Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Hned ve druhém finálovém kole přichází prubířský kámen: songy v češtině a slovenštině. Což je těžší, než se na první pohled zdá.

SuperStar: Jaké české a slovenské hity v neděli zazní?

Příprava finalistů SuperStar - 11
zdroj: TV Nova Příprava finalistů SuperStar - 11
aktualizováno 31.03.2013, 10:55 | 29.03.2013, 13:24 | krasna.cz/Scalex

Hned ve druhém finálovém kole přichází prubířský kámen: songy v češtině a slovenštině. Což je těžší, než se na první pohled zdá.

Člověk by si mohl říci, že tohle je to nejjednodušší kolo, které existuje – soutěžící přeci budou zpívat ve své mateřštině. Jenže ono zpívat v řeči, které všichni posluchači rozumí, je složitější, než šumlovat jakous takous angličtinu. Navíc čeština i slovenština jsou na zpěv mnohem složitější než angličtina, a to jak kvůli přízvukům, tak kvůli absenci mnoha krátkých slov, která v angličtině jsou a umožňují snadnější frázování.

 

Právě české a slovenské kolo může u řady soutěžících odhalit značné problémy. Favorité mohou pohořet. Ale nic se nedá přesně říci předem, budeme se na to muset v neděli podívat a uvidíme, komu mateřština sluší a kdo by se jí raději měl na hony vyhnout.

 

Zjistěte dnes v Denících soutěžících na VOYO, jaké pocity mají finalisté před druhým finále a komu nejvíce chybí Natálka.

 

Co tedy uslyšíme?

 

Virgínia Buberníková: Marcel Palonder – Láska

To jsem tomu dal! Původně jsem měl na tomto místě uvedeno, že slovenská verze je předělávkou písně Anny K. Ale jak jsem zjistil, žil jsem dvacet let v omylu! Originál této skladby je skutečně slovenský, česká verze je zdařilou předělávkou. Nicméně když jsem si poslechl obě verze, česká se mi líbí více. Je to tím, že Palonderův hlas mi k této písni nesedí. Myslím, že více to sluší ženě. Virgínia může předvést, že není chladná zpěvačka, protože tuhle skladbu není možné zpívat bez emocí.

 

Jaroslav Smejkal: Kryštof – Obchodník s deštěm

Tady si výběrem skladby nejsem moc jistý. O kvalitu Jardova zpěvu se nebojím, ale ta píseň je dost kolovrátek, kde se refrén donekonečně opakuje. Zkrácení skladby tu rozhodně nebude na škodu. Jsem zvědavý, jestli ve mně Jardovo provedení zastíní zážitek z minulé SuperStar, kdy tuto skladbu zpíval Michal Šeps a dokázal tím nejen to, že zvládá i jiné žánry než reggae a hlavně že zpívat umí. Jaroslav nic dokazovat nemusí, ale za sebe bych mu přál atraktivnější skladbu.

 

Kristína Debnárová: Jana Kirschner – Pokoj v duši

Romantická skladba Jany Kirschner svým způsobem připomíná píseň Nad horú svítá – tedy tím, že se v ní mísí moderní prvky s prvky folklórními. Píseň není tolik náročná na techniku, ale velmi náročná na emoce a přednes. Tohle vyžaduje přímo výtrysk citů. Což by Kristíně nemuselo dělat problém. Otázkou je, jestli tato poklidná a zdánlivě jednoduchá skladba dokáže diváky zaujmout mezi jinými, efektnějšími songy.

 

Adam Kukačka : Ivan Hlas – Na kolena

Po slaďáku z minula zase trochu rock’n’rollového nářezu. Adam se netají tím, že tohle je hudba jeho srdce a známý hit Ivana Hlase z filmu Šakalí léta, je přímo esencí žánru. Ovšem Martin Dejdar při něm ve filmu dělal psí kusy, což nevím, jestli by Adamovi slušelo a doufám, že nebude nucen do náročnějších pohybových kreací. Docela by se mi zamlouval v dobovém oblečení a s vintage kytarou v ruce, tak uvidíme, jak to v neděli dopadne.

