Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

V čem se současná top trojka soutěžících podobá a v čem se liší od trojic z předchozích pěveckých soutěží?

Poslední tři v SuperStar. A jak to bylo dříve? PŘIPOMEŇ SI KOMPLET TOP 3

SuperStar - 2
zdroj: TV Nova SuperStar - 2
aktualizováno 23.05.2013, 13:13 | 23.05.2013, 10:47 | krasna.cz/Scalex

V čem se současná top trojka soutěžících podobá a v čem se liší od trojic z předchozích pěveckých soutěží?

Sabina Křováková, Adam Kukačka a Štefan Pčelár. To je poslední trojice, která je ve hře a nezastírám, že jsem tímto složením docela překvapený, protože jsem očekával, že se Sabinou půjdou do souboje spíše Veronika a Martin. Ale Scalex míní, diváci s mobily mění.

 

Podívejme se na to, jak vlastně vypadalo složení top trojic ve všech pěveckých soutěžích, které se tu od roku 2004 konaly (vynechávám Talentmanii, kterou sice vyhrála famózní mladá zpěvačka, ale ta soutěž byla i o jiných talentech než pěveckých).

 

2004 – Aneta Langerová, Šárka Vaňková, Sámer Issa (bramborový Tomáš Savka)

 

Top3 SuperStars - 4
(Foto: TV Nova)

 

V roce 2004 byla soutěž skutečným fenoménem, SMSky se počítaly na statisíce a všichni tři finalisté (i ten bramborový) se nakonec výrazně uplatnili, a to zejména díky žánrové rozmanitosti. Šárka Vaňková se netajila svými muzikálovými ambicemi, zatímco Aneta tíhla k festivalům a pop-rocku, bronzový Sámer zase toužil dělat taneční muziku. Nijak si tedy nekonkurovali a všichni si našli své publikum. Aneta zvítězila nejen kvůli jímavému rodinnému příběhu, ale i proto, že působila přirozeněji, než Šárka, na které bylo vidět, že je trochu více „snaživka“ – což není nic špatného, ale je to jedna z věcí, která podle mě v letošním ročníku odstřelila Veroniku Stýblovou. V muzikálech se uplatnil i bramborový Tomáš Savka. Protože Šárka je žena a Tomáš muž, tak si v muzikálové branži nekonkurovali a našlo se dost rolí pro oba.

 

2005 – Vlasta Horváth, Petr Bende, Gabriela Al Dhábba, (bramborový Michal Hudček)

 

Top3 SuperStars - 5
(Foto: TV Nova)

 

Zatímco minulá trojice byla žánrově různorodá, tentokrát se sešli lidé, kteří dělali velmi podobnou muziku. Všichni tíhli k rocku a pop-rocku, všichni měli ambice dělat vlastní autorskou hudbu. Nejvýrazněji se nakonec prosadil Petr Bende, který, ač druhý, je na české scéně velmi výrazným a úspěšným prvkem. O Vlastovi Horváthovi bohužel není po hudební stránce příliš slyšet, v médiích se objevoval více v souvislosti se svatbou, než s muzikou. Velmi nespravedlivě se podle mě osud zachoval ke Gábě, jejíž autorské CD dodnes považuju za jedno z nejlepších, které v rámci všech českých a slovenských talentových soutěží vzniklo. Bohužel, masy neoslovilo a Gabriela zůstala v ústraní. Ještě zpět k vítězi – u něj do značné míry k vítězství vedla jeho osobnost. Vlasta i Petr jsou po hudební stránce srovnatelní, ale Vlastík více bodoval skromným až ostýchavým vystupováním a byl chválen jako „čistá duše“. V kontextu s jeho etnickým původem jej lidé oceňovali i jako ukázku naprosto neproblematického, poctivého, pracujícího, příjemného Roma a i to mu přineslo mnoho hlasů.

 

2006 – Zbyněk Drda, David Spilka, Leona Černá (bramborová Bára Zemanová)

 

Top3 SuperStars - 8
(Foto: TV Nova)

 

Poněkud zvláštní směs lidí se vykrystalizovala v závěru třetí české řady. Leona Černá se účastnila již o rok dříve, ale až tentokrát to dotáhla takhle daleko. Dostala se do muzikálů a pro mnoho lidí překvapivě začala zpívat i country. Čtvrtá Bára Zemanová koncertuje mnohem více, než ostatní kolegové z tohoto ročníku a svůj sen si jednoznačně splnila. David Spilka se věnuje progresivnímu rocku, kterýžto žánr se v SuperStar příliš neobjevuje, v médiích Davida nevídáme a myslím, že je to škoda, protože podle mě patřil k největším talentům své řady a právě tím, že se věnoval promyšlenější a složitější větvi rocku, mohl u nás zabodovat mnohem více. Největším překvapením bylo pro mě vítězství Zbyňka Drdy. On rozhodně není špatný zpěvák, ale je neskutečně nevýrazný. Profesor Eduard Klezla o něm v žertu mluvil jako o „nepatrně mrtvém Drdovi“. A to sedí. Ačkoli zvítězil, na jeho koncert, který se konal jen několik dní po grandfinále, dorazilo zoufale málo fanoušků. Tak rychlou ztrátu popularity asi nikdo jiný v SuperStar nezažil.

