Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

To musely být nějaké erupce na Slunci, či co. Většina soutěžících zpívala hluboko pod svými možnostmi.

Scalexova gilotina: Fanynky se do toho opřely víc než soutěžící

Tohle jsou FINALISTÉ Česko Slovenské SuperStar
Tohle jsou FINALISTÉ Česko Slovenské SuperStar
aktualizováno 11.04.2011, 09:47 | 11.04.2011, 08:03 | krasna.cz/Scalex

To musely být nějaké erupce na Slunci, či co. Většina soutěžících zpívala hluboko pod svými možnostmi.

První finálové kolo je pro každého soutěžícího velmi ošemetná věc. Jednak vypadávají hned dva nejslabší zpěváci, druhak už se nehraje na pohlaví ani národnost, a třeťak je ve hře tolik lidí, že se SMS hlasy hodně drobí – a kdo nepodá zapamatovatelný výkon, je ve velkém ohrožení.

 

Z toho by člověk čekal, že se každý účastník finále SuperStar hned od začátku do svého výkonu maximálně opře a zazpívá to tak, že divákům v podstatě nezbyde, než s otevřenými ústy zírat na tu parádu a odměnit nejlepší výkony hlasem. V neděli večer jsem byl proto šokován, jak vlažně se k prvnímu finálovému kolu někteří soutěžící postavili. Vždyť právě teď mají jedinečnou šanci předvést se na obrazovkách nejsledovanější televize v zemi a zaujmout divácké masy a třeba i lovce talentů. Žádné kolo se nesmí podcenit.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Co si finalisté zvolili pro první kolo?

Scalexovy tipy na vítěze: jaké jsou šance finalistů SuperStar?

Scalexova gilotina: Vypadlíci ze SuperStar – proč jim to nevyšlo?

 

Na to, jak silnou finálovou dvanáctku se povedlo sestavit, to v neděli tak opravdu neznělo. Čest skvělým výjimkám. Ale větší nátěr jsem čekal od většiny soutěžících. Ne každý to ale asi pochopil. Takže pod ostří své gilotiny vkládám nový koš vystlaný čistým ubrusem a jdeme utínat hlavy.

 

Lukáš Adamec: Are You Gonna Go My Way (Lenny Kravitz)

 

 

Tady jsem trochu rozpolcený. Na jednu stranu to bylo výborné a energické otevření celého kola, Lukáš zpíval naplno a okamžitě si získal publikum. Na druhou stranu to bylo příliš přímočaře rockové. Lenny Kravitz to zpívá mnohem černěji, vlastně celá jeho rocková tvorba je ovlivněná černou muzikou a na výsledku je to setsakra slyšet. A to je něco, co u Lukáše scházelo. Rozhodně mu ale nemůžu vytknout nasazení a drive, který do zpěvu dal. Na horních příčkách mého žebříčku se umístil ale hlavně díky tomu, že mnoho jeho soupeřů zpívalo podstatně hůře.

 

Monika Povýšilová: Beautiful (Christina Aguilera)

 

 

Čekal jsem mnohem víc. Monika je technicky skvělá zpěvačka a nemusela by se tedy tak urputně soustředit na zpěv. Mohla by si dovolit větší uvolnění a nasazení. Tuto skladbu zpívalo v SuperStar mnoho soutěžících a většinou docela dobře. Monika mezi ně zapadá, zazpívala to docela dobře. Ale to je málo. Její výkon byl zapomenutelný, po pár dalších písničkách už jsem si ani nepamatoval, co že to vlastně zpívala a musel jsem se dívat do svých poznámek. Přičemž jestli něco láme soutěžícím v SuperStar vaz, tak to ani tak nejsou špatné výkony, jako výkony průměrné, zapomenutelné. Škoda.

 

Klaudia Pappová: Doesn't Mean Anything (Alicia Keys)

 

 

Průšvih kola. Bez debat to nejslabší, co v prvním finálovém kole zaznělo. Nevýrazný hlas, neustále falešné tóny, špatné frázování, špatné úplně všechno. Jestli ji diváci v soutěži podrží, tak to bude jen pro její hezké nohy. Kvůli zpěvu určitě ne.

 

Martin Kurc: Crazy (Seal)

 

 

Další zklamání. Ve svém článku o výběru skladeb jsem psal, že Martin by do této písně měl promítnout mnohem více emocí než dříve. Dopadlo to přesně obráceně, Martin celou dobu držel emoce na uzdě a odzpíval to jako poslušný žáček, který dostal úkol a svědomitě ho splnil – ale bez špetky radosti. Každý zpěvák, který si vybere píseň od někoho tmavé pleti, by si měl do kalendáře napsat obrovský nápis "EMOCE!!!" a mít to celý týden před očima. Jinak totiž z jejich výkonu vyleze něco nudně vlažného. Tohle se Martinovi nepovedlo, to bylo hluboko pod jeho skutečnými možnostmi.

 

Simona Fecková: My Number One (Elena Paparizou)

 

 

Na to, jak příšerná ta píseň je, ji Simona zazpívala velmi dobře. Jestli Habera označil Nah Neh Nah za grc, já musím My Number One označit za megagrc desetiletí. To bych radši poslouchal Evu a Vaška, než tuhle prapodivnost. Nicméně Simona ji skutečně zazpívala lépe než původní zpěvačka a snažila se o náznak pódiové show. V té byla trochu slabší a bylo vidět, že se do toho trochu nutí. Každopádně ve výsledku řadím Simonin výkon k těm lepším.

