Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

U některých soutěžících už jsme si zvykli na spolehlivě dobré výkony, ale rockové kolo ukázalo, že i favoriti to můžou pohnojit.

Rockové kolo ukázalo, kdo má v hrdle pilu a kdo piliny

Daniel Šmídák
zdroj: Nova.cz Daniel Šmídák
aktualizováno 08.04.2013, 13:32 | 08.04.2013, 09:34 | krasna.cz/Scalex

U některých soutěžících už jsme si zvykli na spolehlivě dobré výkony, ale rockové kolo ukázalo, že i favoriti to můžou pohnojit.

Před nedělním kolem jsem měl velká očekávání. Musím se přiznat, že nebyla tak úplně naplněna. Možná jsem byl příliš zmlsaný předchozími sezónami SuperStar, kdy Miro Šmajda, Gábina Gunčíková nebo Lukáš Adamec zpívali rock velmi opravdově a uvěřitelně. Ano, i v desítce současných soutěžících se našli lidé, kteří zazářili, ale domníval jsem se, že tohle kolo sedne více lidem. A to i proto, že v podobě kapely mají soutěžící velkou oporu. Na partě kolem kytaristy Jimiho je vidět, že rock mají opravdu rádi a užívají si ho na plné pecky. Proto mě vždycky mrzí, když vidím, jak zpěvák nakonec ten výkon kapely pro sebe moc nevyužil.
 

PSALI JSME:

Kdo bude v neděli největší rocker? Rozhodně Ewa Farna!

 

Tak se bez okolků a zdržování vrhněmež na ty naše pěvce a pěnice:

 

Štefan Pčelár: Beat It (Fall Out Boy, orig. Michael Jackson)

 

 

Že Itcho bůhvíjak netancoval, to je mi úplně ukradené, byť u Jacksonova songu člověk nějaké tanyny očekává. Mě ale hlavně zajímal zpěv a za sebe musím říci, že i když to pro mě nebyl vrchol večera, bylo to zatím asi to nejlepší, co Štefan zatím zazpíval. Dynamicky to bylo trochu plošší a problémy byly i s frázováním, což komentovala i Ewa – božský Majkl jednotlivé slabiky doslova odsekává a to by se v písni mělo zachovat, i když ji zpívá jiný interpret. Celkově Štefana hodnotím kladně, jeho rockové vystoupení mě nikterak neurazilo.

 

Sabina Křováková: I Don’t Wanna Miss a Thing (Aerosmith)

 

 

Na začátku se Sabina trochu hůře chytala – předehra s prapodivnou harmonií a nezřetelným rytmem je něco, čeho se zpěvák chytá těžko. Ale ve chvíli, kdy se skladba rozjela, už byla Sába ve svém živlu. Místy to trochu přeháněla s oním chraplavým prvkem, který ji v minulém kole pochválil Ledecký, ale to je problém skoro všech soutěžících v SuperStar (i v minulých sezónách) – jakmile jim někdo něco pochválil nebo poradil, začali to doslova nadužívat. Jinak v této písni Sabina předvedla jak tichou a něžnější polohu, tak pořádnou vyřvávačku, ve které jí to asi sluší nejvíc. Nic naplat, po Sabině asi její fanoušci budou vždycky chtít kravál a ona jim ho nadělí měrou vrchovatou. Vystoupení hodnotím velmi kladně, ale ani tady si nemyslím, že by to byl touchdown večera.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Top 10 SuperStar: Upocené tanečnice, kaktuso-ananas a ukousnutá hlava

Moc pořvávání a málo zpěvu, hodnotí Voxel rockové kolo SuperStar

 

Adam Kukačka: Rebel Yell (Billy Idol)

 

 

Dnes mi Adam zněl asi tak o deset let starší. Jeho hlas byl jakoby vyzrálejší, do role rockera se velmi slušně vžil a nehrál si tolik na tonální čistotu. Adamovi budeme těžko věřit, že má sklony k rebelství, takže stoprocentně věrohodné to nebude nikdy a jeho dobrácká tvář vždycky bude v kontrastu s těmi vyzáblými, všemi drogami světa napumpovanými klasickými rockery, ale zkuste si jeho nedělní výkon pustit bez obrazu a uslyšíte, že to rebelství a poctivá rockeřina v hlasu opravdu je. Pro mě velké překvapení; čekal jsem, že tohle Adamovi spíš nesedne a on to podal znamenitě.

