tomáše důležitá, ve volných chvílích tráví všechen čas s rodinou – manželkou Tamarou a dětmi Josefínou, Alfrédem a nedávno narozenou Jenovéfou. A v podzimním tour se dočká spojení rodiny a muziky, což považuje za největší blaženost.

 

PSALI JSME:

TOMÁŠ KLUS O MIMINKU A RODINĚ: Josefína je takový tulič obecný, s Alfrédem se zase člověk nenudí


Začíná vaše podzimní tour. Ponese se ve stejném, nebo alespoň podobném duchu, jako to předešlé?
Ano, my vlastně navazujeme na turné Recyklus, které už trvá skoro rok. A pořád funguje. Tak jsme si říkali, že když to funguje, tak to dojedeme. Proč rušit něco, co je dobré. Jenom jsme ten Recyklus teda ještě zrecyklovali. A to tím, že jsme ve spolupráci s naším kolegou udělali výstup scény a ještě jsme vytvořili i překvapení v rámci scénografie, která má narušit prostor jeviště a hlediště. Já se snažím vším, co dělám, spojovat lidi. Považuji se za nějakého harmonizátora společnosti. Mě samotnému je nejlépe v lidské společnosti, takže se snažím lidem ukázat, že není rozdíl mezi mnou a kapelou a mnou a nimi. Není rozdíl mezi člověkem, který umí zpívat nebo neumí zpívat, mezi člověkem, který je bílý, černý nebo fialový. A k tomu náš Recyklus spěje.


V tomto Recyklusu bych chtěl otevřít diskusi na téma: Pojďme zachránit svět, už je čas. Žijeme ve společnosti, která má za sebou spoustu bolavých událostí v podobě válek a přírodních katastrof. A my v tom pokračujeme. Připomíná mi to kuřáka, kterému doktor řekne: Dáte-li si poslední cigaretu, zemřete. A my si tu poslední cigaretu stejně zapálili, dali si ten první šluk a řekli si: No, však se nic nestalo, tak si dám ještě druhý. A teď už je jenom velká loterie to, kdy přijde ten poslední šluk. A myslím si, že je v našich silách, protože už jsme dost chytří a máme dost prostředků k tomu, abychom tohle směřování mohli změnit. A tím Recyklusem, i tím následným turné tomu chci přispět.

 

Tomáš Klus - 10
(Foto: Facebook official)


Já nejsem vědec, ani žádný sociolog, takže nepřijdu s nějakým návodem, jak na to. Ale jsem umělec, veřejně známá osobnost, na kterou ne upřena určitá část pozornosti. A to beru jako světlo. Světlo do společnosti a možnost jím posvítit na tu část lidí, a říct jim k tomu danému tématu svůj názor. 20. století bylo v podstatě stoletím válek a já si myslím, že z toho 21. století bychom mohli společnými silami udělat století dialogu. Dialogu o společném tvoření. Chci tím říct: buďme tvoři, kteří tvoří a ne kteří netvoří, v tom smyslu, abychom nebyli netvoři.

 

V rámci tour bude probíhat i charitativní akce. Jak jste na to přišel a jak to bude fungovat?
My spolupracujeme s organizací Moment, která otvírá něco jako secondhandy různě po republice, a prodává se nejenom oblečení, ale i různé věci, které už lidé nepotřebují. Výtěžek z prodeje jde na různé projekty. Ať už je to záchrana slonů, nebo i jiné věci.


Zapomněl jsem říct, že teď, na pražském koncertě bude i Chill out zóna, kde se lidé budou moci dát jídlo od našich oblíbených výrobců jídla a kávičku od našich oblíbených kavárníků. Zároveň se tam bude promítat film Přátelství, který je o naší kapele. Plus tam bude bonusový materiál toho, co se do filmu nevešlo.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Rozhovor s youtuberkou Petrou LovelyHair!
SEBASTIAN: Chtěl jsem být letcem nebo sportovcem, zpívání mě ale naplňuje nejvíc ROZHOVOR
ROZHOVOR s youtuberkou Týnuš Třešničkovou o všem, co tě zajímá!


Ale zpět k tématu. Snažím se pomáhat, kde můžu. Řídím se takovým heslem: Řekni mi, jak ti mohu pomoci a já to udělám. A díky tomu, že je na mě upřené určité to světlo pozornosti, jsem pochopil, že můžu pomoci už jenom tím, že někde jsem. Vyhověli jsme teď několika organizacím a i jednotlivcům, které se snaží někomu pomáhat. Snažíme se prostě, celá kapela, dělat dobré věci, protože smyslem člověka a jeho existence, je být dobrým člověkem a dělat dobro. A dobro znamená, že člověk je pln respektu a uznání k druhým lidem.

 

Tomáš Klus s rodinou
(Foto: Facebook official)


To ale není všechno, jak to je s písničkou, kterou jste nazpívali společně se ženou? Bylo to dlouho plánované, nebo jste spontánně při večeři přišli s nápadem – nazpíváme spolu píseň?


No já do své ženy pořád “hustím“, aby se mnou zpívala. Mám pocit, že k sobě prostě ladíme, jak lidsky, tak i hlasově. A navíc to koresponduje s tím, co se snažím společnosti předat, co se týče té lásky. Všichni říkáme, že chceme, aby naše rodina byla šťastná, naše motivace je nám všem stejná – všichni chceme být šťastní. Akorát lidi si nevyhradí čas na to, aby si udělali nějakou ideu o tom, jak by chtěli, aby vypadal jejich svět. Kdyby to udělali, tak zjistí, že vlastně žijí ve světě, který se jim nelíbí.


