Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Hlas diváků, hlas boží. Přiznám se, že některé vyřazené bych ve hře nechal a obětoval krky úplně jiné. Které? Čtěte dál!

Scalexova gilotina: Semifinále utnulo 4 krky, přidal bych dva další

Vypadlí soutěžící
zdroj: TV Nova Vypadlí soutěžící
aktualizováno 18.03.2013, 11:57 | 18.03.2013, 08:49 | krasna.cz/Scalex

Hlas diváků, hlas boží. Přiznám se, že některé vyřazené bych ve hře nechal a obětoval krky úplně jiné. Které? Čtěte dál!

Trochu se mi stýská po komorních semifinálových kolech z dřívějších řad, kdy se zpívalo s klavírem na menší scéně. Letošní sezóna je ale akčnější, svižnější a semifinálová kola se nám smrskla do jediného masakru, v němž nakonec vypadli čtyři zpěváci a zbytek postoupil do finálových kol. A tak dnes rovněž nebudu zdržovat filosofickými úvahami a rovnou se pustím do zhodnocení všech šestnácti pěveckých výkonů.

 

.: Spoustu fotek,videí a informací ze zákulisí SuperStar najdeš na oficiálním webu SuperStar 2013

 

Ladislava Maníčková - Read All About It (Emeli Sandé)

 

 

Na to, že Lilly už má docela dost pódiových zkušeností, to byl velmi vlažný start. Tréma způsobila rozklepaný hlas a později, kdy už Laďka nabyla větší jistoty, tak se snažila předvést příliš mnoho hlasových poloh na příliš malé ploše. Což možná ocení hlasový pedagog, ale pro běžného posluchače jsou ty neustálé změny až rušivé. U Lilly se pak přidává ještě další věc, o které nakonec i ona sama mluvila, a to je fakt, že na lidi nepůsobí sympaticky. Je z ní cítit chlad a arogance. Čímž netvrdím, že taková je, pouze že takové emoce vyzařuje – pohledem, mimikou, gesty (založené ruce nepůsobí nikdy vstřícně). Nevím, jestli se něco takového dá přeučit. Možná by to chtělo víc zpěvu před zrcadlem a soudného pedagoga, který by Ladislavu vždycky upozornil, když udělá něco, co na lidi nepůsobí dobře.

 

Jaroslav Smejkal – Locked Out of Heaven (Bruno Mars)

 

 

Jarda mě dostává víc jako osobnost než jako zpěvák. Střízlivé a rozumné názory, žádné předvádění se, přirozené vystupování, nulový afekt. Přijde mi, bohužel, že jeho pěvecká technika má ještě řadu mezer a unikátní barva hlasu není v jeho případě všespásná. Myslím ale, že Jaroslav je hodně učenlivý a přístupný všem radám, takže pár konzultací u hlasového pedagoga a všechno může být jinak. V hrdle má skvělý nástroj, který nevyužívá naplno, tak snad se to do dalších kol změní. A ještě jedna věc – tentokrát byl Jarda dost málo slyšet, kapela ho přeřvávala. Netuším, jestli byl problém u zvukaře nebo jestli prostě Jarda nedává do mikrofonu dostatečně průrazný hlas. Ale každý soutěžící si musí uvědomit, že za ním stojí kapela plná špičkových muzikantů, z nichž každý jede na 100 procent a jedou naplno a bez zaškobrtnutí. Takže stejně se musí přistoupit i ke zpěvu a jet naplno, aby z toho nebylo jen jakési ševelení pod drsnými tóny Jimmiho kytary.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

10 nej SuperStar: Krásná Mandzáková, pneumatická Natálie a vesnické karoake

 

Martin Šafařík – Use Somebody (Kings of Leon)

 

 

Na začátek se doprovodil sám na klavír, což vždycky působí dobře, potom vstal a naplno si užil rockovou vyřvávačku. Na můj vkus to bylo místy už trochu moc punk a čekal bych od Šáfy trochu víc akademičnosti, nicméně to jen trochu hnidopiším. Byl to totiž povedený, sebevědomý výkon , který i ostatním soutěžícím ukázal, že je prostě potřeba jít do toho naplno a nedržet se zpátky.

