Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

V kole písní o lásce tentokrát nejvíce bodoval Martin Šafařík. V jeho závěru ale sám o lásku přišel.

Scalexova gilotina: Tohle byl Šafův večer – až na ten konec

Martin Šafařík
zdroj: Nova.cz Martin Šafařík
aktualizováno 06.05.2013, 09:01 | 06.05.2013, 08:48 | krasna.cz/Scalex

V kole písní o lásce tentokrát nejvíce bodoval Martin Šafařík. V jeho závěru ale sám o lásku přišel.

Tedy samozřejmě pouze dočasně. Jeho vztah s Terezou Mandzákovou bude pravděpodobně pokračovat dál, ale Tereza ve hře skončila. Byla její nedělní prohra zasloužená, nebo byly i slabší výkony? Takhle jsem sedmý finálový večer viděl já:

 

Veronika Stýblová: Without You (Mariah Carey)

 

 

Tak bulharský Ken Lee se bohužel nekonal, na to je Veronika příliš dobrá, ale malé problémy tam zpočátku byly. Song byl položen těsně na hranici Veroničina spodního rozsahu, takže nejnižší tóny se příliš neozývaly a nahoře naopak zbývala poměrně velká rezerva. Při poslechu této písně jsem konečně přišel na to, co mě na Veroničině zpěvu baví nejvíc – to, že zajímavě mixuje evropskou a americkou pěveckou školu. Na jednu stranu tam jsou takové ty kudrlinky a koloratury, na druhou stranu to nemá ten americký „černý“ šmrnc, což já osobně vítám. Hned na úvod pro mě přišel jeden z nejlepších výkonů večera a jen málo co se mu byť jen přiblížilo.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Finalistka Stýblová: Můj život před dvaceti kily...

SuperStar2013: Exkluzivní video: Veronika Stýblová miluje ženu!
Doma.cz: Tatínek Veroniky Stýblové ze SuperStar: Fandí celá vesnice! Jako o život!

 

Štefan Pčelár: Ak nie si moja (Vašo Patejdl)

 

 

Když jsem v minulém článku psal, že by tato píseň neměla být pro Štefana problém, zjevně jsem ho přecenil. Opožděný nástup na refrén jen předznamenal spoustu dalších chyb. Intonace se držela pod tónem, naléhavost písně byla ta tam, celé to na mě působilo tak nějak dětsky. Dost mě to překvapilo, protože jsem skutečně tuhle skladbu nepovažoval za nějak složitou. A Itcho se na ní kupodivu nepěkně vysekal.

 

Sabina Křováková: Love The Way You Lie (Rihanna)

 

 

Tohle bylo hodně zajímavé. Sabina opět předvedla úplně novou polohu ve slokách, skoky mezi nízkými tóny a falzetem byly příjemné. Je opravdu zvláštní, že u někoho každá chyba v intonaci velmi ruší, zatímco z úst Sabiny to zní tak nějak správně punkově a nemá to ten punc nepříjemnosti. Refrény pak byly typická vyřvávací křovákovina a mě by docela zajímalo, jestli na radách hlasového poradce bude Sabina v dalších měsících pracovat a bude svůj hlas zkvalitňovat.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zorka Kepková hodnotí: Outfity 6. kola holkám parádně sedly!
Líčení podle SuperStar: Zaměř se na oči!

 

Martin Šafařík: Dotknu se ohně (Lucie)

 

 

Chudák Šafa. Tak hodně si dával pozor na výslovnost, abych ho v Gilotině nesetnul, až z toho zapomněl text. Naštěstí se chytil a ještě větší štěstí bylo, že to zazpíval výborně. Tahle stará Lucie je moje srdcovka, na její zprznění bych se velmi mračil, ale tady opravdu nemám důvod. Martin konečně v plné kráse ukázal nejnižší polohy svého hlasu, který je opravdu unikátní – v hloubkách nádherně znělý a plný. Jediné, co ho kazí, jsou ty nešťastné manýry, ale ty se tentokrát prakticky nekonaly. Dokonce jich tam bylo mnohem méně, než kolik jich v originále nasázel Robert Kodym. Nekonala se ani anglická čeština, které jsem se obával. Bezvadný, takřka civilní projev. Pro mě jednoznačně nejlepší věc prvního kola a druhá nejlepší věc celého večera. Jestli mám něco vytknout, pak pro mě nepochopitelnou změnu v melodii. Ta vůbec nebyla nutná a spíš mě jako člověka, který má tu skladbu hodně naposlouchanou, docela rušila.

 

Tereza Mandzáková: The Power Of Love (Frankie Goes To Hollywood)

 

 

V první třetině jsem byl nadšený. Krásné jemné podání, něžnost sama. A hrozně jsem se těšil na vývoj písně. Na to, jak dynamika bude postupně stoupat, jak síla hlasu vzroste a jak to skončí velkou naléhavostí. Jenže nic z toho se nekonalo. Lautr nic. Přitom stačilo držet se podkladu. Kapela postupně přidávala na intenzitě a ve chvíli, kdy do té doby klidnou aranž pročísl hlasitý klavírní bas, se měla do toho Tereza pořádně opřít. Nestalo se a tím byla celá skladba neskutečně zabitá. Tohle bylo ploché jako hrudník korejské sprintérky, jako dráha letu střely BGM-109, a jasně to předznamenalo výsledek večerního vyřazování.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Něžná Terezka ze SuperStar? Omyl! Tichá voda Šafu mele!
Prásk.tv: Šafařík a Mandzáková po vypadnutí: Jakou jim dáváte šanci?

