Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pecky devadesátých let – to je tématem nedělního kola SuperStar a my se podíváme na to, co přesně nás čeká.

Co zazní v neděli v SuperStar? U2, REM, Elton John i Britney Spears

Sabina Křováková - 7
zdroj: TN.cz Sabina Křováková - 7
aktualizováno 10.05.2013, 08:15 | 10.05.2013, 08:07 | krasna.cz/Scalex

Pecky devadesátých let – to je tématem nedělního kola SuperStar a my se podíváme na to, co přesně nás čeká.

Devadesátá léta – období, kdy někteří účastníci SuperStar ještě nebyli na světě a někteří se jen batolili po zemi a poslouchali Dádu Patrasovou. Ale možná už tenkrát zaslechli některé z fláků, které budou tvořit nedělní kolo SuperStar. Společnými silami zazpívají skladbu One od irské skupiny U2 a pak už bude mít každý připraveny dva soutěžní songy. Které?

 

Adam Kukačka: Can’t Help Falling In Love (UB40)

 

 

Já vám dám devadesátá léta, vy kujóni! Tohle je píseň z roku 1784! Ne, to není překlep, skutečně tisíc sedm set osmdesát čtyři. Složil ji Jean Paul Egide Martini, v roce 1961 ji v modernější aranži nazpíval Elvis Presley a po něm spousta dalších umělců a skupin. Britská reggae skupina UB40 byla jednou z nich, svoji verzi představila v roce 1993 a obsadila s ní první příčky hitparád. Adam Kukačka je milovníkem Elvise, takže bych čekal spíš jeho verzi, než tu svižnější, reaggečkovou, ale na druhou stranu posluchačsky to bude zajímavější, protože ta Elvisova verze je značně uspávací.

 

Adam Kukačka: Losing My Religion (REM)

 

 

Pro pamětníky castingových dílů nic nového. Tuhle skladbu Adam zpíval na svém castingu, když si Ondřej Soukup vyžádal přídavek, aby mohl poslouchat Adamův přijemný hlas. Takže píseň velmi dobře zná a nebude to pro něj problém. Jsem zvědavý, jestli kapela vytáhne mandolínu – její zvuk je pro tuto píseň naprosto typický. Když jsem kdysi před lety hrával v jednom REM Revivalu, bez mandolíny jsme nikdy na koncert nevyrazili. Tak doufám, že démonický Jimi Cimbala na chvíli odloží kytaru a vezme do ruky tento roztomilý nástroj.

 

Martin Šafařík: Bitter Sweet Symphony (Verve)

 

 

Tahle skladba mě nikdy nepřestane překvapovat. Je velmi monotónní, postavená na třech akordech a na melodii, která se opakuje pořád dokola, nemá vlastně žádný vývoj, plyne a odplyne – a přesto má úžasný náboj a obrovské kouzlo, které z ní dělá skutečný hudební skvost. Mnohem lépe ale tato píseň funguje s obrazem, ať už s původním „bezohledným“ klipem nebo s různými vizualizacemi nebo sestřihy z filmů. Nevím, nakolik bude atraktivní, když bude „jen“ zpívaná na pódiu, ale zase si říkám, že když tak dobrý zpěvák jako Šafa bude zpívat tuhle pecku, tak co by se mohlo stát špatného?

 

Martin Šafařík: Candle In The Wind (Elton John)

 

 

Tuto skladbu složil Elton v roce 1973 jako poctu Marilyn Monroe (která v té době byla už 11 let mrtvá), podruhé ji jako poctu hrál Ryanu Whiteovi (mladíkovi, který umíral na AIDS, získaný z krevní transfúze) den před jeho smrtí (snad se mu po poslechu Eltona nepřitížilo), no a většina lidí si pamatuje Eltonovo provedení této skladby na pohřbu Lady Diany v roce 1997. Martin na této skladbě může ukázat lyrickou, jemnou polohu, kterou zatím příliš nepředváděl. Zároveň tam musí být dostatek naléhavosti a také trocha zdravého patosu.

