Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

I relativně dobrým zpěvákům se dařilo přetavit song z Flashdance v akustické peklo.

Scalexova gilotina: Už nikdy více Flashdance!

Vložit video na:

aktualizováno 14.03.2011, 08:52 | 14.03.2011, 08:26 | krasna.cz/Scalex

I relativně dobrým zpěvákům se dařilo přetavit song z Flashdance v akustické peklo.

Jestliže jsem se u sobotního vysílání – tedy prvního dne z Divadla – rozplýval nad tím, jak hezky to některým soutěžícím zpívá u klavíru, neděle mě pořádně zchladila. A opět se ukázalo, že v SuperStar není vůbec nic jisté a že o vašem vypadnutí může rozhodnout i "vodrhovačka" od Michala Davida. Ale vezměme to popořádku.

 

V sobotním dílu jsme naše soutěžíci opustili ve chvíli, kdy první část odpadla a zbytek odjel na hotel. Předvedli se coby sólisté, ale teď ještě museli prokázat, jací jsou týmoví hráči a jak se dokážou prosadit vedle dalších účastníků. Noc na hotelu tak nebyla určena jen několika nezbytným hodinám spánku, ale i nácviku společného zpěvu a vymýšlení choreografie.

 

 

 

Vstávat a cvičit

 

Ráno Leoš Mareš popadl megafon a coby sonický tank se vydal budit nešťastníky, které nečekalo ten den další neúprosné filtrování. Chcete-li si užít celý díl z druhého divadelního dne, najdete ho jako obvykle celý na VOYO.CZ; pokud vám stačí jen vystříhané nejzásadnější momenty, pak vám mohu doporučit tento rekapitulační článek. A já se jdu věnovat nikoli rekapitulačnímu, ale spíše komentátorskému pohledu na věc.

 

 

Soutěžící museli už den předem sestavit čtveřice, v nichž budou před porotu předstupovat. Nebylo to jednoduché, vybrat si k sobě lidi, které vlastně neznáte. Ale tak to v šoubyznysu chodí. I v reálném světě se může stát, že si do kapely vezmete nespolehlivého člověka, který vám vše zkazí, nebo naopak takovou osobnost, která nakonec převálcuje i vás – a v kapele pak skončíte vy a ne on.

 

 

Lidé se dávali dohromady z různých důvodů. Někteří se skamarádili už dříve. Někteří hledali osoby, s nimiž jim to vizuálně sluší. Někteří už trochu znali navzájem svůj zpěv a domnívali se, že hlasy se budou dobře pojit. A někteří na sebe prostě zbyli. Žádný z uvedených důvodů ale nebyl zaručeným receptem na úspěch. Tím nebyl dokonce ani celonoční nácvik, neboť jak se ukázalo, nejhůře zazpívala skupina, která nejdéle trénovala.

 

Dvě malá křídla vracejí úder

 

Na výběr bylo několik skladeb. Slyšeli jsme What a Feeling z filmu Flashdance, Hush Hush od Pussycat Dolls, Hey Soul Sister od Train a Úsmev na perách od Modusu. Jestliže jsem po první řadě Česko hledá SuperStar nenáviděl Dvě malá křídla natolik, že jsem kvůli tomu málem přestal chodit do známého kuřecího fastofoodu, pak tentokrát se má čirá nenávist obrací proti skladbě What a Feeling. To je totiž skladba, do které se musí zpěvák (častěji zpěvačka) pořádně položit a zpívat ji naplno. Nu a když zpíváte naplno, jste nevyspalí a máte problémy s intonací, pak je výsledek skoro až bolestivý. Pro posluchače, ne pro zpěváka. Pro toho je bolestivé až vyhození ze soutěže.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Scalexova gilotina: Konečně padají první hlavy

Po budíčku amplionem přijel soutěžící na pštrosu

Tak tady si zvukař zapípal! Nejsprostější píseň v dějinách SuperStar


 

