Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Začala SuperStar a s ní i má pravidelná rubrika, v níž budu stínat hlavy mizerným zpěvákům a do nebe vychvalovat ty výborné.

Scalexova gilotina: První casting SuperStar. Budou padat hlavy?

Porota SuperStar
Porota SuperStar
aktualizováno 13.02.2013, 17:51 | 11.02.2013, 09:07 | krasna.cz/Scalex

Začala SuperStar a s ní i má pravidelná rubrika, v níž budu stínat hlavy mizerným zpěvákům a do nebe vychvalovat ty výborné.

Páni, ono je to už devět let! Devět let, co na Nově poprvé zazněla znělka SuperStar a já začal spolu se zbytkem národa sledovat neuvěřitelnou cestu Anety Langerové k vítězství a popularitě. Od prvního českého hledání SuperStar jsem pak se svými kritickými články byl u všech dalších pěveckých a talentových show. Troje hledání české SuperStar, troje hledání československé SuperStar, Hlas, X Factor, Talentmania… u všech byla „scalexova gilotina“, aby svým ostřím tnula do krků špatných zpěváků.

 

Letos tu máme novou éru. SuperStar zdánlivě začíná stejně – castingovými díly a zpíváním před porotou, ale vše se výrazně promění, až se všichni sestěhují do jedné SuperVily a my budeme sledovat jejich společné bydlení, soužití a také nácviky a tréninky. Ale na to si ještě musíme počkat, teď se můžeme seznamovat s těmi, kteří si troufli přijít na casting.

 

.: Utekl vám nedělní díl? Celý si ho můžete pustit na VOYO.CZ.

 

Hned první soutěžící, Kristína Barkociová, předvedla velmi solidní výkon. Hodně poloh, dobrou práci s dynamikou (tiché i hlasité pasáže), velký rozsah a především pak tlak. Tlak, to je je takové opisné slůvko, kterým mám na mysli zpěvovou energii. Řada zpěváků tlak nemá. Jejich zpěv je tichý, nevýrazný, nedovede se pořádně prosadit a takoví zpěváci – pokud chtějí zůstat u zpěvu – si musejí najít žánr, ve kterém slabší síla hlasu nevadí, tj. tišší, baladické písně, komorní provedení. Takovým příkladem byla například Monika Bagárová, která zpívá senzačně, ale naprosto neenergicky. Stačí ovšem, aby sáhla po mazlivé soulové nebo r’n’b baladě a bude v ní excelovat. Ale zpět ke Kristíně Barkociové. Ta s energií v hlase opravdu nemá problém a pokud se naučí i ustát chválu poroty, mohla by nás v dalších dílech příjemně překvapit.

 

Zpěvačku Debbi zná (nejen díky reklamě na alkohol a písni Touch the Sun) skoro každý, ale málokdo ví, že Debbi má sestru s rovněž pěveckými ambicemi. Jackqueline Kahlová na castingu předvedla slušný výkon, ale oproti Debbi má slabší hlas, nudnější barvu hlasu a není dostatečně uvolněná. Na castingu sice patřila k tomu lepšímu, ale nemyslím si, že je dostatečně zajímavá pro letošní finále.

 

Martin Holubec – to je ten mladík, kvůli němuž na sebe Ewa Farna vylila sklenici vody (i když si to měla šetřit až na Štefana Pčelára). Martin zpívá solidně, na svůj věk si s hlasem dobře pohrává, ale techniku ještě úplně vypilovanou nemá. Prozatím to vypadá, že právě on by mohl být „plyšákem pro teenagerky“, ale samozřejmě jsme ještě neviděli všechny postupující soutěžící, takže těžko říci, jestli pro potěchu mladých slečen nečeká někde ještě nějaký víc „ňuňu“ zpěvák.

 

.: Tunu informací o SuperStar 2013 najdeš na oficiálním webu této pěvecké show

 

Karolína Vápeníková – říkat si punkerka, pomalovat si tělo fixkou a zpívat neumělým hlasem písničku od Terezy Kerndlové znamená jen jedno: splnění všech podmínek pro nepostoupení do dalšího kola.

 

 

Shirley Danielová – k jejímu výkonu těžko co řeknu, protože si pamatuju jen, že se před porotu dostavilo načesané růžové cosi, co mě během tří vteřin uspalo. Intonačně to nebyl špatný zpěv, Shirley svým způsobem zpívat umí, ale nemá to absolutně žádný šmrnc. A právě šmrnc, to je to NĚCO, co v téhle soutěži odliší výborné zpěváky od průměrných.