 

Sabina Křováková: What’s Up (4 Non Blondes)

 

 

Tohle je zřejmě Sabinina srdcovka, protože tuhle nejvyřvávavější píseň na světě zpívala na castingu i při Dlouhé cestě. Je to asi „nejkřovákovatější“ ze všech písní, co existují, takže je docela logické, že si tenhle flák od Lindy Perry Sabina vystřihne znovu. Jen se trochu obávám reakce diváků, kteří už o tuhle polohu moc nestojí a raději by slyšeli Sabinu jinak.

 

Sabina Křováková: Bitch (Meredith Brooks)

 

 

Tento song bodoval zejména v Austrálii a Oceánii, jinde po světě pak vzbuzoval trochu kontroverze svým názvem, který moderátoři v rádiích nechtěli naplno říkat. Píseň to není špatná, ale zároveň je to něco, na čem se Sabina moc nepředvede. Na druhou stranu její pódiové vystupování je výborné, takže když nic jiného, tak to v hale pořádně rozproudí.

 

Veronika Stýblová: Baby One More Time (Britney Spears)

 

 

Nic naplat, uniknout tomu nemůžeme a popřít fakt, že debutové album Britney Spears s touto skladbou bylo na prvních místech hitparád po celém světě včetně České republiky, taky nemůžeme. Britney byla ve své době fenoménem a i když si později vybudovala podobnou pověst, jako u nás jistá nejmenovaná Iveta, pořád její skladby patří k nejposlouchanějším. No a když si Veronika Stýblová posledně vyzkoušela tu nejmenovanou Ivetu, tak teď může zkusit i Britney a uvidíme, jak místo velkolepých songů zpívá tenhle infantilní pop.

 

Veronika Stýblová: Nothing Compares 2U (Sinéad O’Connor)

 

 

Jestli pro mě nějaký song definuje devadesátá léta, pak je to tato baladická záležitost od Sinéad. Neskutečně těžká skladba na výraz – aby tam byl dostatek smutku a zároveň tam nebyl kýčovitý patos. Správné falzety, na které každý čeká. Dynamické vystavění celé skladby. Naléhavost. Pro většinu soutěžících asi pořádný oříšek a myslím, že i technicky skvělá Veronika tady nemohla kašlat na přípravu a nácvik.

 

Štefan Pčelár: Easy (Faith No More)

 

 

Rok 1977 taky nepovažuju za devadesátá léta, ale je pravda, že Faith No More se svojí cover verzí hitu Lionela Richieho přišli až v těch devadesátkách. Ale když si ten song poslechnu a představím si, s čím má Štefan dlouhodobě největší problémy, tak mi to přijde jako skladba na odstřel. Tady je naprosto nezbytné dokonalé rytmické cítění a absolutně přesné frázování, jinak se to celé sesype pod rukama. Nebo pod hlasivkama…

 

Štefan Pčelár: Strong (Robbie Williams)

 

 

Nu, ten song by až takový problém nebyl, ale na Štefana je položený přiliš vysoko. Pokud se mu podaří dohodnout s kapelou posun o nějaký tón níže, mohlo by to být lepší, jinak se bojím přiškrcených výšek a slaboučkých falzetů. Itcho lépe zní ve středních polohách, takže si nejsem jistý, že tohle je zrovna vhodný song pro něj, ale třeba mě nakonec překvapí.

 

Tohle tedy v neděli zazní a k tomu přijde zazpívat hvězda devadesátých let Ben Cristovao. Vlastně, co to plácám, hvězda předminulé SuperStar a živý důkaz toho, že když jste sympatičtí, milí, skromní a ochotní na sobě hodně pracovat, tak dosáhnete úspěchu i navzdory obrovským problémům s rytmem. Což by mohlo být povzbuzující pro řadu soutěžících i ex-soutěžících ze SuperStar.8 hlasů
Vaše hodnocení