Většině těch, kteří si vybrali What a Feeling, jsem měl sto chutí říct "hush hush, běžte pryč, zmrznul mi úsmev na perách." Posléze jsem se divil, že řada kvílejících zpěvulí prošla dál. Pak jsem si ale uvědomil, co vše musí porota zohlednit:

 

- předchozí výkony zpěváků (není správné odepsat někoho, kdo zkazil společné vystoupení, když předtím několikrát podal bravurní výkon)

- osobnost zpěváků (jak si dokážou zjednat správnou roli ve skupině a jak se té role drží)

- vizuálno (zpěvák nesmí působit na jevišti jako chcíplá ryba. Může působit jako nemotorný medvěd, ale musí mít charisma)

- originalita (zpěvák musí mít něco navíc oproti ostatním, nesmí být univerzálně beztvarý)

- genderově národnostní matematika (pravidla jsou pravidla, chlapců, dívek, Čechů a Slováků musí být v semifinále stejně, takže i toto neúprosné a nepopulární kritérium musela brát porota v potaz)

 

Tohle vše si s hlubokým obdivem k porotě, která musela udělat spoustu nepopulárních kroků, uvědomuju. Ale i tak už What a Feeling pokud možno nikdy nechci slyšet a na ty největší vřeštilky se v semifinále podívám obzvlášť kritickým okem.

 

Soutěžící se do kvartetů pouštěli různým způsobem. Někteří zapracovali na několikahlasém zpěvu, další ze svého středu vybrali vůdčí osobnost a té dělali křoví. Někdo si dal práci s maskami a kostýmy. Různé přístupy, ale nedá se říci, který je dobrý a který ne. Někdo možná lépe zazpíval, jiný ale více pobavil. Správná SuperStar má umět oboje.

 

Nejslabší, máte padáka!

 

Když došlo na lámání chleba a tedy vyřazování, většinou to vypadalo tak, že z každé čtyřčlenné skupiny vypadnul její nejslabší článek. Bylo ale i pár šťastných čtveřic, ze kterých postoupili všichni. Radost ale netrvala dlouho. Padesát soutěžících bylo nutno zredukovat na čtyřicet a k tomu posloužilo to, co už jsme viděli v minulé řadě Česko Slovenské SuperStar – situace, kdy všichni soutěžící zpívají na pódiu společnou píseň a porotci chodí mezi nimi, naslouchají a rozhodují se, kterých deset lidí půjde ještě z kola ven.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Hlasuj pro generála Hvězdné pěchoty!

Scalexova gilotina: Hvězdná pěchota – co je to za exoty?

 

Masakr nekončí

 

Ale pozor, ani tím masakr nekončí. Porotu čeká nejstrašnější a nejkrutější okamžik. Poté, co zredukuje počet účastníků na čtyřicet, totiž začíná její nejsložitější úkol. Vyházet dalších šestnáct osob. Možná se to zdá jako nic... vždyť v Divadle během dvou dní vyhodili šedesát lidí. Jenže mezi nimi bylo pořád dost lidí, kteří na soutěž neměli. Teď je ale potřeba ze čtyřiceti opravdu skvělých zpěváků a zpěvaček vyhodit šestnáct.

 

Když jsem se po předchozích řadách České a Česko Slovenské SuperStar bavil s porotci, všichni se shodli na tom, že tohle je pro ně jeden z nejsložitějších okamžiků. Probírají se fotkami, znovu si z videa pouštějí výkony jednotlivých soutěžících. Zvažují různá pro a proti. A musejí vyhazovat lidi, o kterých vědí, že jsou skvělí. To vážně není nic jednoduchého. Až se budete dnes večer dívat na Dlouhou cestu, podívejte se na tváře porotců. Možná v nich uvidíte, že pro ně ten víkend byl úplně stejně složitý jako pro soutěžící.

 

..: Vše o SuperStar, videa ze zákulisí, drby a věci, které se do televizních sestřihů nedostaly najdete na www.superstar.tv3 hlasů
Vaše hodnocení