Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Díly z Divadla patří pro soutěžící k tomu nejnáročnějšímu, co je za celou soutěž potká. Tak dnes bude má gilotina ke krkům laskavější.

Scalexova gilotina: Masakr v divadle

Kukačka
zdroj: TV Nova Kukačka
aktualizováno 04.03.2013, 15:21 | 04.03.2013, 09:42 | krasna.cz/Scalex

Díly z Divadla patří pro soutěžící k tomu nejnáročnějšímu, co je za celou soutěž potká. Tak dnes bude má gilotina ke krkům laskavější.


Protože v prvním divadelním dílu SuperStar se objevila obrovská spousta soutěžících, z nichž od některých jsme slyšeli třeba jen několik tónů, nebudu se dnes v Gilotině vyjadřovat k úplně všem, protože článek by spíše připomínal telefonní seznam, četli byste ho dvě hodiny a pokud jste díl neviděli, tak by vám to stejně nic neřeklo. Proto se zaměřím na – podle mého – nejzajímavější momenty nedělního dílu. Mimochodem, pokud jste ho neviděli, pusťte si ho ZDE na VOYO.CZ. Stojí za to vidět vše minutu po minutě a užít si některé extrémně povedené pěvecké výkony.

 

Nejdříve si to zrekapitulujme – z castingů postoupilo do Divadla 100 lidí. Ti nejdříve předstupovali po jednom před porotu a každý zazpíval kus písně podle vlastního uvážení. Porota měla tři možnosti. Buď soutěžícího poslala domů, nebo do dalšího kola, nebo dokonce až na Dlouhou cestu (tj. osvobodila soutěžícího od dalšího zápolení v Divadle).

 

S těmi poslanými na Dlouhou cestu je to ale trochu zapeklité. Neznamená to totiž, že dotyční mají automaticky zaručený postup do dalších kol. Teoreticky mohou být při Dlouhé cestě vyřazeni. Po pravdě si ale myslím, že něco takového porota neudělá, protože by to nebylo příliš spravedlivé, nenechat někoho předvést své kvality v Divadle, pustit ho dál a při Dlouhé cestě ho zaříznout. Navíc ti, kteří byli takto posláni dál, patřili opravdu k tomu nejlepšímu, co jsme v SuperStar mohli slyšet.

 

 

Někdo se může divit, jak je možné, že tímto způsobem nepostoupili i další dobří zpěváci, například Adam Kukačka nebo Veronika Stýblová, nad nimiž se porotci také rozplývali. Inu, odpověď je jednoduchá – soutěžící je potřeba trochu „vytěžit“. Kdyby se všichni nejlepší nechali postoupit, nebyl by další díl Divadla tolik atraktivní. Ukázku z Veroničina duetu už jsme mohli vidět v upoutávkách a asi by byla škoda o takové momenty přijít.

 

Ale teď zpátky do prvního divadelního kola. Co (a kdo) mě v něm zaujalo nejvíce?

 

S napětím jsem očekával výkon Sabiny Křovákové, dívky, která zpívá jako uragán a mluví jako čerstvě vylíhnuté kuře. Nezklamala mě, ale mám dojem, že Sabina má občas lehké problémy s pěveckou technikou a že své hlasivky přepíná. Doufám, že v tomto směru zakročí hlasoví poradci nebo že se Sabina poradí s hlasovým pedagogem. Nemůžu se zbavit pocitu, že Sába dělá podobnou chybu, jako Dan Bárta, kterého až profesor Eduard Klezla (taky někdejší porotce SuperStar) odnaučil řadě pěveckých zlozvyků a doslova mu tak zachránil hlasivky před naprostou likvidací.

 

Potěšil mě i Štefan Pčelár – oblíbenec Ewy Farne. U něj se snoubí velmi slušný zpěv s velmi sympatickým pohodářským vzhledem, což by Štefana mohlo dovést hodně daleko. Štefan postoupil rovnou do Dlouhé cesty, takže ho bohužel neuslyšíme v duetech.