 

Martin Harich: Come Undone (Robbie Williams)

 

 

Kéž by se tak, jak se fanynky opřely do vřískotu po Martinově výkonu, opřel každý soutěžící do svého zpěvu. Martin tuto williamsovku zazpíval výborně a opět prokázal, že má jednak senzační barvu hlasu, jednak umí dobře pracovat s publikem a kamerou. Je mu teprve patnáct, ale už teď je pro mě stokrát lepší než nějaký Justin Bieber. Předpovídám mu velmi dobrou budoucnost. Jen doufám, že mu ji nezkazí otravně ječící fanynky. Všechno má své meze a já mám trochu obavu o to, aby lidé znechucení neutišitelným fanatickým ječením nepřenesli to své znechucení i na Martina. Ten si totiž opravdu mnoho kritiky nezaslouží.

 

Alžběta Kolečkářová: Cry Baby (Janis Joplin)

 

 

Pro mě jednoznačně vrchol kola. Absolutně nesouhlasím s lidmi, co tvrdí, že na tuhle píseň nemá Bětka dost odžito. Jsou zpěváci, kteří mají dar vnést do písně emoce trochu hereckým způsobem. Tj. nemusejí prožít milion krizí a zklamání, aby to dokázali v písni věrohodně zahrát. Alžběta patří mezi ně, věřil jsem jí každé slovo a určitě si nemyslím, že by nevěděla, o čem zpívá. Zazpívat dobře píseň od Janis Joplin je sakra těžké! Člověk se neubrání srovnávání. Ale tohle prostě byla Joplinka se vším všudy. Excelentní výkon.

 

Petr Ševčík: Come What May (Ewan McGregor)

 

 

No, Petře, čekal jsem větší hitparádu. Bylo to nudné, ploché, nevýrazné, nedynamické a dokonce podstatně slabší než originál. Kde je kruciš ten Ševčík, co před dvěma lety zazářil s Queeny... ten, který zpíval naplno a ve výškách mu to hezky chrčelo? Se změnou účesu jako by se změnily i Petrovy hlasivky. V půlce skladby už jsem se pekelně nudil a nervózně poklepával televizním ovladačem o nohu. Tohle nebylo dobré.

 

Gabriela Gunčíková: U + Ur Hand (Pink)

 

 

Příšerný účes, ale naštěstí skvělý zpěv. Jak jsem už psal v minulém článku, Gábině sluší i písně na rozhraní popu a rocku. Její chraplák mě pokaždé dostává. Je úplně jedno, kolikátá v SuperStar skončí, na české scéně takový hlas chybí, je to jasná díra na trhu, kterou Gábina v pohodě vyplní. Ojedinělý hlas, s nímž Gabriela umí špičkově pracovat. Opět jeden z nejlepších výkonů kola.

 

Matej Piňák: Virtual Insanity (Jamiroquai)

 

 

Matej opět ukázal, že patří v soutěži k těm nejlepším. Perfektně odzpívané a to, co tam scházelo Kurcovi, tady bylo dodáno měrou vrchovatou – emoce, naléhavost, náboj. Mělo to šmrnc a myslím si, že na to, jak těžké frázování u této skladby je, to Matej zazpíval velmi dobře. Oponoval bych Haberovi, já z toho tu lehkost cítil, a i když Jamiroquai a tahle skladba nejsou něco, co bych poslouchal příliš často, hodně se mi to líbilo.

 

Celeste Buckingham: You Had Me (Joss Stone)

 

 

Není patnáct jako patnáct, někdo je v patnácti zajímavý zpěvák a někdo ne. Celeste se po pěvecké stránce teprve hledá. Zatím je to jen půvabná mladá dáma, která poměrně slušně zpívá, ale ještě pořádně neví, jak s hlasem správně zacházet. Myslím si, že do finále se dostat neměla. Bylo by to pro ni lepší, protože by třeba za dva roky mohla zkusit další řadu SuperStar a určitě by na tom byla pěvecky lépe. Teď se pro ni účastí ve finále budoucí ročníky SuperStar zavírají a obávám se, že ten letošní pro ni moc úspěšný nebude. Rozhodně by ale neměla v případě nepostupu seknout se zpíváním – naopak, nějaký potenciál tam je, ale zatím je to neobroušený kámen, z nějž musí dobrý pedagog ten diamant teprve vybrousit.

 

Michal Šeps: No Woman No Cry (Bob Marley)

 

 

No. Co na to říct. Zazpívané z hlediska intonace a frázování to bylo dobře. Pódiová prezentace taky dobrá. Ale ta "angličtina", která minule působila jako dobrý vtip, byla pro mne už neposlouchatelná. Michal ji navíc zjevně řešit nechce a ohání se prapodivným pseudoargumentem, že je Čech, a tak to nemusí zpívat dobrou angličtinou. S tím nemůžu souhlasit. Jamajský přízvuk bych odpustil, ale "nou wama nou krá" tam opravdu znít nemělo. Kdyby měl Michal zpívat všechny skladby tímto způsobem, tak mě velmi rychle přestane bavit – už ani tahle mě dvakrát nebavila. Je to pár řádků textu, to by se Michal naučit mohl. Dávám mu důtku s výstrahou, kterou zruším jen v případě, že mi příště zazpívá něco, co bude slušně vyslovované. Nepožaduju oxfordskou angličtinu. Může být klidně českojamajská, ale mělo by to být takové, aby člověk, který ten text nezná, poznal všechna zazpívaná slova.

 

Můj žebříček na základě výkonů tohoto kola:

 

Alžběta Kolečkářová
Gabriela Gunčíková
Matej Piňák
Martin Harich
Simona Fecková
Lukáš Adamec
Monika Povýšilová
Martin Kurc
Petr Ševčík
Michal Šeps
Celeste Buckingham
Klaudia Pappová

 

..: Vše ze světa SuperStar a spousty drbů a zákulisních informací najdeš na www.superstar.tv9 hlasů
Vaše hodnocení