Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nemají to snadné. Z tisíců přihlášených uchazečů musejí předvybrat ty nejlepší a nejzajímavější. Pojďme se na poroty SuperStar podívat blíže.

Jak šel čas s porotami SuperStar

Česko Slovenská SuperStar - Casting Brno
zdroj: TV Nova Česko Slovenská SuperStar - Casting Brno
aktualizováno 13.02.2013, 11:32 | 13.02.2013, 01:00 | krasna.cz/Scalex

Nemají to snadné. Z tisíců přihlášených uchazečů musejí předvybrat ty nejlepší a nejzajímavější. Pojďme se na poroty SuperStar podívat blíže.

Na začátek si dáme trochu statistiky. Až do dnešních dnů prošlo porotami České a Česko Slovenské SuperStar 14 lidí (a to nepočítám poroty čistě Slovenské SuperStar a českého X Factoru, Hlasu a Talentmanie). Z toho 8 mužů, 6 žen, 11 Čechů, 3 Slováci. Čtyři poroty byly čtyřčlenné, dvě trojčlenné.

 

Nejvíckrát v porotě zasedli Ondřej Hejma, Gábina Osvaldová, Ondřej Soukup a Paľo Habera, každý třikrát (Osvaldová se Soukupem navíc zasedli v porotě X Factoru a Habera zase ve třech Slovenských SuperStar).

 

Česko Slovenská SuperStar
(Foto: TV Nova)

 

Porotami prošli Ondřej Hejma, Gábina Osvaldová, Ondřej Soukup, Milan Herman, Michal Horáček, Eduard Klezla, Ilona Csáková, Pavol Habera, Marta Jandová, Dara Rolins, Helena Zeťová, Rytmus a Ewa Farna. Pamatujete si všechny?

 

Kritika byla vždy

 

Snad při každém startu SuperStar se ozývaly kritické hlasy proti porotám. Kolik jen lidí vyčítalo Nově, že v porotě sedí „starci“, kteří o soudobé hudbě nic nevědí a nemůžou ji zhodnotit. Stejně jako nyní je zase vyčítáno (neprávem) Ewě Farne, že je příliš mladá, o hudbě nic neví a nemůže ji hodnotit. Byznysmanovi Milanovi Hermanovi bylo vyčítáno, že není muzikant (ačkoli muzikantem byl, byť se věnoval primárně managementu). Osvaldové a Soukupovi bylo vyčítáno, že jsou manželé a doma u večeře se domlouvají, koho vyhodí ze hry. Martě Jandové bylo vyčítáno, že žije v Německu a nezná českou hudební scénu. Rytmusovi bylo vyčítáno úplně všechno.

 

.: Vše o SuperStar 2013 najdeš na oficiálním webu této pěvecké soutěžní show

 

Zkrátka diváci jsou nároční a hned tak každému se zavděčit nelze. Důležité ale je, že každá porota fungovala, každá svoji roli splnila a každá pomohla najít nějaké nové hvězdy - i když se nakonec třeba prosadili ti, kteří nevyhráli soutěž, ale přesto zaujali diváky.

 

Někdy usedlí strejdové, někdy blázni

 

Svým složením byla každá porota trochu jiná. Jiní lidé, jiné povahy, jiné názory, jiný vkus a jiná vzájemná chemie. Například porota z roku 2005, ve které se kromě Osvaldové a Soukupa objevil básník, spisovatel, textař a podnikatel Michal Horáček a hudební pedagog a hlasový poradce Eduard Klezla, patřila mezi takové komornější, distinguovanější, umírněnější a ne tak bláznivé.