 

U Dominiky Klempárové se více než zpěv řešil vzhled. Na castingu jí porota vyčinila za nevkusné oblékání a tak bylo jasné, že kamery nemohly chybět u „přerodu“ Dominiky do nového vzhledu. Musím ale říci, že Dominičino oblečení mi stále nepřišlo vhodné pro její typ postavy. Upnuté kalhoty ve stylu legín opravdu ne. Víc mě ale zajímal zpěv a ten byl na můj vkus příliš vlažný. Z Dominiky se vytratila energie a výsledek mě neuchvátil.

 

Klempárová
(Foto: TV Nova)

 

Cvičitel koní Jan Zamec je zvláštní úkaz. Jeho vzlykavý zpěv asi bude část posluchačů spíše iritovat, některé tóny má intonačně dost nejisté, ale zase mu nechybí osobitost. Postoupil do další části, kde později předvedl ještě kontroverznější vystoupení.

 

Michaelu Tučkovou si v SuperStar pamatuje většina diváků, i když ji až do nedělního večera vůbec neslyšela zpívat. Ano, to je ta slečna, které kamarád slíbil svatbu, když postoupí. Jak vyšlo najevo, kamarád si klade další a další podmínky, Míšu zatím odbyl jen prstýnkem. Míša nezpívala špatně, z této fáze soutěže ještě postoupila, ale později byla mezi vyřazenými, což je podle mě škoda, protože do dalších kol postoupilo několik lidí, kteří podle mě nemají co dělat ani v Divadle.

 

Tučková
(Foto: TV Nova)

 

Mikrofon ukáže další nuance hlasu

 

Mimochodem, tohle vyřazovací kolo odhaluje jednu z věcí, kterou porotci dosud tušit nemohli – a to jak zní hlasy soutěžících přes mikrofon. Mezi přirozeným hlasem v malé místnosti a mezi hlasem, který projde zesilovačem a zní z beden ve velkém prostoru, je totiž velký rozdíl. Jistě, dobrý hlas bude znít vždycky dobře, ale jsou i zpěváci, kteří bez mikrofonu znějí dobře a mikrofon pak vytáhne všechny jejich chyby a nešvary. Takže pokud se vám nezdá fakt, že porota někoho ne úplně špatného „zařízla“, může být za tím i fakt, že dotyčný prostě nezní na mikrofon dobře.

 

To rozhodně není případ Jaroslava Smejkala, kterému pro sebe soukromě říkám „punková verze Tomáše Juřičky“ – pamětníci znají mladého Juřičku třeba ze seriálu Sanitka, no a dospívající generace ho zase zná jako hlas skřítka Františka z Kouzelné školky. Jaroslav ovšem připomíná Juřičku jen obličejem a brýlemi a naštěstí nemá hlas jako skřítek František. Naopak, ukazuje velmi hezký zastřený hlas s netuctovou barvou.

 

V krásném těle krásný hlas

 

Pobavilo mě rozdělení dalších skupin. Na pódiu například nastoupila desítka nejhezčích slečen ze SuperStar, později zase zpěváci s jinými než českými či slovenskými kořeny. Co se týká oněch krásek, tak ty hodně překvapily. Sedm z nich postoupilo do dalšího kola a prokázaly tak, že kromě přísloví „v zdravém těle zdravý duch“ platí i „v krásném těle krásný hlas.“ Výborně zazpívala Tereza Mandzáková, která je podle mě jednou z favoritek soutěže. Nádhernou barvu hlasu na mikrofon předvedla i Virgínia Buberníková. Ta je právě ukázkou toho, že něco, co znělo bez mikrofonu jen velmi slušně, zní s mikrofonem naprosto skvěle.