 

Virgínia Buberníková: Enjoy the Silence (Linkin Park, orig. Depeche Mode)

 

 

Když jsem minulý týden psal článek, ve kterém jsem předem hodnotil výběr skladeb a odhadoval, jak to kdo zvládne, u této písně jsem zdůraznil, že se odehrává v rozsahu pěti tónů. Tato skladba má všelijaké zapeklitosti, ale rozhodně by k nim neměly patřit intonační problémy. Skutečnost? Virgínia se patrně stala nejfalešnější finalistkou za celou éru českých a česko slovenských SuperStar. Nechápu, jak mohla napáchat takové neskutečné školácké chyby, tohle bylo už skoro na úrovni hvězdné pěchoty. Velká škoda, Virgínia zpočátku vypadala jako velmi nadějná soutěžící, ale tohle bylo hodně špatné. Díky tomu, že tentokrát nevypadla, má šanci na reparát, ale to by musela předvést opravdu něco výjimečného.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Gina a spol odhalili sexy tělíčka! Kvůli tetování!

 

Martin Šafařík: Enter Sandman (Metallica)

 

 

Tak tady se zjevně rozejdu s názorem mnoha diváků a fanoušků, protože podle mého názoru to bylo naprosto strašné. U řady soutěžících jejich skladby až tak dobře neznám, maximálně si je třeba několikrát pustím na YouTube, ale Metallica jsou moji velcí oblíbenci a mám je naposlouchané opravdu do nejmenšího tónu. Hetfield má svůj specifický způsob zpěvu, ale jednak je mu vždy dobře rozumět, jednak to s různými „vopičkami“ kolem zpěvu až tak moc nepřehání. Šafa se bohužel držel pravidla „čím víc proužků, tím víc Adidas“ a všechno, co Hetfield ve zpěvu dělá, vynásobil třemi. Jenže výsledkem nebyla třistaprocentní Metallica, ale prapodivné a nevyrovnané vystoupení na hraně parodie. A možná i za hranou.

 

Myslím, že po problémech z minula, kdy zase Šafa celou skladbu provzlykal, se jasně ukazuje, co má Šafa za potíže. On je technicky vynikající zpěvák s nádherným hlubokým a zvučným hlasem. Ale přijde mi, že se naučil tolik pěveckých technik, že si teď neumí vybrat a cpe do zpěvu úplně všechno. A že mu schází cosi jako „hudebnická soudnost“. Tedy schopnost najít ve skladbě rozumnou míru a nepřekračovat ji, i když bych na to technicky měl. Šafa velice nutně potřebuje hlasového poradce, který by mu pomohl jeho hlas zkrotit. On je neskutečně talentovaný a od Boha nebo přírody dostal do krku naděleno lopatou, ale je jako Golem z pražských pověstí, který měl obrovskou sílu, ale protože ji nedokázal zkrotit a napřít správným směrem, nechtěně napáchal mnoho zla.

 

Já se tu takhle rozepisuju úmyslně, protože na jednu stranu za nedělní výkon Šafu dám ve svém žebříčku dost nízko, na druhou stranu nechci tvrdit, že je špatný zpěvák a že by si zasloužil vyhazov. Jen zkrátka potřebuje mít k ruce nějaké rádce, kteří mu jasně vymezí mantinely. Myslím, že Martin jednoznačně má své místo v rámci české muziky a ještě o něm hodně uslyšíme. A troufám si tvrdit, že kdyby on dostal song, co zpívala Virgínia, tedy Enjoy the Silence od Depešáků, dokázal by ho se svým hlasem prodat tak, že by to byl jednoznačný touchdown večera.

 

Kristína Debnárová: Complicated (Avril Lavigne)

 

 

minule jsem psal, že Avril je takový „rock pro chudé“ – trochu dietní, hodně šmrnclý popem a Avril samotná těží (těžila – ono už jí, holce, taky táhne na třicítku) ze své přidrzlé klackovité středoškolačkovské image. A tím „rock pro chudé“ nemyslím vůbec nic špatného. Nesouhlasím s porotou, že tenhle hudební styl je něco, co by Kristíně nejvíc sedělo. Jasně předvedla jak v Divadle při duetu, tak v minulém česko slovenském kole, že její síla je v emotivních baladických skladbách.

