Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Vraťme se ještě na chvíli k jedné zajímavé postavě letošní (ale i té minulé) SuperStar.

Petr Ševčík v SuperStar: Dvakrát ho tipovali na favorita, ani jednou nevyhrál

Petr Ševčík
zdroj: Oficiální zdroj Petr Ševčík
aktualizováno 09.06.2011, 00:14 | 09.06.2011, 00:00 | krasna.cz/Scalex

Vraťme se ještě na chvíli k jedné zajímavé postavě letošní (ale i té minulé) SuperStar.

SuperStar už sice skončila, vítěze už známe, nicméně soutěží prošlo více osob, které by si zasloužily trochu detailnější rozbor, a jednou z nejkontroverznějších postav (kromě Michala Šepse) byl právě Petr Ševčík.

 

Možná si ťukáte na leb a říkáte si, že jsem se asi pomátl. "Ševčík a kontroverzní? Ten slušňák?" No jistě. Kontroverznost nespočívá v tom, že by někdo musel ausgerechnet vystrkovat na porotu zadek nebo svádět finalistky ke skupinovému sexu. Kontroverzní je ten, kdo vzbuzuje u lidí rozdílné emoce, kdo je milovaný i nenáviděný zároveň, kdo má plno příznivců a zároveň i odpůrců.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Petr Ševčík o své nové image: Je to skvělý!

Scalexova gilotina: Triumfální návrat Petra Ševčíka

Scalexova gilotina: Proč skončil Petr Ševčík v SuperStar?


Kupodivu, právě Petr se ukázal být značně kontroverzním. Ale vezměme to celé od začátku. Jeho příběh začal už v první řadě Česko Slovenské SuperStar, kde u castingu porotu doslova uchvátil lidovkou a následně i úryvkem písně od skupiny Queen. Zvučný hlas, sebevědomý projev, velká sympatičnost.

 

Porota i internetoví diskutéři měli jasno: tohle určitě bude finalista a dost možná i vítěz celé soutěže. Přiznám se, byl jsem mezi nimi, myslel jsem si to taky.

 

Jenže pak přišlo to nešťastné Divadlo a situace, kdy Petr dobře neviděl na vzdálené čtecí zařízení s textovou nápovědou. Problém, který má naprosto jednoduché řešení – kdyby Petr hned na začátku prohlásil, že na zařízení nevidí, porota by jej nechala zpívat s papírem. Žádný soutěžící není diskriminovaný kvůli svému zdravotnímu stavu. V této části soutěže je primární vyfiltrovat dobré zpěváky a zajímavé osobnosti. Zapomenuté slůvko nehraje roli.

 

Vymstila se mu drzost

 

Ale u Petra se projevila vyloženě špatná nálada, ke všemu se stavěl rezignovaně, a protože se jednalo o duet s Anetou Galisovou, tak vlastně kazil vystoupení i jí. Ona se všemožně snažila Petrovi napovídat a udržet skladbu pohromadě, ale bohužel, Petr byl odmítavý a choval se skoro jako oběť nějakého spiknutí. A krom toho byl opravdu drzý a s porotou komunikoval nemálo arogantně.

 

Porota mu to dala pěkně sežrat a jeho zcela neprofesionální přístup mu vytknula – a když došlo k dílu Dlouhá cesta, tak mu vystavili červenou kartu a dál do soutěže ho neposlali.

 

Rok a půl se s rokem a půl sešel, Petr mezitím absolvoval oční operaci, díky níž už vidí jako ostříž, a přišel na casting na další Česko Slovenskou SuperStar. Zaradoval jsem se nejen já, ale i další lidé, kteří mu v první řadě fandili. Doufal jsem, že se Petr z minula dostatečně poučil a že tentokrát hladce dojde minimálně do Top 3.