 

Adam Kukačka: Jasná zpráva (Olympic)

 

 

Porotci mluvili o tom, že tato píseň v podstatě zlidověla. Hraje se na kdejakém plese, maturitním, hasičském, rybářském a možná i Štrbském, hraje se u všech táboráků, hraje ji kdejaká amatérská kutálka a je to něco tak profláklého, že se s tím v podstatě nedá zazářit. To je stejné, jako kdybyste v SuperStar chtěli uspět s „Na hradě Okoři“. Adam to zazpíval tak nejlépe, jak dovedl, ostudu si neuříznul, ale jinak to byla věc z kategorie „neurazí, nenadchne“ – a ne vinou Adama.

 

Veronika Stýblová: Víš, lásko (Iveta Bartošová)

 

 

No jo, no, takové věci se u nás hrály v době, kdy civilizovaný svět poslouchal Pink Floyd, Led Zeppelin, Deep Purple, Kiss nebo Rolling Stones. Ta písnička je na tu hudebně bídnou československou dobu ještě docela slušná a Veronika tuhle osmdesátkovou discoprodukci dala slušně. Její obava „co tomu řeknou lidi“ ji nasměrovala dobrým směrem. Nedělala si ze skladby šprťouchlata, ale na druhou stranu tam nebyl ten Bartošovský patos, což je jen dobře. Poslední souvětí bych mohl opsat z předchozího odstavce a jen nahradit jméno Adam jménem Veronika.

 

Štefan Pčelár: Wonderwall (Oasis)

 

 

Přestože se s každým kolem ukazuje, že Štefan není až tak světoborný zpěvák, tohle se mu docela povedlo. Slušný reparát za ten slabý výkon v prvním kole, i ty falzety byly trochu výživnější a i když frázování bylo pořád hodně školácké, neměl jsem z toho vystoupení špatný pocit. Ne že bych byl odvařený a nadšený, ale čekal jsem zkrátka od Itcha v tomhle směru méně, takže jsem byl spíše příjemně překvapen.

 

Sabina Křováková: Už nejsem volná (Petra Janů)

 

 

Tady jsem asi slyšel něco diametrálně odlišného než porota. Mě se totiž Sabinin výkon líbil. Opět zvolila trochu jiný přístup ke skladbě. Ječák Petry Janů je úplně jiného typu, takže bylo zajímavé slyšet tu skladbu „zaječenou“ jinak. Dlouhé tóny držela dobře, pěkně je tlačila až do konce, hezky si pohrávala s dynamikou. V nejtěžších pasážích intonačně ujížděla, ale opět v rámci svého projevu. Myslím, že se téhle skladby obávala Sabina zbytečně, s přehledem na ni měla. Nedostatky jsou věcí techniky, nikoli talentu, což je důležité – talent už se člověk nenaučí, techniku ano.

 

Martin Šafařík: What Goes Around… Comes Around (Justin Timberlake)

 

 

Druhý touchdown večera, kvalitně odfrázované, vynikající falzety, slušná angličtina, zahozené manýry, zkrátka super. Nejsem bůhvíjaký znalec ani fanda Timberlaka, jeho hudba mě moc neoslovuje, ale v Martinově podání mě to hodně bavilo. A samozřejmě mě překvapilo, jak dobře a přesně sázel ty výšky, i když jinak zpívá primárně v hloubkách. Tohle byl Šafův večer.

 

Tereza Mandzáková: Vráť mi tie hviezdy (Beáta Dubasová)

 

 

A tohle nebyl Terezčin večer. Výkon a la dětská besídka, opět plochý a nejistý, dokonce nezajímavý, protože na konci písničky jsem se přistihnul, jak si cosi nastavuju na mobilu a že jsem si neudělal žádnou poznámku. A to je snad ještě horší, než když si dělám poznámky negativní, protože to znamená, že ten výkon ve mně nevyvolal vůbec žádnou emoci. Tereza tentokrát opravdu neměla den a na konci večera vypadla ze hry poprávu. Když na konci vyřazování stáli vedle sebe Martin s Terezou, bylo to až symbolické. Nejlepší výkon večera vedle nejhoršího, postupující a odcházející, a přitom dvojice, která k sobě patří. Takový je holt život.

 

Adam Kukačka: Everything I Do (Bryan Adams)

 

 

I když jsem čekal víc, byl jsem nakonec spokojený. Adamova barva hlasu se k písni hodí, scházela mi jen větší dynamika, větší pohrávání si s hlasitostí, aby nástupy do výšek měly ještě větší naléhavost. Myslel jsem, že to tam Adam dá, protože píseň k tomu jednoznačně svádí a on na to hlas má, ale nestalo se. Ani Kuky tentokrát neměl tak úplně svůj den, i když průšvih to nebyl.

 

Můj žebříček na základě výkonů tohoto večera:
 

Martin Šafařík
Veronika Stýblová
Sabina Křováková
Adam Kukačka
Štefan Pčelár
Tereza Mandzáková

 

Což znamená, že ve hře zůstávají čtyři Češi a pouze jeden Slovák a ten navíc není ani nějak světoborný. Měl by tedy tento týden makat na 200 %, protože teď mu půjde o všechno. Proti němu je velmi silná čtveřice a on je v tuhle chvíli technicky nejslabším zpěvákem. V kole, ve kterém se budou zpívat hity devadesátých let, ze sebe musí vydat všechno, jinak tu máme ryze české grandfinále.
 

 

Exkluzivní záběry z vily SuperStar můžete vidět na VOYO. Sledujte, jak se finalisté baví ve středečních Aktivitách, nebo si poslechněte jejich zpovědi v pondělních a pátečních Denících soutěžících.

 

Co dělají Superstáři ve vile? Sleduj on-line kamery

Všechny díly i další bonusová videa sleduj zde.
Vše o SuperStar 2013 sleduj zde.23 hlasů
Vaše hodnocení