 

Co se týká aktuálního výkonu, chtělo to víc si pohrát s dynamikou – méně energie do slok a mnohem více do refrénu, aby to mělo říz. Ale snaha to byla docela slušná. Ještě se naučit neodvracet obličej od mikrofonu (kvůli čemuž se některé koncovky trochu ztrácely) a bude to dobré. Hodnotím jako lepší průměr, neurazilo, nenadchlo, ale rozhodně to není na vyhazov.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Kdo je tahle usměvavá holčička? Královna grimas v SuperStar!
Drama na generálce SuperStar: Drsný pád finalistky ze schodů!

 

Jaroslav Smejkal: Sex On Fire (Kings of Leon)

 

 

Chudák Jaro… on by tak hrozně moc chtěl a ta svině příroda mu tu sílu v hlasu prostě nenadělila. Zaplaťpámbů alespoň za tu barvu hlasu, která je opravdu naprosto unikátní. A pak musím ocenit Jardu samotného, který je evidentně naprostý dříč. On je ten typ člověka, který na sobě opravdu tvrdě maká a to, co mu nenadělila příroda, se všemožně snaží dohnat jinými způsoby a technikami. Myslím si, že kdyby Jarda měl v hlase tu sílu, co má Šafa, a přitom mu zůstala jeho barva hlasu, tak by to byl jeden z prvních českých zpěváků, který by dobyl světové hitparády. Možná je dobyde i tak, ale to už bude hodně záležet na jeho repertoáru.

 

A k tomu nedělnímu výkonu – v prvních okamžicích jsem měl trochu obavu. Chraplák nezněl moc přesvědčivě a Jarda trochu sípal (což možná bylo i v důsledku nemoci). Měl jsem strach, že bude takhle přiškrceně znít celou dobu. Naštěstí se stavidla v Jardově krku otevřela a jeho obrovská snaha pomohla nedostatky dohnat výrazem. Výsledkem byl výborný zážitek. Na Jardovu tvorbu po SuperStar jsem hodně zvědavý a mám od ní velká očekávání.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Sympaťák Jarda Smejkal tajil vážnou chorobu!

 

Tereza Mandzáková: Fuckin‘ Perfect (P!nk)

 

 

Podle mě lepší než minule, ale pořád mám z Terezina zpěvu smíšené pocity. V refrénech naprosto scházela ta naléhavost, kterou P!nk má – koneckonců je to píseň o holce, která je od narození podceňovaná, pak projde pokusem o sebevraždu, na poslední chvíli se vzchopí a se svým životem něco udělá, takže ta naléhavost je na místě. Dynamické rozdíly mezi slokou a refrénem byly příliš nízké. Ve slokách Tereza prodala svůj skvělý soulový hlas – jenže tohle je rockové kolo. V tomto případě se ukázalo, že Terka prostě není a nebude rockerka a nebude zpívat žádné naštvané písně. Oceňuji jako průměrný výkon a předpokládám, že v příštím kole bude mít Tereza píseň, která bude více odpovídat jejímu pěveckému naturelu.

 

Daniel Šmidák: Mama, I’m Coming Home (Ozzy Osbourne)

 

 

Bijte si mne, trapte si mne, mučte si mne chlebovou polívkou, ale mně to tak hrozné nepřišlo. Samozřejmě, nemělo to nic společného s Ozzym, ale myslím, že kromě Jardy by se z této finálové desítky originálu nepřiblížil nikdo. Takže šlo jen o to, jestli to Dan zazpívá slušně nebo ne. Mohlo to být rockovější – ale Daniel není rocker. V jeho podání to bylo takové pohodové, usmáté karaoke, nicméně slušně zazpívané. Žádné intonační problémy. Nakonec mi na celém vystoupení vadil jen ten zbytečný a příšerný makeup. Jo a porotě prosím seberte prémie za to, že se svým hudebním rozhledem netuší, že Ozzy se v té písni nevrací ke své matce, ale k manželce Sharon (která má přezdívku Mama), kterou v těch divokých letech hodně zlobil (a která ho posléze neopustila a žije s ním až dodnes, takže písnička asi zabrala). Dana za jeho výkon musím dát na spodní část žebříčku, nicméně poslední není a mezi ním a Virgínií je tentokrát obrovský odstup. Platné to ovšem Danovi nebude, v neděli ze soutěže vypadnul.

