Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Na pátém místě už v SuperStar skončila spousta favoritů, tentokrát to postihlo Veroniku Stýblovou.

Scalexova gilotina: Hity devadesátek neustála favoritka Veronika

Veronika Stýblová
zdroj: Nova.cz Veronika Stýblová
aktualizováno 13.05.2013, 09:18 | 13.05.2013, 09:09 | krasna.cz/Scalex

Na pátém místě už v SuperStar skončila spousta favoritů, tentokrát to postihlo Veroniku Stýblovou.

O tom, že v SuperStar zdaleka nerozhoduje jen kvalita zpěvu, se už napsala spousta článků. Když lidé hlasují pro své oblíbence, mnohem více u nich hrají roli emoce. Soutěžící může zpívat sebelíp, ale když si neumí získat diváky na svoji stranu, do grandfinále se nedostane. A naopak, v TOP 4 jsou i technicky slabší zpěváci než Veronika, ale zkrátka oslovili více diváků.

 

Na druhou stranu z toho nemusíme dělat předčasné závěry. Už v minulosti se stalo, že na koncert některého z vítězů SuperStar přišlo zoufale málo lidí, zatímco interpret, který vypadl dříve, vyprodal několik sálů. O Veroničině problému jsem tu už psal – ona je technicky špičková, ale naprosto zoufale potřebuje skvělého autora. Jinak bude doživotně odsouzena zpívat cover verze slavných hitů na podnikových večírcích. Nebo zamíří do muzikálů. Nevím, jestli je to její sen nebo ne – řada soutěžících ze SuperStar se netajila tím, že by je účinkování v muzikálech bavilo a také se tím dodnes živí. Možná že v původním českém muzikálu, ve kterém by přeci jen nezpívala převzaté věci slavných zpěvaček, by se dokázala trochu lépe vyhranit.

 

Ale samozřejmě nejlepší cestou je najít velice dobrého a soudného producenta, který nebude chtít jen vydělat peníz na aktuálně známé hvězdičce, ale bude mít zájem na vybudování její dlouholeté kariéry. Tolik k Veronice a její možné budoucnosti a teď už se vrhněmež na nedělní songy.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Finalistka Stýblová: Můj život před dvaceti kily...
Tatínek Veroniky Stýblové ze SuperStar: Fandí celá vesnice! Jako o život!

 

 

Úvodní společný song One od U2 velmi trpěl tím, že v TOP 5 jsou hlasově a stylově velmi různorodé osobnosti. Zatímco u hymny SuperStar se ta jinakost hlasů očekává a má tam svoji roli, v One to nefungovalo. Kdyby tu píseň nazpíval kterýkoli z nich sám, byl by výsledek lepší, ale takhle mi to trochu připomínalo staré silvestrovské estrády, kde kromě zpěváků zpívají jeden-dva verše i různí herci, sportovci nebo moderátoři. Na pobavení dobré, ale nelze to brát vážně.

 

Kromě soutěžních písní, hymny SuperStar a zmíněné společné písně zazněly v pořadu ještě další tři songy. Tři finalisté vystřihli refrén „Mámy“ od Luneticu (seriozně se do toho opřel jen Šafa a poprvé v životě se mi ta písnička nehnusila), Šafa senior zpíval spolu s rodinou a publikem synkovi k narozeninám (lehce pod tónem, místy asi tak o půl oktávy) a se svým vystoupením přišel i Ben Cristovao a toho si raději nechám až na konec článku. A nebudu na něj hodný.

 

Sabina Křováková: What’s Up (4 Non Blondes)

 

 

Tohle mě docela překvapilo – čekal jsem naprosto suverénní a sebejistý výkon, ale Sabina začala velmi nejistě. Začátek byl opatrný, falzety neznělé, jako by nedokázala nastartovat. Připadala mi trošku rozhozená a měla slabá místa i v těch pasážích těsně před přechodem do refrénového řevu. Nicméně ve chvíli, kdy se rozječela na plné pecky, tak to byla stará dobrá Sabina, publikum to ocenilo jásotem, energie se přenesla zpátky na Sabinu a zbytek písničky byl naprosto v pohodě. Takže možná prostě jen nebyla rozehřátá a špatně se jí zpívalo jako první soutěžící. S povděkem kvituji klobouček, i když do vodnického cylindru Lindy Perry z 4 Non Blondes to mělo daleko.