 

Kristína Debnárová – The One That Got Away (Katy Perry)

 

 

Ajaj, mám trochu strach, že Kristína patří přesně mezi ty lidi, kteří perfektně zazpívají při castingu, zazáří v divadle (její duet byl výborný) a pak přijdou na obří scénu a jsou tam tak trochu ztracení. Působí dojmem „pardon, já jsem se sem jen tak připletla, hned budu pryč“. Kristína by měla zapracovat na své výraznější pódiové sebeprezentaci. Je na ní něco sympatického, lidé ji poslali do dalších kol, takže by byla škoda to zahodit tak nudnými vystoupeními, jako bylo tohle. Slušné, ale tuctové, nic na sednutí na zadek.

 

Jan Zamec – Russian Roulette (Rihanna)

 

 

Rýpnutí porotců na to, zda Honza zpívá s Village People, naprosto sedělo, ten outfit byl opravdu velkým úletem. Druhým lehkým úletem je volba původně ženské písně. Ale to je v soutěžích běžné, že si lidé berou skladby i od opačného pohlaví. Každopádně ale musím říci, že Honzovo podání mě zaujalo. Já SuperStar sleduju na TV kartě na počítači a vedle okna s obrazem mám internetový prohlížeč a sleduju okamžité reakce fanoušků v různých diskuzích. A podle toho poznám, co se mi líbilo a co ne – když zjistím, že jsem diskuze už dvě minuty neobnovil, výkon mě zaujal. Když se přistihnu, jak debatuju na internetu s fanoušky a mezitím už porota hodnotí zpěvákův výkon a já si ani neuvědomil, že už to skončilo, pak to pro zpěváka lichotivé není. No a Honzův výkon u mě patřil do té první skupiny. Lehce kýčovitý, ale byla v tom energie a síla a rozhodně se mi jeho vystoupení líbilo.

 

Veronika Stýblová – One Night Only (Jennifer Hudson)

 

 

Jednoznačně touchdown večera. Nic lepšího nezaznělo – a to jsou mými favority jiní soutěžící. Veronika výborně pracovala s dynamikou (což je jak o tichých, tak o hlasitých pasážích), skladbu měla perfektně vystavěnou a dokonce zcela zmizela ta její obvyklá snaživost a lehký afekt. Působila naprosto přirozeně, skladbu si užila, předvedla svůj ďábelský rozsah a ukázala, že má kromě hlasivek i mozek a umí si vybrat skladbu, na které je co předvést. Když jsem pak slyšel, jak mluví, že je nemocná a pár desítek minut po kalciovce, tak o to více Veroniku za tento výkon obdivuju.

 

Karol Komenda – Behing Your Eyes (Limp Bizkit)

 

 

Tak vám nevím. Kdybych byla mladá holka, asi bych chtěla jeho plakát, ale jeho CDčko bych si nekoupila. Mám pocit, že ta aura z castingu stále víc a víc slábne a že už Karol pořádně nefunguje ani s tou kytarou. Zvolil si krásnou písničku a pak ji zazpíval naprosto dietně, slaboučce, nevýrazně, nemělo to koule, zkrátka jeden nejslabších výkonů večera.

 

Karolína Vrbová – Irreplaceable (Beyoncé)

 

 

Myslím, že Karolína doplatila na dvě věci – jednak na to, že jsme ji neslyšeli v divadle a nemohli jsme si k ní vytvořit „vztah“, jednak na to, že při Dlouhé cestě působila neskutečně chladně až arogantně. A jak je vidět, diváci tohle hrozně vycítí. Jakmile někdo působí jako „ledová královna“, má to většinou v SuperStar spočítané. Karolína nebyla úplně marná, ale šlo o notně dietní verzi Beyoncé, přechod na falzetový zpěv zněl divně a místy se ozvala i dost špatná intonace – bohužel právě na těch nejslyšitelnějších dlouhých držených tónech. Nebyl to nejhorší výkon večera, ale zařadil bych ho do spodní osmičky. Škoda, původně jsem si od Karolíny sliboval mnohem víc.