Je tu spousta škůdců ve tvaru třeba továren, které znečišťují vzduch. A my chceme žít v čistém vzduchu. Myslím si, že nikdo nechce řešit konflikt tím, že třeba zastřelí jiného člověka, ale jenom nemáme čas si uvědomit, že to opravdu nechceme. A tak to necháváme být a ono se to děje.


No, to jsem ale zase hodně odběhl. Jsem moc rád, že na to moje žena přistoupila, protože si myslím, že to té písničce strašně pomohlo. A navíc je skvělé, když dávám dohromady svoji rodinu a svoji práci.

 


O čem písnička je?


Ta píseň je vlastně o mě, jaký jsem byl dříve. Dávám díky tomu, že má žena vstoupila do mého života a rozsvítila jej. Rozsvítila jej tím, že mu vdechla tu lásku, která je bezpodmínečná a která je absolutní. Není jenom pocitem, který po čase vyprchá, protože láska mezi dvěma lidmi a vůbec jakýkoliv vztah mezi lidmi, je také o práci. Jeden druhému nasloucháme – znovu jsme u dialogu. Ta písnička je o tom, že vlastně už nehledám štěstí v jiných stájích. O tom, že jsem ho hledal u různých žen a je i o názorech a pohledech na svět a přístupu k němu. Můj svět a život se díky vstupu lásky a pravdy – v momentě, kdy člověk žije v pravdě, tak je kompatibilní s tím, co prožívá a neuzavírá v sobě žádné pocity a v momentě, kdy nějaké vyvstanou, tak je hned filtruje. A diskutuje o něm …a zase jsem se do toho trošku zamotal (smích).


Zkrátka a dobře jsem moc rád, že do toho moje žena šla, tu píseň a její obsah to určitě pozvedlo do té roviny, že je daleko pochopitelnější.

 

Tomáš Klus - 7
(Foto: Facebook official)


Jaká byla ta spolupráce? Spolupracovalo se vám s ní tedy dobře?


Skvěle se mi s ní spolupracovalo! Jakákoliv spolupráce s ní má krásné vyvrcholení. Největším vrcholem naší spolupráce jsou tři krásné děti, které jsou zhmotněním lásky. A ta písnička ve mně vzbuzuje pocity klidu, protože je o tom, že každý člověk má právo na štěstí, jenom si to neuvědomuje. Máme pocit, že toto právo je nám pořád vzdálené, ale ono je přitom pořád u nás, je tam, kde jsme my. My jsme to štěstí, protože jsme tady, že existujeme a že to můžeme vnímat. To právo je jenom na nás. To, jak myslíme, tak takový je náš svět.


Jak jste říkal, přemlouval jste ji už delší dobu, aby s vámi něco nazpívala. Teď se vám to konečně podařilo, tak nebude i nějaké další pokračování? Další písnička?


Já mám jeden takový sen. Přestal jsem se už tajit tím, že jsem poslouchal Nedvědy a Kelly Family. Mám takový sen, že až budou děti trošku větší, tak že s námi nějaké to turné pojedou. My jsme v kapele 4 muzikanti a máme 9 dětí dohromady. A to by bylo přece krásné, vyjet na takové rodinné tour. Protože to je ta stěžejní myšlenka, kterou chci lidem předat – Všímejte si lidí, které milujete. Dávejte jim co nejvíce ze sebe, protože v momentě, kdy se toto naučíte, tak potom pro vás nebude problém přijmout lásku a dávat ji dál. Bez rozdílu kde vyrůstá, nebo v co věří.

 

Tomáš Klus - 9
(Foto: Facebook official)


Otázka na závěr, která prostě musí padnout: Jak si udržujete ten životní optimismus? Z vás ta energie a pozitivita přímo srší. Jde z vás jak při koncertování, tak i teď, při rozhovoru. Máte na to nějaký recept?


Jsem asi takový sršáň. (smích) Ne, dělám si srandu. Ono toto taky není úplně ideální. Já miluju lidi a to je cesta té spokojenosti. Abychom se před sebou nestyděli. Za naše city. Já mám třeba hroznou radost, když se můžu po koncertě pobavit s nějakým chlapem, který se nestydí a nebojí za mnou přijít. Protože si myslím, že ta pozice bojovníků a válečníků ve společnosti je pasé. Nebo by alespoň měla být pasé. My bychom měli být ochránci. Ochránci žen a života, ne destrůjci. Moje energie plyne z toho, že já jsem tomu uvěřil a aplikoval to do svého života.


Když nemám někoho rád, nemám k němu sympatie, i tak ho chci pochopit. Buddhisté říkají: nepřátelé jsou daleko důležitější, než přátelé, protože vás učí určité trpělivosti k tomu, abyste dokázal a chtěl je pochopit. Proč jsou jejich motivace takové, jaké jsou. Já jsem uvěřil tomu, že cesta altruismu, soucítění a chtění toho, aby všichni na světě byli šťastní, je ta nejlepší. Protože to je to, co nás všechny spojuje. A ve výsledku se toto všechno pak vrací i ke mně.


Já sám nemám špatnou zkušenost s lidmi. Neděje se mi, že by za mnou někdo přišel a začal mi nadávat. Pak je nějaký svět internetu, kde se to sice děje, ale ten není skutečný, to je jenom bublina, která visí někde ve vzduchu. Můj hmotný fyzický život, ve kterém se vyskytuji, je šťastný. Ale je to cesta. Samozřejmě to není hned, že bych byl s každým: božínku! Ty jsi úžasný! Bude to super, až to tak bude, ale zatím není. Učím se to a toužím po tom, abych upřímným srdcem byl schopen i svému největšímu nepříteli přát jenom samé dobro. Klidně i na úkor sebe.


Víra v lidství, to je ten zdroj energie. Víra v člověka, víra v dobro – to je to nejdůležitější.1 hlasů
Vaše hodnocení