Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Divadlo je v SuperStar vždy jednou z nejpřekvapivějších epizod. Dobří zpěvácí krákorají, z průměrných se vyloupnou hvězdy.

Scalexova gilotina: Konečně padají první hlavy

Soutěžící Superstar - 5
zdroj: TV Nova Soutěžící Superstar - 5
aktualizováno 13.03.2011, 11:40 | 13.03.2011, 09:02 | krasna.cz/Scalex

Divadlo je v SuperStar vždy jednou z nejpřekvapivějších epizod. Dobří zpěvácí krákorají, z průměrných se vyloupnou hvězdy.

Epizody z Divadla patří k mým nejoblíbenějším. Při nich se totiž dějí ty největší zvraty. Z castingů si pamatuji několik oblíbenců a také vím, že do Divadla postoupila řada lidí, u jejichž castingového výkonu jsem si klepal na čelo a posléze i na uši, protože jsem nedokázal pochopit názor porotců. Jenže najednou je leccos úplně jinak. Velký prostor, mikrofon, klavírní doprovod – a já s úděsem pozoruju, jak se moje castingová favoritka dává do roztřeseného zpěvu, aby si o pár vteřin později vyslechla od poroty příkré "račte domů, slečno."

 

Jsou tu také opačné příběhy. Někdo, kdo u castingu působil křečovitě a postoupil jen díky velké dobrosrdečnosti porotců, náhle vykvete. Ztracené sebevědomí se objeví, mikrofon odhalí lepší kvalitu hlasu a v menším kolektivu (oproti tisícihlavým davům při castingu) se více projeví lidé i jako osobnosti.

 

Jestliže jste sobotní díl neviděli a máte rádi dobrý zpěv, tak si jej celý pusťte na VOYO.CZ, myslím si, že to stojí za to. Hvězdná pěchota se (až na Barbara Mamuta) nekoná, pěvecké výkony jsou na vysoké úrovni a jako bonus vám prozradím, že v sobotním dílu zaslechnete cca třetinu semifinalistů. Navíc popisovat slovně hudbu je jako lízat zmrzlinu přes igelit. Tohle se prostě musí slyšet.

 

ČTĚTE TAKÉ:

KIKSY Leoše Mareše v SuperStar! To musíš vidět!

Večeře s Benem Cristovao: ukázal vítězce to, co žádné jiné

Módní policie v SUPERSTAR: Jak se vyparádila Hvězdná pěchota?

Hlasuj pro generála Hvězdné pěchoty!


Samozřejmě vám v tuto chvíli jmenovitě neprozradím, kdo se do semifinálových kol skutečně probojuje a kdo ne. To uvidíte v pondělí večer v epizodě Dlouhá cesta, kde to uslyšíte i s odůvodněním porotců. Ale jak píšu, třetinu semifinalistů v prvním dílu z Divadla uvidíte a kdo má funkční čidla sluchu, ten může zkusit odhadnout, kdo se probojuje až do kol, kdy už přestává rozhodovat porota a rozhodují hlasy diváků.

 

Úvodní masakr

 

Své články nazývám gilotinou (i když to pravé popravování v nich začne až se semifinálovými koly), ale jestli tu někdo stínal hlavy i se sny o SuperStar, tak to byla nekompromisní porota v Divadle. Tam se na první den sjela stovka těch nejlepších soutěžících ze všech castingů, mnozí jeli do Prahy skoro přes dvě republiky a pak se po několika vteřinách svého zpěvu dozvěděli, že je nečeká nic než cesta zpět. Kruté, leč nutné.

 

Nepostoupila například Nikoleta Řezanková, hokejistka s nakřáplým hlasem, v jejíž postup jsem po castingu doufal. Nebyla perfektní, ale měla v hlase něco hodně zajímavého. Porota ale v jejím případě nebyla už u castingu jednotná a v Divadle se ukázalo, že nedostatků je ve zpěvu trochu více. Nikoleta by ale neměla házet flintu a mikrofon do žita (koneckonců, tam už se válí prase), potenciál tam vidím. Tedy... slyším.

 

Naštěstí jde zatím dál Alžběta Kolečkářová a tu bych v semifinále viděl rád. Nakřáplost jako u Nikolety není tak výrazná, ale má v sobě něco mezi Bárou Zemanovou (3.řada SuperStar) a Věrou Špinarovou (netřeba představovat), a to mě po pěvecké stránce hodně zajímá. Alžběta navíc vypadá jako akční nespoutaný člověk s výtečným hlasem. Takoví jsou v SuperStar velkými hybateli, tak uvidíme, kam až Alžběta dojde.