 

Martin Šafařík: Candle In The Wind (Elton John)

 

 

Z Šafy mám radost. Několik prvních dílů jsem mu pořádně nakládal a neodpustil jsem mu žádnou chybu. Hrozně mě totiž štvalo, jak špičkový zpěvák to je a jaké přitom dělá zbytečné kopance. Ale je vidět, že na sobě opravdu pracuje, že vnímá každou kritiku a umí se z ní poučit. Odstranit všechny ty zlozvyky, které má za celou dobu svého zpívání zažité, bude samozřejmě trvat ještě řadu měsíců – a doufám, že Šafa po soutěži nepoleví a bude své chyby odstraňovat nadále – ale už teď je to slušný pokrok. To dokázal i v této písni, která byla dobře a vkusně zazpívaná, manýry si vzaly dovolenou (no, pár jich tam bylo, ale nebudu hnidopišit) a to, že se Martin doprovodil na klavír, dojem z písně jen umocnilo.

 

Veronika Stýblová: Baby One More Time (Britney Spears)

 

 

Tak tohle bylo Baby One More Time, jak by ho zazpívala Cher. Slušně odzpívané, ale naprosto tomu scházela ta puberťácká drzost. Tahle písnička chce mnohem víc herectví, ve zpěvu i v tanečním projevu. To, co Ewa s Ondřejem neustále Veronice radí – aby byla „špinavější“ – je naprostá pravda. Veronika neustále působí jako slušňačka. Což možná je, ale takhle zpěvačka působit nemůže, alespoň ne vždy. Na důstojné akci, kde zazní Nezvalovy verše a pak přichází Veronika ve večerní róbě, tam ta „špína“ na místě není. Ale když v soutěži zpíváte písničku od Britney, můžete si dovolit leccos. Veronice bych asi doporučil nějakou taneční lekci flirt-dance nebo něco takového. Protože tam se právě učí slušné holky působit trošičku neslušně. Ne změnit se v neslušnou, ale umět to trochu divadelně zahrát.

 

Štefan Pčelár: Easy (Faith No More)

 

 

Štefan se v soutěži už dost trápí a je to škoda. Znovu jsem si pustil na YouTube nějaké songy z jeho předsoutěžní kariéry a jako bych se díval na úplně jiného zpěváka. Zatímco Veronice jde nejlépe vzít cizí skladbu a dokonale ji zkopírovat, Štefanova síla je jednoznačně v jeho vlastních písničkách (čímž nemyslím, aby si je i skládal). Když zpívá skladbu někoho jiného, nedokáže se s ní pořádně ztotožnit. Jakž takž to odzpívá, ale svůj skutečný potenciál neprojeví. A vzhledem k tomu, že Babka Podtatrouská a Dedo Momuj už mi asi 14 dní straší v hlavě jako ušní červ, tak si myslím, že tam ten potenciál setsakra je. V Easy ho bohužel neukázal. Falzety měl raději vynechat, než je dát tak napůl, kytarové sólo bylo značně nepřesvědčivé (jeden přehmat a hned bylo vidět, že Štefan chytil nerva). Ale aspoň slušně držel rytmus, a to i v té nepříliš snadné pasáži na začátku, kde je nečekaně přidaná doba mimo normální metrum.

 

Adam Kukačka: Can’t Help Falling In Love (UB40)

 

 

Úvodní verše se nesly docela dost nad tónem, frázování bylo velmi svérázné (což myslím negativně) a písnička absolutně, ale absolutně nesedla k jeho hlasu. Adam není reggae zpěvák, nemá na to hlas, nemá v krvi to reggaečkové houpání . I když to původně byl song od jeho milovaného Elvise, v tomto případě na tom Adam silně pohořel. Jak už zaznělo z úst poroty, nebyla to Adamova chyba, on zkrátka vůbec není na tenhle typ muziky stavěný. Takže z jeho chabého výkonu se stal ukázkový příklad toho, jak to vypadá, když dobrý interpret dostane písničku, která mu nesedne.