 

Jan Pohlodko – kdybych se nedíval na obrazovku, tak vsadím boty i s kusem nohy, že to zpívá holka. Jeho hlas má skutečně čistě ženskou charakteristiku. Na postup to nebylo, ale trochu mě mrzí, že byl vyprofilován pouze jako exot a opomenulo se zdůraznit, že byť to bylo bizarní, nezpíval zas tak mizerně.

 

Ladislava Maníčková alias Lilly May není žádné ořezávátko. Před dvěma lety vyhrála pěveckou soutěž Czechtalent, zpívá jazz, hraje v rockové opeře košickém divadle. Z jejího hlasu jsme ale mnoho neslyšeli, protože mlsní kocouři Habera a Soukup poslali Laďku do dalšího kola už po dvou tónech. Ale strejda Google vám nějaká její videa rád nabídne, takže jsem si něco vyhledal a potvrdil si, že i když to byl trochu recesistický „postup za vzhled“, tak si to Lilly zaslouží.


Jen zpěv SuperStar neudělá, říká porotce Ondřej Soukup

 

Lubomíra Hanušinová – další, kdo porotu zaujal primárně vzhledem. Mě ovšem nekonečné nohy neošálí, já se dovedu soustředit jen na zpěv (teda pokud mě nerozptyluje výstřih). Lubka zpívá velmi dobře, má solidní rozsah i sílu hlasu. Bohužel nedostala shůry nadělenou originální barvu hlasu. Je zaměnitelná s desítkami dalších dobře zpívajících Slovenek. V dalších kolech by mi nevadila, ale neumím si představit, že bude mít co nabídnout.

 

Jolana Šándorová – tak v každé SuperStar se musí najít zpěvule, která nemá bůhvíjaký talent, ale kritiku od poroty nepřijme. V tomto ročníku se zatím nejvýrazněji předvedla Jolana, která bohužel do svého hlasu zanesla veškeré možné nešvary, které v něm mohly být. Její Jackson byl opravdu chabý.

 

.: SuperStar pro vás hodnotí také zpěvák a bývalý účastník Superstar jménem Voxel. Jeho kritiku čtěte > ZDE <

 

Aleš Petrželka – tohle byl jednoznačně postup z recese. Deathmetalem střihnutá Včelka Mája od Nightwork porotu kupodivu zaujala natolik, že Aleše poslala do dalších kol. Aleš sice ukázal, že jakžtakž zpívat umí, ale nejsem si jistý, že se v něm skrývá potenciál na postup do užších kol. Ale v divadle s ním určitě bude legrace.

Včelka Mája
(Foto: TV Nova)

 

Štefan Pčelár – Štefanův výkon zcela zanikal pod tou hereckou etudou „zamilovaná Farna“, kterou si Eva vystřihla. Ale pro Štefana to bude výhoda, protože díky Ewě si ho musel každý zapamatovat. Postup si jednoznačně zasloužil, je to usměvavý sympaťák, dobře hraje, dobře zpívá, dobře se poslouchá a zatím se na něm neukázala žádná negativa. Bude zajímavé pozorovat jeho další cestu soutěží (a případný vývoj vztahu s Ewou).

Farna chce číslo
(Foto: TV Nova)

 

Sabina Křováková – královna kontrastu. Když mluví, tak je to nesmělá křehká holčička, když zpívá, tak je to rocková čertice s obrovským talentem a megasilným hlasem. Co do stylu hlasu, nabízí se srovnání s Gabrielou Gunčíkovou. A ani Sabina není žádná podržtaška, o čemž svědčí například i její nahrávka s Radimem Hladíkem. Pro mě je z tohoto castingového dílu rozhodně nejzajímavější soutěžící a jasnou finalistkou (pokud něco nepohnojí v divadle).

 

Laura Janičová – ne každému se v SuperStar poštěstilo dělat casting na záchodech. Lauře ano a i když nepostoupila, alespoň má dobrý zážitek. Jinak bych řekl, že její výkon hodně poznamenala nervozita a tréma, takže když na tom do příště zapracuje, může v nějakém dalším ročníku dopadnout lépe.

 

Meng Shuai Fei – můj pocit poté, co byl Meng poslán do dalšího kola, přesně vyjádřil Paľo Habera: „Toto nie je porota, to je charita.“ Meng totiž zpívá velice bídně a amatérsky. K táboráku na školním výletě dobré, ale na SuperStar to opravdu není.

 

Thanakrit Srisuwan alias Tonda – medvídek, který masíruje a rád zpívá. Jeho zpěv je ale silně ovlivněný thajskou kulturou, ve které se k ladění a intonaci přistupuje trochu jinak, než v euroamerickém zpěvu. Takže další charitativní postup, a to - jak sami porotci řekli – hlavně proto, že Tonda v divadle stmelí kolektiv. A možná namasíruje dalších pár lidí, co budou mít po probdělé noci ztuhlou šíji.