 

Sára Milfajtová před porotou zapomněla text a tak se bez mrknutí oka pustila do čisté improvizace. Nepřipomíná vám to něco? Ano, takhle kdysi v Divadle "přetextoval" skladbu Mandy Vlasta Horváth a nakonec z něj byla SuperStar. Čeká Sáru podobný osud?

 

Nezkrotná Stella Lozančić postoupila z prvního rozstřelu – navzdory tomu, že ji porota potrápila tím, že s ní musel na pódiu stát partner, před kterým doma zásadně nezpívá. Nakonec ale v první epizodě skončila, pouze později.

 

Z pánů mě pár exemplářů taky zaujalo. Vlasatý blonďák Lukáš Ondruš je opravdu žhavé želízko v ohni SuperStar a Miro Šmajda už by se měl preventivně začít obávat konkurence. Medvídek Tomáš Jurenka má možná nějaké kilo navíc, ale pozitivně se to projevuje na jeho hlasu. Navíc zpívá naprosto přirozeně, bez křeče, bez afektu, bez přehrávání. Prostě přijde a naprosto klidně zazpívá i dost náročný part. V semifinále si ho bez problémů dovedu představit a sám mu – coby zástupce prostorově rozměrnějších jedinců – držím palce.

 

Překvapivě vyhořel Martin Kovář, který u castingu zpíval docela dobře, ale v Divadle měl velké problémy s intonací. Tak velké, že to na postup být nemohlo. Škoda. Ale Martinovi je sedmnáct. Když si najde dobrého hlasového pedagoga a odstraní problémy, může se zúčastnit ještě deseti SuperStar.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Scalexova gilotina: Hvězdná pěchota – co je to za exoty?

Scalexova gilotina: Zázraky se dějí. I v SuperStar

 

Tatárský biftek

 

Když řady soutěžících trochu prořídly, čekal je další úkol – sólové vystoupení s klavírem. Na výběr měli čtyři písničky, na nácvik dvě hodiny. Klavíristu Juraja Tatára čekal náročný den, protože musel hrát to samé znovu a znovu a znovu a v některých případech měl dost práce, protože musel některé soutěžící dost podpořit. Občas si to tedy mohl zpestřit, protože milovník jamajské muziky Michal Šeps si vystřihnul soutěžní skladbu Britney Spearsové změněnou na reggae.

 

 

S klavírním doprovodem už se dobře poznalo, kdo na to má a kdo ne. To jsou ty chvíle, kdy už se dá poznat kvalita a odhadnout budoucí semifinalista.

 

Taky se dá odhadnout, kdo je v SuperStar omylem. Na jednom takovém případu si Paľo Habera málem odrovnal bránici, protože výkon Jana Škůrka v něm vyvolal záchvat smíchu. Hlavně proto, že připomínal zpěv Mr.Beana ze scénky "hallelujah" v kostele.

 

 

Dost tragický výkon podal i Ellenwood Noah Scott, který u castingu naprosto exceloval. Když ale porota v závěru prvního divadelního dne oznamovala, kdo postupuje a kdo ne, tak do dalšího dne Ellenwood šel. Dostal druhou šanci na základě svého castingového výkonu? Tak to jsem na jeho další působení hodně zvědavý, protože s klavírem předvedl solidní průšvih.

 

Příště se hraje kvarteto

 

Na sklonku prvního dne odjeli postoupivší soutěžící do hotelu, kde je ovšem nečeká klidná noc. Hned další den v jedenáct hodin mají mít připravený zpěv a choreografii ve čtveřicích. Takže se bude nacvičovat a nacvičovat. Soutěžícím začíná nejhektičtější období z celé soutěže. Minimum spánku, obrovský tlak, vysoké nároky. Kdo přežije tohle, pro toho už budou semifinálová a finálová kola brnkačka.

 

Takže se dnes, v neděli večer, podíváme na to, čí hlavy odetnula porotcovská gilotina v dalším kole a v pondělí padne ten nejdůležitější verdikt. Z nejlepších čtyřiceti účastníků bude zvolena semifinálová čtyřiadvacítka. Já mám to štěstí být insiderem, který už ta jména zná. Garantuju vám, že nebudete zklamaní a že vás toto jaro čeká souboj opravdových pěveckých špiček. Nikdy mě nepřestane fascinovat, kolik dobrých zpěváků se mezi lidmi skrývá - a i když se samozřejmě nemůže čekat, že v českém hudebním rybníčku nastane naprostá revoluce, rozhodně to přinejmenším hodně hlasitě žbluňkne.

 

..: Vše o Česko Slovenské SuperStar najdeš na www.superstar.tv12 hlasů
Vaše hodnocení