 

Štefan Pčelár – Feeling Good (Muse)

 

 

Štefan má jednu obrovskou výhodu a tou je jeho rošťácký úsměv. Ten ho asi už hodněkrát vytáhnul z bryndy a v SuperStar mu jistě bude taky velkou výhodou – hlavně u hlasujících slečen. Možná by se to od něj ty výše zmíněné ledové královny mohly naučit. Co se týká této skladby, Štefan ji zazpíval velmi slušně. Nebyl to výkon, který by mě sestřelil z křesla tak, až bych zubama poškrábal parkety, ale mezi ostatními docela vynikal. Jen mu radím, aby v dalších kolech více zabral a šel do toho s ještě větším nasazením, protože slabé kusy odpadnou a konkurence bude krutější.

 

Virgínia Buberníková – Video Games (Lana Del Rey)

 

 

V poznámkách, které si píšu během pořadu, mám u Virgínie napsáno: „Výborně zazpívané, ale vůbec mě to nebavilo.“ Možná jsem zmlsaný tím, jak perfektně zazpívala v Divadle tu Aliciu Keys a čekal jsem větší hrátky s hlasem. Další věc – Virgínia podle mě patří do triumvirátu ledových královen, spolu s Ladislavou Maníčkovou a Karolínou Vrbovou. Ty dvě včera vypadly, což budiž pro Gínu varováním, že krásný vzhled a výborný zpěv není zárukou postupu. Virgínia přitom ve zpěvu neudělala žádnou chybu, technicky písničku zvládla výborně. Ale ten chlad a odstup je tam opravdu hodně rušivý. Asi bych Virgínii doporučil sehnat si DVD s Live koncertem Lary Fabian z roku 2002 a podívat se na to, jak vypadá koncert, kde zpěvačka rozdá veškeré emoce a jak ji za to publikum miluje.

 

Daniel Šmidák – Troublemaker (Olly Murs feat. Flo Rida)

 

 

Ale fuj! Ne že by Daniel v předchozích dílech předváděl dechberoucí výkony, ale něco tak špatného jsem opravdu nečekal. Řečeno slovy z jedné cimrmanské hry: „Věru nevím, co vám vytknouti dříve.“ K vytknutí je tu vše. Pohyb by mi vadil nejméně – SuperStar beru jako pěveckou soutěž a šlapání zelí mi nevadí. Ale špatné frázování, totálně falešný zpěv a mizerná pěvecká technika u mě Daniela posunula na čestné poslední místo v tabulce dnešních výkonů. Bylo to hrozné.

 

Sabina Křováková – Who knew? (Pink)

 

 

Zaplaťpámbů jsme si mohli hned spravit chuť. Sabina ukázala, že je na pódiu jako doma. Naprosto spontánní, přirozená, muzikální a hlavně si vybrala skladbu, na které ukázala jak sílu svého řevu, tak něžné pasáže s tichým zpěvem, čímž sebrala vítr z plachet kritikům, kteří jí vyčítali, že „jenom ječí.“ A jsem rád, že tentokrát nelpěla na své oblíbené What’s Up, kterou už jsme od ní slyšeli vícekrát. Její Pink byla sebejistá a energické vystoupení mě hodně upoutalo. Jak jsem viděl, tak Sabi si nakonec nenechala vnutit podpatky, což je dobře, protože díky tomu působila na scéně pohodově a bez stresu.

 

Tereza Mandzáková – A Natural Woman (Aretha Franklin)

 

 

Nechápu tu touhu mladých zpěvaček brát si songy od těch nejlepších černošek. I když má Tereza dobrou pěveckou techniku a perfektně intonuje, na některé věci je prostě potřeba být pořádná černoška, herdek baba, u které se její naturel projevuje nejen ve zpěvu, ale i v pohybu, gestech, mimice. Protože když se to zazpívá bez těchto doprovodných atributů, tak ta písnička ztratí polovinu svého půvabu. Tereza samozřejmě tento večer patřila k tomu lepšímu, co jsme mohli vidět a slyšet, ale pro mě to bylo na poloviční výkon. Terezu jsem slyšel zpívat lépe a doufám, že příště se vybičuje k ještě lepšímu výkonu.