 

Zpěvačky
(Foto: TV Nova)

 

Konečně jsme mohli slyšet Lilly May alias učitelku Ladislavu Maníčkovou. Je orientovaná spíše na jazz, takže mám trochu obavu, aby se kolem ní nevytvořila aura akademické zpěvačky a nebyla zařazena k „ledovým královnám“ Monice Povýšilové a Tereze Najdekrové z minulých řad SuperStar. Dále postoupila i Jackie Kahlová, sestra zpěvačky Debbi, jejíž výkony ale za sestrou těžce zaostávají. Z krásek postoupily dále Kristýna Šebíková, Andrea Suľovská a Ľubomíra Hanušinová. Všechny zazpívaly opravdu velmi slušně a potvrdily (jak teď, tak později) Haberovo tvrzení, že v letošním ročníku holky těžce dominují nad kluky.

 

Martin Holubec, kluk, kvůli kterému se Ewa při castingu polévala vodou, dopřál tentokrát Ewě studenou sprchu v podobě velmi slabého výkonu. Později si to trochu vylepšil, ale stejně mi nepřijde, že by to byl týpek, který okouzlí mladé slečny podobně, jako v minulé řadě Martin Harich.

 

Velký problém mám s Mário Bendíkem. To je kluk, který neustále dáva najevo svůj metrosexualismus a zdůrazňuje důležitost stylu. Přiznám se, že lidé, kteří žiji stylem a značkovým oblečením, mi moc k srdci nepřirostli a víc ocením někoho, kdo se obleče pohodlně a vkusně, než kdo se oblékne značkově a módně. Na druhou stranu ani přes tuto mou osobní averzi nemůžu být k Máriovi nespravedlivý a upřít mu jeho pěvecké kvality. I když zjevně tíhne k žánrům, které já v oblibě nemám, zpívá velmi slušně, pěvecký talent má rozhodně dost značný. Pokud postoupí do finálových kol, sám budu zvědavý, jak budu ta svá interní dilemata řešit.

 

Z pěveckého hlediska mě z kluků hodně potěšil Martin Šafařík – ten si také u castingu moc nezazpíval a postoupil po několika tónech a nemlich to samé se mu stalo i nyní. To už těch tónu dál více, ale od Ewy se dozvěděl, že končí. Šok v jeho očích zmizel až ve chvíli, kdy Ewa dodala, že končí v Divadle a dostaví se až na Dlouhou cestu. Postoupil rovnou.

 

 

Jeden z touchdownů večera pro mě byla obě vystoupení Adama Kukačky. Ten exceloval už u castingu, tentokrát předvedl ukázkový rock’n’roll a dal ho tak, že jsem sebou u obrazovky šil a nemohl vydržet si alespoň nedupat do rytmu.

 

Exotičtí exoti

 

Ve skupině exotických soutěžících se skrývají opravdoví exoti. Přiznám se, že moc nerozumím tomu, proč Thajec Tonda a Číňan Meng postupují do dalších kol, protože jejich vystoupení lze při nejlepší vůli nazvat parodií. Dvojnásob líto je mi to ve chvíli, kdy vidím, že do dalších kol nepostoupil někdo talentovaný. Nicméně vysvětlení je jednoduché – do finálových kol stejně postoupí jen 12 lidí. Někteří z těch slušných zpěváků jsou bohužel pořád příliš slabí na to, aby se do tak úzkého výběry dostali. A protože beztak většina lidí ze soutěže vyletí, tak porota nechá exoty ve hře o trochu déle, aby byla legrace. Ale stejně bych v těch dalších kolech raději viděl méně švandy a více dobrých zpěváků.

 

Tonda
(Foto: TV Nova)

 

I v exotické skupince se ale skrývaly talenty, zejména Nathael Luciano Tsimbafazy, který sice zpívá americkou pěveckou školu plnou kudrlinek, ale zpívá ji velice dobře. Do dalšího kola postoupila i držitelka divoké karty Jill MacDonald, která ale ze soutěže odstoupila dobrovolně (resp. nechala se vyřadit), protože měla velký zdravotní problém s hlasivkami a čekala ji brzká operace.