 

Sabina Křováková: Bitch (Meredith Brooks)

 

 

Tak tohle mě bavilo o hodně víc než první skladba. Čisté, rockové, zábavné, energické, Sabina si to zjevně užívala a já si to užil taky. Byl to přesný opak předchozího Adamova songu. Takhle to vypadá, když si interpret a skladba dokonale sednou. Měl jsem původně mnohem menší očekávání, ale obával jsem se zbytečně.

 

Martin Šafařík: Bitter Sweet Symphony (Verve)

 

 

Tato skladba je tak perfektně napsaná, že by na ní zazářil snad i Standa Dolínek. Kolovrátkový čtyřakorďák (v minulém článku jsem napsal, že je skladba postavená na třech akordech… neumím počítat a dávám si za to virtuálního facana) s chytlavým smyčcovým riffem je opravdu hodně povedená. Kapela SuperStar ji výborně zahrála a Martin nasadil ten správný poměr manýr a ukázal, že když jsou manýry dávkovány v rozumném množství, je to přesně ono. K tomu výborné frázování a zdaleka nejlepší falzety ze všech soutěžících v SuperStar. Co dodat – Šafa do grandfinále!

 

Veronika Stýblová: Nothing Compares 2U (Sinéad O’Connor)

 

 

Zkrácení skladbě hodně ublížilo a Veronice se nepodařilo správně vystavět atmosféru. Tuhle píseň je potřeba zpívat tak, že máte pocit, že se zpěvačka každou chvíli rozbrečí a pak naštve a ze zoufalství zdemoluje hotelový pokoj. Opět zde narážíme na Veroničin „herecký“ limit, kdy prostě nedokáže předat emoce uvěřitelným způsobem. A tahle píseň, to jsou emoce přetavené do tónů. Bylo to velmi slušně odzpívané, ale to je ten problém. Bylo to odzpívané. Nebylo to odžité. Možná Veronika opravdu potřebuje tu muzikálovou průpravu, aby do sebe to herectví nasála.

 

Štefan Pčelár: Strong (Robbie Williams)

 

 

V podstatě bych se opakoval. Trocha salámového zpěvu, trocha tradičního ďolíčkového culení, pohodovkový přístup, nakonec ani to zpívání ve vyšších polohách nebyl takový průšvih, ale Itcha zkrátka vidím (a hlavně slyším) někde úplně jinde než ve stylu Robbieho.

 

Adam Kukačka: Losing My Religion (R.E.M.)

 

 

Tak mandolíny jsem se bohužel nedočkal (jen její klávesové simulace) a Adamův zpěv mě tentokrát také nedostal. Průměrně odzpívané, nic extra, nic dechberoucího, nic nazadekposazujícího, k tomu zvláštní a zbytečné změny v hlavní melodii, které jsem nepochopil (R.E.M. jsou dostatečně geniální, není třeba je „vylepšovat“). Tohle určitě nebyl zlatý hřeb večera.

 

Nejhorší hudební zážitek večera ale přišel až poté, co ostatní soutěžící odzpívali. Ben Cristovao mi byl v době jeho účasti v SuperStar docela sympatický. Říkal jsem si: „Bene, jsi mladý, pohledný, exotický, sympatický… tancuj, tancuj, vykrúcaj, ale prosím tě, nezpívej!“ Ben mě bohužel neposlechl a ve zpěvu pokračuje. Jeho vystoupení mi málem rozdělilo v hlavě mozek na čtvrtiny, protože dvě hemisféry jsou málo na to, aby to pobraly. Pamatujete si ještě na thajce Tondu a číňana Menga?

 

 

Tak jejich svérázná vystoupení byla esencí brilantní češtiny a špičkového frázování oproti tomu, co předvedl Ben! Benovo české frázování a výslovnost považuju za zločin proti lidskosti a proti jazyku a poprvé za 23 let od pádu socialismu jsem zalitoval, že neexistují povinné přehrávací komise jako za totáče, které by některým interpretům zakázaly činnost. Ale jinak ať si klidně hopsá, tancuje dobře, je pohledný a vypadá při tom hezky.

 

Můj žebříček na základě výkonů tohoto kola:

 

Martin Šafařík
Sabina Křováková
Veronika Stýblová
Štefan Pčelár
Adam Kukačka
pan Šafařík starší
Ben Cristovao17 hlasů
Vaše hodnocení