 

.: Na tn.cz si můžete přečíst textový online přenos prvního dílu SuperStar minutu po minutě.

 

Náthán Christian Dzaba – dokonalá kopie Bena Cristovao. Stejně vypadá a dokonce i stejně špatně zpívá. Tedy stejně špatně, jako Ben ve svých začátcích. Nicméně žmoulat celou dobu v ruce svůj rozkrok a zpívat „chci si hrát s tebou“, to opravdu není způsob, jak přesvědčit porotu o tom, že by si zasloužil postup. Šup domů a tam si hraj, s čím chceš.

SuperStar casting 5

 

Michaela Tučková – recesní postup z poměrně zábavného důvodu. Míša je zamilovaná do kamaráda, který ji slíbil, že si ji vezme, když postoupí. Když se to Paľo Habera dozvěděl, řekl lakonické: „OK, tak postupuješ.“ Bez jediného tónu. Takže sice netušíme, jak Michaela zpívá, ale na rozuzlení toho příběhu se docela těším. Zatím, pokud vím, dotyčný kamarád dal Michaele prstýnek, ale svatbu podmínil postupem do finále. Tak si říkám, že možná to není ani tak kamarád, jako spíše schopný manažer, který Michaelu pomocí takovéto lovestory protlačí co nejdále.

 

Kateřina Masná – do soutěže přijela s kamarádkou Karolínou Vrbovou. Obě spolu zpívají, na castingu soutěžila každá zvlášť, ale bohužel Kateřina porotu nepřesvědčila. Zazpívané to bylo dobře, čistě, ale opět příliš monotónně a bez šmrncu. Katce scházelo přesně to, co její kamarádka měla.

 

Karolína Vrbová – do soutěže přijela s kamarádkou Kateřinou Masnou. Obě spolu zpívají, na castingu soutěžila každá zvlášť, ale pouze Karolína porotupřesvědčila. Zazpívané to bylo dobře, čistě, energicky, šmrncovně. Silný a pevný hlas je velkým příslibem do budoucích kol.

 

Vojtěch Zakouřil – na Vojtovi je vidět, že studuje konzervatoř a bere to vážně. Před porotou se silně zaměřil na techniku. Zpíval čistě, ale dynamika byla až přehnaná a Vojta byl hrozně strnulý, nepřirozený. Postup si zasloužil, ale v divadle by musel ukázat, že má v sobě pořádnou šťávu.

 

Adéla Pulcová a Pavla Filipová – tyhle dvě slečny zmáknu v jednom odstavci. Setkávat se s nimi budeme v rámci hvězdné pěchoty, obě podaly naprosto chabý výkon. Co ale musím ocenit, je jejich pokora. Nehádaly se s porotou, nenadávaly jim do pitomců, kteří nepoznají talent. Střet s realitou pro ně nebyl příjemný, ale vždycky si budu víc vážit někoho, kdo zpívá mizerně, neodhadl to, ale smířil se s tím, než někoho, kdo zpívá mizerně a na porotu si otvírá hubu.

 

Martin Šafařík – pamětníci vědí, že tenhle mladík už jednou v SuperStar byl a i tam postoupil do divadla. Od té doby se ještě zlepšil a na jeho chraplák, který v divadle jistě prodá, se těším. Celkově zajímavý týpek. Operních zpěváků, kteří si od opery chodí odpočinou k rocku, není mnoho.

 

Adam Kukačka – to nejlepší (z kluků – z holek to byla Sabina) nakonec. Adam vypadá jako společné dítě Švejka a hloupého Honzy, ale to jen asi první dvě vteřiny. Pak poznáte, že před sebou máte neobyčejného pohodáře, který k muzice přistupuje s lehkostí a bez stresu. Pro mě jasný finalista a nedovedu si představit, co by v divadle musel provést za bejkárnu, aby nešel do nejužšího kola.

Kukačka
(Foto: TV Nova)

 

 

Mé prozatímní TOP pořadí:

 

Sabina Křováková
Adam Kukačka
Martin Šafařík
Štefan Pčelár
Ladislava Maníčková (na základě videí z internetu)
 

 

Články o tom, co si myslím o porotě, moderátorech a vlastně celém novém ročníku SuperStar, zda najdete v polovině týdne. A příští pondělí opět další Gilotina, která bude tít do krků a hlasivek dalších lidí, dostavivších se na casting.5 hlasů
Vaše hodnocení