Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ewě Farne je vyčítáno mládí a nedostatek zkušeností. Skutečně na práci v porotě SuperStar nestačí?

Má „mladé tele“ co pohledávat v porotě?

SuperStar: Ewa Farna - 5
SuperStar: Ewa Farna - 5
aktualizováno 15.02.2013, 15:17 | 15.02.2013, 01:00 | krasna.cz/Scalex

Ewě Farne je vyčítáno mládí a nedostatek zkušeností. Skutečně na práci v porotě SuperStar nestačí?

Jakmile se rozkřiklo, že jedním z porotců letošní řady SuperStar bude Ewa Farna, okamžitě se na internetu rozjely bouřlivé diskuze na téma, zda na tuto práci vůbec má dostatečné zkušenosti, znalosti a nadání. Já byl angažováním Ewy do soutěže nadšený a tak se v tomto článku stanu jejím samozvaným obhájcem a pokusím se vysvětlit, proč si myslím, že „mladé tele“ má v porotě co dělat.

 

Od dětství v muzice

 

Ewa od dětství tíhla k muzice. Začínala přesně stejně, jako spousta soutěžících v SuperStar – obrážela dětské soutěže u nás i v Polsku. A měla to štěstí, že když jí bylo 12, účastnila se soutěže, ve které zasedal výborný muzikant a producent Lešek Wronka. To není žádný magnát, který by cpal miliony do nevkusných záležitostí, on je zkušený a uznávaný skladatel a písňový autor. Ewin talent okamžitě rozeznal a i když Ewa soutěž nevyhrála, ihned jí nabídnul spolupráci. Od té doby je v jeho stáji. A vyrůstat v týmu zkušeného producenta, to je škola k nezaplacení.

 

Ewa Farna

 

Ewa se stala jednou z nejmladších – ne-li vůbec nejmladší – zpěvaček, které ve Slavíkovi získaly titul Objev roku. Stalo se to v roce 2006, tedy v Ewiných třinácti. O dva roky později vyrazila Ewa na turné po republice a opět tím trhla věkový rekord – nejmladší sólový interpret, který vyrazil na velké turné.

 

.: Oficiální web SuperStar 2013 přináší články, videa a rozhovory o vaší oblíbené soutěžní show!

 

Stabilní Slavice

 

V roce 2007 získala ve Slavíkovi bramborovou medaili, ve všech dalších letech byla bronzová. To je kromobyčejná stabilita a hlavně je to velmi překvapivé u dětské hvězdičky. V letech 2006-2007 si všichni mysleli, že je Ewa zázračné dítě, po kterém za dva roky neštěkne pes. Realita? Ewa si svou pozici rok od roku upevňuje a rozhodně nehrozí, že by z české scény zmizela.


ČTĚTE TAKÉ - Foto: Jak šel čas se zpěvákem Pavlem Haberou

 

Nyní je jí devatenáct, na svém kontě má řadu cédéček v češtině i polštině, stále aktivně koncertuje,účastní se pěveckých soutěží i jako soutěžící a v SuperStar dostala šanci působit jako porotce.

 

Ewa Farna

 

Zkušenosti, jaké nemá leckterý třicátník

 

Tím, že Ewina profesionální kariéra začala tak brzo, se stalo, že ve svém věku má Ewa hudební a šoubyznysové zkušenosti, jaké nemají mnozí mnohem starší. Ewa si prošla i komplikovaným obdobím, kdy musela hudbu skloubit se školními povinnostmi. Ve škole má výsledky dobré, takže může dobře radit jiným začínajícím zpěvákům ze své zkušenosti.

 

Leckdo sice hraje delší dobu, ale co je to platné, když do svých 25 hrál po sokolovnách a až pak udělal díru do světa. Teď je mu třeba 30 a přesto má méně zkušeností, než Ewa, která se v top šoubyzu pohybuje už sedm let.

 

.: Jak kritik Scalex hodnotil první castingový díl? Přečtěte si Scalexovu gilotinu!

 

K čemu tři usedlé strejce?

 

Všech, kteří tvrdí, že Ewa je na porotcování mladá, bych se chtěl zeptat, čeho bychom dosáhli, kdyby v porotě seděli tři lidé nad padesát? Soukup s Haberou jsou nesmírně zkušení muzikanti a pokud Ewě něco schází, oni to vyváží (navíc jsou dva a můžou ji přehlasovat). Ale ani jeden z nich nebyl vyjukanou dvanáctiletou holčičkou, která se dostala do šoubyzu a musela v něm fungovat. A v tom má zase navrch Ewa. Její vlastní životní příběh je obrovskou inspirací pro ostatní 15-16leté, kteří chtějí díky SuperStar začít svoji hudební kariéru.

 

SuperStar - porota, splash
(Foto: Archiv TV Nova)

 

Ewa se na svět dívá jinýma očima než Paľo s Ondřejem. Navštěvuje jiné hudební akce. Poslouchá modernější hudební styly. Zkrátka – podle mě je jen dobře, že v porotě sedí někdo, kdo je věkem tak blízký těm soutěžícím. Účastníci soutěže se s ní můžou ztotožnit a na vlastní oči můžou vidět, že člověk může být úspěšný a zároveň nemusí flákat školu.

 

A to, že Ewa zpívat umí, zpěv studuje a zpěvu rozumí, je nezpochybnitelné. Její zpěv a její písničky nemusí být vaše krevní skupina, to netvrdím. Ale objektivně vzato, ve zpěvu se vyzná a není žádný důvod, proč by nemohla hodnotit zpěv jiných zpěváků.

 

Tancování na stole

 

Některé věci jsou možná až příliš bláznivé. Tancování na porotcovském stole. Polévání se vodou. Herecké etudy na téma „zamilovala jsem se do fešáka“ nebo „mám komplexy z hasičky“ – které vzalo vážně neuvěřitelné množství lidí, čímž se potvrdil i Ewin herecký talent. Sám jsem usedlý strejc, takže teoreticky bych s tím měl mít problém. Ale nemám. Přijde mi to osvěžující a svým způsobem roztomilé. Navíc vím, jak odporně únavné je sedět třeba 12-14 hodin v podobné porotě. To pak člověk udělá cokoli, aby se trochu odlehčila nálada.

 

.: Víte, kdo všechno už seděl za porotcovským stolem SuperStar? Tento článek vám to prozradí.

 

A jestli vám to přesto přijde jako velebláznivost, zkuste si na internetu najít aktuální řadu American Idol, což je americká verze SuperStar, a podívejte se, co tam vyvádí Nicky Minaj (která je o 11 let starší než Ewa).

 

Ewa Farna
(Foto: Archiv TV Nova)

 

Závěr: ze všech možných mladých tváří, které se mohly do poroty SuperStar dostat, mi Ewa přijde jako jedna z vůbec nejlepších možných voleb. Mladá, praštěná a rázná a zároveň disciplinovaná a s naprosto prokazatelnou hromadou zkušeností a ocenění. Sám ale nechci moc předbíhat. Chleba se totiž bude lámat v živých dílech. Až skončí předtočené díly a budeme Ewu spolu s ostatními sledovat v přímých přenosech, posvítím si na ni ještě jednou. Ale do té doby na ni nemůžu mít půl křivého slova.

 10 hlasů
Vaše hodnocení