 

Nathael
(Foto: TV Nova)

 

Ze soutěžících, na které jsem byl hodně zvědavý, jsme ještě slyšeli Karolínu Vrbovou – jednu ze dvou kamarádek, které jely na casting spolu, ale pouze Karolína postoupila. A Kája je opravdu hodně dobrá! Postoupila rovnou do Dlouhé cesty. Naopak exgambler Pavel Malina, byť působí velmi sympaticky, neprokázal, že by jeho hlas byl až tak výjimečný a dobrý, takže v soutěži skončil.

 

 

Pokračuje Natálie Kubištová, která vypadá zajímavě, ale obávám se toho, aby v dalších fázích hry příliš netlačila na pilu. V druhém divadelním kole to totiž trochu zaskřípalo (a v tom se neshodnu s porotou).

 

Veroniko, pozor!

 

No a lidé byli samozřejmě zvědaví na Veroniku Stýblovou, která má sice velmi slušně našlápnuto, ale vidím u ní několik problémů, které by ji do budoucna mohly diskvalifikovat. Jednak je na ní příliš vidět snaživost. Podobné to měla před lety Markéta Poulíčková – působila na lidi značně arogantně. Až když se toho zbavila, dosáhla v SuperStar slušného úspěchu. Další věc, která Veronice moc nepomáhá, je podpora od Ewy Farne. Dobře, u castingu se uviděly staré známé, ale to, jak se Ewa šla Veronice poklonit, nebo jak u ní jako u jediné soutěžící tleskala vestoje, to podle mě Veronice moc nepomůže jak před diváky, tak před samotnými soutěžícími, kde se brzy rozvine soupeřivost a možná i do určité míry závist. Veronika zpívá dobře, má výborný rozsah, zvládá mnoho pěveckých technik, to jí samozřejmě nelze upřít. Její hlas je trochu užší a řezavější, ale to nemusí být na závadu.

 

Farna se klaní Stýblové
(Foto: TV Nova)

 

ČTĚTE TAKÉ NA PRÁSKU:

Voxel hodnotí divadlo SuperStar: U Terezy mi spadla huba a Kukačka to asi vyhraje

 

Juro Tatár opět na scéně

 

Ve druhém kole divadelního klání se zpívá s klavírem. Za ním opět sedí zkušený Juraj Tatár a užije si svoje. Soutěžící mají totiž jen hodinu na to, aby se naučili písničku, kterou mnohdy vidí a slyší poprvé v životě. A podle toho jejich výkon občas vypadá. Koňák Jan Zamec je ze začátku velmi nejistý a mám obavu, že poletí ze hry. Ale ejhle, přijde refrén, Honza se rozsvítí a podá výkon, který jeho počáteční tápání zcela zastíní. Na písni Wherever You Will Go se hezky předvede i Mário Bendík. Naopak, skladba vůbec nesedne Janu Šenkapoulovi, milovníkovi smutných písní. Na konci druhého kola se dozví, že ve hře končí.

 

Porota pookřeje u písně Voda živá a řeší zvláštní dilema. Adéla Michálková zazpívá píseň k nerozeznání od originálu. Natálie Kubištová do ní vloží více vlastní invence a emocí a porota řeší, co je vlastně lepší přístup. Já musím říci, že Natálčin výkon mi přišel jako herecké přehrávání, emoce nevěrohodné a plačtivé vzlyknutí mě vyloženě iritovalo. Myslím, že to Natálie nemá zapotřebí, zpívá velmi slušně a s emocemi klidně může šetřit.

 

Uhni, kameramane!

 

Další sestřih nám ukázal, že štáb není tak krutý, aby nutil lidi naučit se za hodinu zcela neznámý text. Před stolkem poroty je velké čtecí zařízení, které soutěžícím usnadňuje život. Někteří lidé ale mají problémy navzdory tomuto zařízení a text pletou i tak. Pobavila mě Ľubomíra Hanušinová, která ve chvíli, kdy jí kameraman zastínil výhled na čtečku, udělala gesto, jakým se odhání otravná moucha.