 

 

Jenže došlo k paradoxní situaci. Ze sebevědomého a drzého mladíka se náhle stal takový trochu ustrašený a neuvěřitelně napjatý človíček (napjatý ve smyslu velké sebekontroly a sebeovládání). Z Petra vůbec nešly přirozené emoce. Měl kolem sebe postavenou obří bariéru, přes kterou se skoro nebylo možno dostat. Zvlášť když měl člověk srovnání se spoustou jeho kolegů, kteří se možná nechovali a nevyjadřovali vždy úplně nejlépe, ale šlo to od srdce.

 

Umělý slušňák

 

Petr díky kvalitě svého hlasu postoupil, ale i tak jsem v něm už neslyšel tu radost a energii, jaká z něj vycházela minule. Podal během soutěže řadu velmi slušných výkonů, ale když si poslechnu tu (ukrajinskou?) lidovku a Queeny, tak to je úplně někde jinde, o level výš.

 

Petr Ševčík si byl vědom, že minule mu podrazilo nohy arogantní chování. Proto se letos úpěnlivě snažil čemukoliv podobnému vyhnout. Byl za všech okolností hodný, slušný, poslouchal porotu, přikyvoval a když mu řekli cokoliv, poučil se z toho pro příště. To dělali i jiní soutěžící, kterým porota něco poradila, ale u Petra to vyznívalo tak nějak uměle. Jako kdyby nad tím, co mu porota říká, ani moc nepřemýšlel a prostě to přijal a zařídil se podle toho. Výsledkem bylo, že působil jako slušný žáček, který vždy svědomitě splní úkol přesně podle zadání – ale ani ťuk navíc. Akademický zpěv.

 

 

Tedy abych Petrovi nekřivdil, on je dobrý zpěvák a s trochou cviku a dobrým hlasovým poradcem z něj bude dokonce zpěvák špičkový, ale problém je, že se stále ještě nenašel. Nebyl ukotvený a jasně zařaditelný. Takový Šeps je o nějaké tři roky mladší, Harich dokonce o čtyři, ale oba jsou jasně vyprofilovaní. O obou můžu přesně říci, jaké to jsou osobnosti. U Petra bych nevěděl, co přesně si o něm vlastně myslet.

 

Už v průběhu semifinále mi bylo jasné, že Petr navzdory slušnému hlasu do úplného finále nedojde. V internetových diskuzích, které nelze úplně podceňovat, neboť jsou takovými lakmusovými papírky, měl Petr řadu odpůrců, kterým jeho chování přišlo až na hraně podlézavosti. Já to tak fatálně neviděl, ale Ševčík se rozhodně projevil jako podstatně slabší osobnost (z psychologického hlediska) než jak ho lidé zprvu vnímali.

 

 

Diváci sice mají rádi pokorné a skromné soutěžící - proto vyhrála posmutnělá Aneta, poctivý a upřímný Vlasta, tichý a málomluvný Zbyněk nebo slušňácky se chovající Martin (a počítáme-li i X Factor, tak ještě lidový strejda Jiří). Jenže si dobře pamatují podlézavého Hujera z filmu Marečku, podejte mi pero. A je mi líto, ale Petr ve své snaživosti a poctivosti občas začínal chytat nádech lehkého hujerismu. Už jen ty švestičky na Haberově stole scházely.

 

GrandFinále zůstalo pro Petra v nedohlednu, skončil na pátém místě. To není tragédie, zviditelnil se slušně, složil reparát za minulou SuperStar, ale je škoda, že sám přesně nepochopil, v čem u něj byl a v čem nebyl problém. Tentokrát neopakoval chybu z minula, ale napáchal mnoho nových – hlavně se poctivě snažil plnit všechna - někdy i dost protichůdná - doporučení poroty (víc se usmívej, usmívej se míň, udržuj oční kontakt s divákem, nekoukej pořád do kamery, usměj se, necul se, tvař se jako rocker, nedělej ze sebe rockera...) a na to právě dojel. Pro diváky se stal méně zajímavý, než jeho rovněž kontroverzní kolega Šeps nebo tryskomyš Harich. Škoda – ale nebojte se, on se neztratí. Poslechněte si jeho podání skladby od Keane, a musí vám to být jasné.

 

 4 hlasů
Vaše hodnocení