 

2008 – Jiří Zonyga, Ondřej Ruml, All X (bramborová Martina Pártlová)

 

Top3 SuperStars - 2
(Foto: TV Nova)

 

X Factor byla trochu jiná soutěž v tom, že umožnila účast starším lidem, než jací se účastní SuperStar. A diváci se ihned ztotožnili s padesátiletým plešatějícím strýcem, což je určité poselství i pro dramaturgy dalších budoucích pěveckých soutěží – posunutí věkové hranice může rozhodně přinést zajímavé životní příběhy (mnoho zpěváků, kteří se dříve neprosadili, to může brát jako druhou životní šanci a bylo by zajímavé to sledovat). Bohužel, ani Jiří Zonyga nakonec nepřevrátil český pěvecký šoubyz naruby. Nepovedlo se to ani kapele All X, která v soutěži patřila k tomu nejzajímavějšímu, ale od konce soutěže jsem o ní neslyšel. Ondřej Ruml je hudebním fajnšmekrem, který lpí na kvalitě a tak jej neuvidíme v kdejakém mainstreamu, ale v různých okrajových, ale nesmírně kvalitních záležitostech. A prosadila se i bramborová Martina Pártlová, jejíž coververze hitu Alicie Keys zazpívaná společně s „Rudou z Ostravy“ doslova zaplavila český internet. I moravský a slezský. Ten nejvíc.


 

2009 – Martin Chodúr, Miro Šmajda, Dominika Stará (bramborový Jan Bendig)

 

Top3 SuperStars - 1
(Foto: TV Nova)

 

Opět velmi nesourodá čtveřice – což je jen dobře, protože čím víc se od sebe soutěžící liší, tím více pak mohou uspět v reálném světě mimo soutěž. O Dominice bohužel v Čechách není skoro slyšet a myslím, že svoji kariéru zde zbytečně zahodila. Se svým nesporným talentem a schopností velice emotivního zpěvu by tu mohla zářit mnohem víc, než jiné slovenské zpěvačky. Miro Šmajda si vyzkoušel výlet do alter ega i do soutěže Eurovize, kde zjistil, že řevnivost mezi národy a zákulisní politické tahanice mají na finální pořadí soutěžících větší vliv než zpěv. Miro patří k nejvýraznějším postavám moderní slovenské rockové scény a jeho obliba mezi lidmi neklesá. To na vítěze, Martina Chodúra, se trochu zapomnělo. Pro mnoho mladých lidí se stal symbolem „toho, co zpívá tu starobu“ a nikdo mu nevěřil, že je rocker. Nakonec tomu přestal věřit sám a přesedlal na střední proud a jazz. Takže jsme jej mohli slyšet zpívat třeba s Alexandrovci.

 

2011 – Lukáš Adamec, Gabriela Gunčíková, Michal Šeps (bramborový Martin Harich)

 

Top3 SuperStars - 6
(Foto: TV Nova)

 

Taktéž pestrá a do zelí si nelezoucí směsice. Letošní Sabina Křováková jako kdyby kopírovala příběh Gábiny Gunčíkové. I té totiž zpočátku vyčítali její ječák a až postupně v soutěži Gábina předvedla, že je mnohem univerzálnější zpěvačka, i když tvrdý rock má stále nejraději. Lukáš byl více na pomezí pop-rocku a možná i to, že nebyl žánrově tak vyhraněný, ho vytáhlo k vítězství. Bronzový Michal Šeps byl prazvláštním úkazem v celých dějinách SuperStar a dodnes nikdo netuší – ani on sám – jak je možné, že se dostal tak daleko. Ne že by byl špatný… ale ne že by byl až tak dobrý. Opět se prosadil i držitel bramborové medaile. Martin Harich udělal v soutěži velký pokrok a jeho sebevědomé vystupování zkombinované s velkou sympatičností mu už nějaké úspěchy přineslo.

 

2012 – Ivanna Bagová, Anna Veselovská, Markéta Poulíčková (bramborový Miloš Novotný)

 

Top3 SuperStars - 3
(Foto: TV Nova)

 

U top trojky z Hlasu Česko Slovenska mě zaráží, jak málo je o nich slyšet. Vítězka vydala CD, o kterém sama říká, že s ním není spokojená a že by raději vše dělala úplně jinak. U Anny se krátce po soutěži objevil videoklip, ale jinak také ticho po pěšině. To by se mohlo v nejbližších dnech změnit, protože konečně má přijít na trh její album, na které jsou fanoušci hodně zvědaví. No a u Markéty to také nějak usnulo. Nějaké koncerty se konají, ale obecně mi připadá, že všechny tři finalistky jsou ze všech účastníků pěveckých soutěží v médiích asi nejméně probírané. Což mě docela překvapuje, protože to nejsou úplně marné typy.


2013 – (v abecedním pořadí) Sabina Křováková, Adam Kukačka, Štefan Pčelár (bramborový Martin Šafařík)
 

Top3 SuperStars - 7
(Foto: TV Nova)

 

No a už jsme na konci. Víme, kdo letos skončil bramborový (ale Šafa se i tak uplatní), jen nevíme, pro koho to skončí těsně před GrandFinále – to zjistíme až tuto neděli. Opět je to trojice, která si do zelí nepoleze. Štefan, to bude slovenská alternativní scéna, Kuky se vrátí ke svému milovanému rock’n’rollu, který občas proloží cituplnou baladou, a Sabina prokázala, že má zcela osobitý styl a že může zazpívat cokoliv (a do všeho dá svůj vlastní vklad, což je velmi cenné). Ať to dopadne, jak to dopadne, obávám se, že o Adamovi a Štefanovi v budoucnu příliš neuslyšíme, Sabina by pak na scéně nějakou výraznější stopu zanechat mohla. Ona a Šafa mají asi největší šance na uplatnění v české muzice, Adam je na to příliš okrajovo-žánrový. Což je ale také super, protože muzika potřebuje hvězdy ve všech žánrech a Adam jako rock’n’rollař může být v tomto oboru velmi oblíbený a úspěšný.

 18 hlasů
Vaše hodnocení