 

Někteří pánové dostali za úkol poradit si se skladbou You Are So Beautiful. Osobité podání zvolil Nathael Tsimbazafy – tolik kudrlinek jsem naposledy viděl, když se před lety potkal Ladislav Smoljak s Naďou Konvalinkovou. Jednoduchá písnička se změnila trochu v kýč, ale odzpívané to bylo velmi slušně. Meng Shuai Fei zase pojal frázování tak, že se mi vybavila první řada SuperStar, Julián Záhorovský a jeho pokus o swing.

 

Kukačka už zakukala

 

Potěší až Adam Kukačka, který je na svých šestnáct let opravdu neuvěřitelně dobrý. Absolutní muzikálnost, nádherná barva hlasu, unikátní chraplák. Ať Adam v soutěži dopadne jakkoli, jsem si jistý, že tohle bude jedna z českých hudebních stálic, která hned tak nezapadne.

 

 

Další skupina slečen vyfasovala skladbu Si sám od Tiny a prakticky všechny ho zazpívaly výborně. Musím ale říci, že tato skladba patří k těm nejjednodušším, které se v SuperStar objevily, jediné úskalí je typické Tinino frázování, které je nutné dobře napodobit.

 

Petr Kutheil strikes back

 

Pánové se dále potýkali s písní Too Close. Vladimír Kucharovič opět zpíval ve stylu Petra Kutheila, tedy předklon, zavřené oči, ruka v pěst v prostoru, vyceněné zuby a tlačený chraplák. Jestli porota vytýká Kristíně Debnárové, že se při zpěvu šklebí, nechápu, proč neokomentuje tohle.

 

Bravurně si se skladbou poradil Jaroslav Smejkal, i když to zpočátku vypadalo na průšvih (nemohl si vzpomenout, co že to vlastně zpívá za skladbu). Nakonec to v rámci této skupiny byl nejlepší výkon. Zato když přišla na řadu skladba Inzerát od skupiny Kryštof, byla to tragédie, která několik pánů definitivně potopila.

 

Dále zazněly skladby Stronger od Kelly Clarkson a Bozk od IMT Smile. Martin Holubec dostal za úkol zapůsobit na slečny a v jednu chvíli se rozparádil tak, že jeho zpěv působil, jako když opilec zpívá staropražskou písničku. Celkově to ale nebyl takový propadák, jak se zdálo v prvním kole. Hodně lidí bylo zvědavo na Karola Komendu, dlouhovlasého kluka s kytarou. A světe, div se! – kouzlo najednou jako by bylo pryč. Mnohem slabší výkon než u castingu.

 

Holubec
(Foto: TV Nova)

 

Výborně se naopak předvedl Tomáš Sučik. S lysou hlavou je mezi ostatními zapamatovatelný a navíc ukázal velice dobrý zpěv. A pak už přišla na řadu poslední řada dívek s písní Girl On Fire od Alicii Keys. Na ní si vylámala zuby Adéla Husárová. Ani Jacquelina Kahlová nepodala nejpřesvědčivější výkon, i když nakonec postoupí. Lépe dopadla Virgínia Buberníková a na závěr opět Veronika Stýblová, která dokonce měla ovace ve stoje od celého divadla.

 

V příštím kole se budou zpívat duety. A to nejen smíšené, takže se můžeme těšit třeba na pánské dvojice, které budou zpívat Davidův Nonstop (jestli si to z upoutávky dobře pamatuju). My si na to počkáme celý týden, ale soutěžící to vše zažili o jednom víkendu a skoro se nevyspali, takže pro ně to bylo opravdu náročné. A přesto někteří podají dechberoucí výkony, které je katapultují do finále. Už teď jsem zvědavý, komu se to povede a kdo to pohnojí!

 5 hlasů
Vaše hodnocení