Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

A je to tu. Máme vítěze další řady SuperStar. Sabinino vítězství bylo očekávané, ale zadarmo jí to Štefan nedal.

Scalexova GrandGilotina: Čím Sabča porazila Itcha?

SuperStar: Grandfinále - foto ze zákulisí - 28
zdroj: TN.cz SuperStar: Grandfinále - foto ze zákulisí - 28
aktualizováno 03.06.2013, 11:38 | 03.06.2013, 07:58 | krasna.cz/Scalex

A je to tu. Máme vítěze další řady SuperStar. Sabinino vítězství bylo očekávané, ale zadarmo jí to Štefan nedal.

Půlrok utekl jako voda, z tisíců přihlášených soutěžících se vykrystalizovali pouzí dva a neděle patřila především jim. I když to není tak úplně pravda, protože když si zpětně vybavím celé finále a měl bych jmenovat moment, který mě po hudební stránce zaujal nejvíc, tak to nebude ani jeden z finalistů. A Helena Vondráčková s Celeste Buckingham prominou – ani Helena Vondráčková a Celeste Buckingham. Ale k tomu až později.

 

Finále nemohlo začít jinak, než společnou hymnou Při sobě stát. Během těch večerů jsem si na ni docela zvykl, ale jsou tam dva momenty, na které se vždycky vyloženě těším. Jedním je ten, kdy si Sabina zařve a druhým je společný verš s Jaroslavem Smejkalem. Těm dvěma to zvláštním způsobem sluší a já doufám, že – vzhledem k tomu, jak spolu ve Vile kamarádili – z toho bude něco víc. Tedy myslím po hudební stránce. Společný projekt nebo alespoň duet by byl bezva.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Záplavy zasáhly i vítězku SuperStar: Křováková kvůli vodě nepřijela do ranního vysílání

Pčelár zmizel z párty SuperStar: Dostal sex na rozloučenou od Farne?

 


 

Ale teď už k jednotlivým výkonům:

 

Štefan Pčelár: Coldplay – Paradise (výběr poroty)

 

 

Štefan udělal docela pokrok ve falzetech. Pořád to není stoprocentní, zejména v čistotě intonace, ale rozhodně přidal na síle. Ukázal i povedený chraplák. Jinak to byla standardní Itchova nedbalá elegance. Štefan je zkrátka britský šansoniér. Se všemi klady a zápory, které sebou šansoniérství nese, tedy i se značně rozevlátou intonací, kterou zkušení šansoniéři umějí přetavit v emoce a nebo si vypomáhají tím, že nějaký verš místo zpěvu prostě řeknou. Vzpomeňte si na Hanu Hegerovou – to taky není žádná ultrapřesně zpívající Stýblová, nedostatky svého zpěvu maskuje všemi možnými způsoby a dělá to tak dobře, že je to Paní Zpěvačka. A proč o Štefanovi říkám, že je britský šansoniér? No on má opravdu blízko k té britské lehce punkové ležérnosti.

 

Sabina Křováková: Joan Osbourne – One of us (výběr poroty)

 

 

Na můj vkus příliš jemné, takové „rozmazané“, ale svůj výraz to mělo a chápu, že když Sabina věděla, co ji večer ještě čeká za songy, že do toho nechtěla opět cpát svůj tradiční výraz, tu svoji „uječenou křovákovinu“. Osobně bych uvítal lehce ostřejší verzi s větším nábojem, ale jinak pohoda. Tedy až na Paľa Haberu, který už mě s tím omíláním věty „málem jsi nepostoupila... byla jsi jenom náhradnička“ docela štve, protože ve skutečnosti to nevypovídá nic o Sabině, ale spíše o chybném zhodnocení některých lidí v průběhu soutěže. Pro mě byla Sabina už při castingu jedním z nejzajímavějších objevů a to, že by se nedostala do finále, jsem si naprosto odmítal připustit. Sabina nebyla náhradnička, byla hvězdou od začátku a pokud „málem nepostoupila“, tak ne vlastní vinou.

 

Štefan Pčelár: Adele – Set fire to the rain (výběr produkce)

 

 

Pro mě překvapivý výkon. Sice bych Itchovi sebral tu kytaru, na kterou fakt moc hrát neumí (to neustálé koukání na prsty nepůsobí dobře, zvlášť když pak stejně zahraje durový akord místo mollového) a raději ho nechal chodit po pódiu, ale tuhle písničku dal rozhodně se ctí. Gradovalo to, bavilo mě to a i když to byl jen slabý čajíček proti tomu, jak to v Hlasu Česko Slovenska dala Anna Veselovská s Lucií Dobrovodskou, neměl jsem z toho provedení vůbec špatný pocit. Je nezvyklé slyšet tuhle skladbu z mužských úst, ale určitě to není špatné. Jen to zpívání nad tónem a ne moc povedené frázování by měl Štefan ještě doladit.

 

Sabina Křováková: Scorpions – Still loving you (výběr produkce)

 

 

Tak tohle se Sabině nepovedlo. Spousta intonačních problémů, zpěv výrazně pod tónem. Itcho zpívá nad tónem, Sabina pod tónem, asi bychom je měli zprůměrovat a vznikla by nám přesně zpívající Stýblová. Co mi ale vadilo nejvíc, bylo to, že Sabina byla totálně bez energie. Nemělo to vůbec šťávu, působila hrozně malátně. A to přišel ještě větší propadák o písničku později. Nebýt úplně na konci té Joplinky, docela bych přemýšlel, jestli si Sába ten titul vůbec zaslouží.