 

Mário Bendík – Billionaire (Bruno Mars)

 

 

Máriovi bych doživotně zakázal používat slovo „styl“. Myslel jsem, že už s tím dá pokoj, ale během medailonku opět zopakoval, že SuperStar má mít hlavně styl a dorazil to tím, že se mu líbí Vila SuperStar, protože má styl. Co si o stylu a SuperStar myslí diváci, to dali najevo svým hlasováním a vypadlík Mário by si z toho měl vzít poučení. SuperStar by hlavně měla být příjemná a měla by dobře zpívat. Styl už jen bonus, pod kterým ale musí být postaveny poctivé a kvalitní základy. A ty se tu neukázaly. Mário sice zvládl velmi těžký nástup v úvodu skladby, ale pak už to šlo dolů. Intonační problémy takového rozsahu měl tento večer už jen Daniel.

 

Natálie Kubištová – Crazy (Gnarls Barkley)

 

 

S Natálií mám problém. Cítím z ní velký afekt a přehrávání, což předvedla už v Divadle u Vody živé, kdy vzlykala a smutně zdvihala obočí a podobné to bylo i nyní. Já jsem zastáncem přirozenosti, takže v tomto směru bych Natálii doporučil sledovat, co dělala Sabina. A pokud si písnička přeci jen žádá nějakou teatrálnost, pak by tomu mělo být přizpůsobeno vše, kostýmy, scéna, další tanečníci a podobně. Možná Natálka tím svým pojetím něco zamýšlela a nepodařilo se jí to na mě přenést, takže musím konstatovat, že se mi to příliš nelíbilo, byť to řadím do horní poloviny žebříčku.

 

Adam Kukačka – Johnny B. Goode (Chuck Berry)

 

 

Tady jsem čekal něco víc a byl jsem trošičku zklamaný. Na castingu a v Divadle se mi Adam líbil víc, tady byl tak nějak utopený. Může za to možná jeho zastřený hlas, který je rozhodně víc stavěný na baladické záležitosti a v případě rychlejších věcí to zase chce komornější zpracování, které Adama nepřehluší. Samozřejmě, že po pěvecké stránce to Adam odvedl výborně a patřil mezi ty nejlepší ze semifinálové skupiny, ale je otázka, jak se popasuje s dalšími žánry a zda by neměl spolu s hlasovými poradci přemýšlet i nad tím, jak hlas trochu posílit. Pěvecké techniky na to jsou, stačí se naučit rozezvučet naplno hrudník a nezpívat jen „hlavou a krkem“

 


 

Tabulka výkonů (podle mě)


Veronika Stýblová
Sabina Křováková
Martin Šafařík
Štefan Pčelár
Adam Kukačka
Tereza Mandzáková
Jaroslav Smejkal
Virgínia Buberníková
Jan Zamec
Kristína Debnárová
Natálie Kubištová
Ladislava Maníčková
Karolína Vrbová
Mário Bendík
Karol Komenda
Daniel Šmidák

 

Hodnotím vše – zpěv, vzhled, choreografii, to, jak na mě dotyčný působí a hodnotím to čistě na základě tohoto kola a nepřihlížím k dřívějším výkonům. Pořadí pak ukazuje, koho bych nejraději viděl dál ve hře a naopak, s kým bych se bez rozpaků rozloučil. Jak je vidět, kdybych místo diváků hlasoval jen já, zachránilo by to krk Ladislavě Maníčkové a Janu Zamcovi, ale vypadli by Karol Komenda s Danielem Šmidákem. Co vy na to? Souhlasili byste spíše se mnou, nebo jste spokojeni s tím, jak dopadlo hlasování diváků? A jak byste o pořadí soutěžících rozhodli vy?

 

Celý díl i bonusová videa sleduj na VOYO.4 hlasů
Vaše hodnocení