 

Veronika Stýblová: Stay (Shakespear‘s Sister)

 

 

Další velké nepochopení ze strany poroty. Mám pocit, že by si všechny skladby z YouTube měli pustit nejen soutěžící, ale i porotci, protože například pro správné pochopení písně Stay je potřeba vidět videoklip. V něm je umírající muž, po jehož boku sedí žena a zoufale zpívá „Stay with me“ – Zůstaň se mnou. Po chvíli ale přichází druhá zpěvačka, která představuje Smrt. A její zpěv je úplně jiný. Zlověstný, ostrý, pronikavý, řezavý až skoro nepříjemný. A začíná přetahovaná o život onoho muže.
Dát Veronice skladbu, kterou zpívají dvě zpěvačky – každá naprosto odlišným stylem - a pak jí vyčítat, že to bylo nevyrovnané a že druhá pasáž byla vypočítavé divadlo…

 

Propána, stačí se na ten klip podívat (máte ho k dispozici třeba v tomto článku) a vidíte, že postava Smrti je opravdu pojata trochu teatrálně. Verča naprosto přesně vystihla vše, co v téhle písni je, obě polohy, zoufalou i potměšilou. A vzhledem k tomu, že pravděpodobně v soukromí prožívá nějakou citlivou událost, tak tam emoce byly zastoupeny měrou vrchovatou. Fakt tomu nerozumím – Verče je celou dobu vyčítána absence emocí a přemíra techniky a když tam emoce dá, tak se bůhvíjaké pochvaly nedočká.

 

Veronika nemá tak unikátní hlas jako třeba Jarda, ale nemyslím si, že by byla nerozpoznatelná. V hloubkách má její hlas lehce knedlíkový nádech, podobný, jako má například Jitka Zelenková. To je docela výrazný zpěvácký podpis, který ji může od ostatních odlišit. No a dále rozsah. Verča má obří rozsah a v celém rozsahu je velmi sebejistá a pevná. Může si dovolit ozdoby, na kterých by se většina jiných zpěvaček – i těch v šoubyzu již etablovaných - krutě vymlátila.

 

Já jsem zpočátku nebyl „Veronikovec“ a cítil jsem trochu kalkul ve smyslu „tlačenka od poroty a štábu“. Ale když jsem si včera kromě včerejšího výkonu pustil ze záznamu všechny předchozí výkony, pak musím konstatovat, že Veronika je opravdu brilantní zpěvačka, která se rozhodně neztratí a která se mezi tu špičku českého popu hravě propracuje. Protože když mluvíme o tom, že nějaká zpěvačka do zpěvu dává či nedává emoce, tak trochu obelháváme sami sebe. Málokterá zpěvačka dává do zpěvu skutečné emoce. Vždycky je to trochu divadlo – zpěvák prostě musí umět vytvořit iluzi, že tam dává své emoce. Kdo by používal skutečné emoce, ten by se brzy totálně vyšťavil a neskutečně by sám sobě ublížil, protože by se pomalu stával apatickým. Takže Verčin jediný problém je naučit se při zpěvu předstírat emoce tak, aby jí to každý sežral. A pak už to nebude mít jedinou chybu. Jo, a ještě díky kadeřnicím – Veronika konečně vypadala opravdu šmrncovně.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Kvůli rockovému kolu Veronika Stýblová totálně změnila image!

 

Můj žebříček na základě výkonů tohoto kola:


Veronika Stýblová
Jaroslav Smejkal
Adam Kukačka
Sabina Křováková
Štefan Pčelár
Kristína Debnárová
Tereza Mandzáková
Martin Šafařík
Daniel Šmidák
Virgínia Buberníková
 

Exkluzivní záběry z vily SuperStar můžete vidět na VOYO. Sledujte, jak se finalisté baví ve středečních Aktivitách, nebo si poslechněte jejich zpovědi v pondělních a pátečních Denících soutěžících.

  

Co dělají Superstáři ve vile? Sleduj on-line kamery

Všechny díly i další bonusová videa sleduj zde.
Vše o SuperStar 2013 sleduj zde.8 hlasů
Vaše hodnocení