 

Štefan Pčelár: Mando Diao – Dance with somebody (vlastní výběr)

 

 

Opět pčelárovsky nedokonalé, ale zábavné a energické, hlavně druhá polovina skladby a její závěr. Štefan se do toho opřel a zpíval jak o život (tedy v jeho měřítkách). Jednu věc musím ocenit – zatímco Sabina působila celý večer jako leklá ryba, Štefan bojoval. Věděl, že jeho šance nejsou velké, ale nic nevzdal a dal ze sebe to nejlepší.


 

Sabina Křováková: Ashlee Simpson – Lalala (vlastní výběr)

 

 

Tuhle skladbu si Sabina zvolila sama, ale výsledek tomu moc neodpovídal. Opět těžce pod tónem, značně nepřesné. Sice už se tu začal objevovat náznak „křovákoviny“, ale zase velmi málo energie. Na něco takového u Sabiny nejsem zvyklý. Nevím, jestli byla nemocná nebo z něčeho rozhozená nebo jestli třeba někoho z jejích příbuzných nepostihly nedělní záplavy, ale Sabina evidentně nebyla ve své kůži.

 

Štefan Pčelár: Impossible (James Arthur) (best of song)

 

 

Itcho prokázal, že to poprvé nebyla náhoda. I nyní to bylo čisté, emotivní a celkově výborné. Poslechl jsem si pak ze záznamu i ten jeho starší výkon a nebylo to úplně stejné, takže se nedá říct, že by se to Štefan nabifloval a pak to zazpíval pokaždé stejně. Tohle mě opravdu bavilo a zde se jednoznačně zpěvák a písnička potkali a dokonale splynuli.

 

Janis Joplin – Cry (best of song)

 

 

Jestli se Sabina celý večer držela při zdi, tak tady to z ní všechno spadlo. Tahle Joplinka byla ještě větší nářez než minule, síla hlasu se projevila naplno a koho tohle nepřesvědčilo o tom, že toto je výkon vítěze SuperStar, ten by si měl zajít na audiologii na výplach uší.

 

Sabina a Itcho: P!nk feat. Nate Ruess - Just Give Me a Reason (duet)

 

Docela příjemné a pohodové, i když Sabina tu totálně převálcovala Itcha, který těžce nestíhal druhý hlas. Se slzou v oku jsem zavzpomínal na Gábinu Gunčíkovou a Lukáše Adamce z minulé SuperStar, jejichž finále hodnotím jako nejlepší finále ze všech u nás vysílaných řad – ale zkrátka vkus publika se mění a ne vždy jsou oceněni nejlepší zpěváci. Tentokrát šli hlasující diváci vyloženě po sympatičnosti protagonistů a hlasové nedostatky jim odpouštěli.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Víme proč Sabina nakonec vyhrála! Včerejší večer minutu po minutě

Maminka Sabiny Křovákové: Nevím, jak se dostanu za svou dcerou! Všude je voda!

 

Na začátku tohoto článku jsem psal, že jeden moment mě z celého večera zaujal nejvíc. Byl to velmi zvláštní a velmi netradiční host. Vystoupil totiž Jaroslav Smejkal. Není zvykem, aby na konci grandfinále zpíval vypadlík z této řady. Ale stalo se a Jarda svým nejnovějším singlem dokázal, že každý účastník může uspět, když začne okamžitě makat.

 

 

Neslyšel jsem o tom, že by ostatní vypadlíci něco spáchali (jasně, Šafa nebo Adam na to ještě neměli moc času, minimálně u Šafy se nebojím, že by se vzápětí do něčeho nepustil). Jarda jasně ukázal svůj styl a díky písničce psané přesně pro jeho hlas ukázal všechny jeho krásy. A předvedl, že když se skladba dobře napíše, tak i majitel jemnějšího, komornějšího hlasu si může dovolit zpívat se sborem a není přitom přeřván. Škoda jen té angličtiny, čeština by mohla znít z Jardových úst ještě lépe.

 

A škoda té angličtiny u všech. Ondřej Soukup měl naprostou pravdu. Česko Slovenské finále – a nebýt hymny SuperStar, tak nezazní ani slovo česky nebo slovensky. Dokonce ani od hudebních hostů. Velká škoda.

 

Nu – a pak už bylo „jen“ to vyhlášení. Podle očekávání zvítězila Sabina. Technicky je na tom lépe než Štefan, ale diváky si získala i svojí bezprostředností a upřímností. Sabina za žádných okolností nic nepředstírá, na nic si nehraje, nedělá ze sebe nic lepšího než je – a asi právě tím boduje. K tomu připočítejme zdravou švihlost a solidní zpěv. Teď už nezbývá, než nové SuperStar popřát hodně štěstí, za týden si poslechnout kompilační CD jejích soutěžních výkonů a těšit se na to, jak bude vypadat její autorský debut.

 35 hlasů
Vaše hodnocení