 

Michal Horáček

 

Zato letos mají Soukup s Haberou co dělat, aby to třeštidlo, co sedí mezi nimi, ukočírovali. A protože mají oba velký smysl pro humor, tak ve spojení s Farnou vytvářejí porotu, která je svěží a docela bláznivá. I to se mi na SuperStar líbí, že poroty – přestože se v nich občas objevují stejné tváře – nejsou nikdy stejné a vždy ta chemie působí jinak. Třeba Ondřej Soukup je dlouholetým porotcem, stejně jako Paľo Habera. Letos se ale poprvé sešli v jedné porotě a to je na to zajímavé. Každý už je zvyklý na svůj systém, navíc jsou oba vyzrálí a šoubyznysem dokonale protřelí, oba velcí profesionálové a tak je radost dívat se, jak to mezi nimi funguje. A také na to, jak jim to mladá rebelka hezky narušuje.

 

.: Každé pondělí čtěte Scalexovu gilotinu - víc než jen pouhou rekapitulaci nedělních sestřihů SuperStar 2013

 

Tři nebo čtyři?

 

Vrátím se také k porotě z roku 2006, která byla, stejně jako ta letošní, tříčlenná. Ondřej Hejma s Ilonou Csákovou a Eduardem Klezlou dokázali, že ve třech to také funguje. Ono to má i své výhody, například při živých kolech je hodnocení poroty kratší – tři lidé se zkrátka „vykecají“ rychleji než čtyři. Při hlasováních porotců také nemůže dojít k remíze. Lichý počet sebou nese tuto výhodu.

 

Porota třetí řady Česko hledá SuperStar - Ondřej Hejma, Ilona Csáková a Eduard Klezla
(Foto: TV Nova)

 

Po některých lidech z porot se mi stýská. Třeba po Michalu Horáčkovi, který kromě odborné hudební kritiky měl pro soutěžící řadu dalších cenných rad a slov (jen si nejsem jistý, zda to občas nebyly perly selatům a hrách na zeď) a přinesl do soutěže obrovskou dávku noblesy. Rád jsem poslouchal i názory Eduarda Klezly, který díky svému vzdělání a profesi ví o zpěvu všechno nejen z hudebního, ale i z fyziologického hlediska. Mohl tak zpěvákům doporučit změnu pěvecké techniky, aby si nekazili hlas a dostali ze svého krku více. Nicméně o tohle se starají i hlasoví poradci, kteří budou soutěžícím k dispozici v zákulisí při trénincích, takže já sice neuslyším slova těch poradců, ale uslyším výsledky z hrdel jejich svěřenců.

 

ČTĚTE TAKÉ: Rihanna má nový klip: Svlékla se v něm donaha!

 

Samozřejmě jsem rád poslouchal i Gábinu Osvaldovou, protože je to huba prořízlá a nevymáchaná (a myslím to v tom nejlepším smyslu slova). Naštěstí Ondra Soukup od ní za ta léta dost načichnul a i od něj létají pěkné hlášky.

 

Česko Slovenská SuperStar: Porota

 

Dlouho jsem si v porotě přál někoho opravdu mladého, kdo bude věkem blízko k soutěžícím a přitom bude zkušený a jeho talent bude nezpochybnitelný. Tento rok jsem se dočkal, protože Ewa Farna přesně tohle splňuje. Ale o ní už vám dnes nic neřeknu, protože to bude náplň dalšího článku. Takže čtěte Krásnou.cz a ještě tento týden se dozvíte víc. 8^)
 

Seznam členů Česko hledá SuperStar a Česko Slovenských SuperStar

ČHS 1: Ondřej Hejma, Gábina Osvaldová, Ondřej Soukup, Milan Herman

ČHS 2: Michal Horáček, Gábina Osvaldová, Ondřej Soukup, Eduard Klezla

ČHS 3: Ondřej Hejma, Ilona Csáková, Eduard Klezla

ČSSS 1: Paľo Habera, Marta Jandová, Ondřej Hejma, Dara Rolins

ČSSS 2: Paľo Habera, Gábina Osvaldová, Helena Zeťová, Rytmus

SS2013 : Paľo Habera, Ewa Farna, Ondřej Soukup

 5 hlasů
Vaše hodnocení