 

Tereza Mandzáková: Mária Čírová – Búrka

U nás prakticky neznámá skladba. Sice i ta zazněla v minulé SuperStar, zpívala ji Simona Fecková, ale přiliš s ní nezazářila a z poslechu nemám pocit, že by na této skladbě měla Tereza moc co předvést. Nevím, proč se tato skladba znovu dostala do SuperStar místo spousty jiných mnohem hezčích slovenských písniček, ale stalo se a je na Tereze, aby se ji pokusila prodat co nejlépe. Bude to mít dost těžké.

 

Štefan Pčelár: IMT Smile – Bozk

Tak té skladbě přeci jen Štefan neuniknul. Tuhle věc totiž zpívali pánové v Divadle s doprovodem klavíru (a já jsem si znovu vzpomněl na Tomáše Sučika, jehož absence mezi finalisty mě docela mrzí). Je to povedená píseň, má šmrnc a přestože je to v podstatě romantická věc, tak to není žádná unylá srágora. Nemyslím si, že by tento song měl dělat Štefanovi nějaké problémy. Když se pěkně opře do refrénu, mohl by to být i touchdown večera.

 

Sabina Křováková: Lucie – Sen

Mnohým posluchačům se splní sen slyšet Sabinu nekřičet, já se přiznám k tomu, že bych od ní raději slyšel to, co zpívá Veronika Stýblová, tedy Vokurky od Lucie Bílé, protože bych velmi rád srovnal to, jak tu píseň vyřvává Lucie Bílá s tím, jak by jí zahalekala Sabina. Myslím, že by to bylo srovnání zajímavé. Ale na vyřvávačky ještě čas přijde, tentokrát tedy jemnější polohu. Sen od Lucie je skladba efektní, i když lépe zní v tom oktávovém unisonu mužského a ženského hlasu. Sabina si musí vystačit sama.

 

Veronika Stýblová: Lucie Bílá – Vokurky

Původně snad pro Veroniku byla plánovaná jiná skladba a bylo to dodatečně změneno. A já myslím, že k lepšímu. Protože Veronice je vyčítán trochu akademický přístup ke zpěvu a určitá odtažitost a neosobnost. A tak dostala skladbu od zpěvačky, která je naprosto živočišná, pudová a emotivně založená. Na tom by se Veronika mohla nepěkně vysekat, takže teď se ukáže, jestli se i technika Lucie Bílé dá „našprtat“ nebo jestli se ve Verče skrývá víc, než by člověk řekl.

 

Daniel Šmidák: Desmod – Na tebe závislý

Povrzuje se fakt, že Daniel Šmidák je „náhradním Martinem Harichem“ – takže vyfasoval i stejný song, se kterým Martin bodoval. Ten byl ale také hodně odvázaný a bezstarostný, zatímco Daniel se drží trochu zpátky a má větší sebekontrolu. Píseň by mu ale měla sednout a když se více otevře a zazpívá to naplno, mohlo by mu to pomoci do dalšího kola. Mimochodem poté, co v minulém kole zpíval španělsky, se opět pouští do cizího jazyka. Jako jediný z celé jedenáctky nebude zpívat ve své mateřštině, ale coby Čech si vystřihne slovenskou skladbu.

 

Karol Komenda: Miro Žbirka – Cesta zakázanou rýchlosťou

Žbirka je odjakživa víc kvalitní popař než rocker. Ale tahle věc je v podstatě hodně rocková, přitom není příliš tvrdá a má vysoko položený zpěv. Karolovi by se mohla povést, ale rozhodně to není nic jednoduchého, zvlášť jestli v písni zůstane zachován závěr s „ououou“, který je kupodivu velmi náročný na uvolněnost a frázování. Pro Karola bude možná trochu svazující to, že Miro Žbirka bude v sále jeho výkon sledovat. V tomto případě se trochu obávám, že by Karol mohl pohořet. Ale samozřejmě mu to nepřeju.

Martin Šafařík: Janek Ledecký – Proklínám

 

Šafa bude také zpívat pod dohledem autora písně. Výběr mě překvapil. Martin má o dost jiný typ hlasu než „Ledek“ , exceluje více v hloubkách a má sytější barvu. Což neznamená, že by na skladbu neměl, ale myslím, že bude znít o hodně jinak, než jak jsme zvyklí. To může být jak plus, tak mínus. Záleží na tom, zda jsou posluchači ochotni přijmout jiné pojetí. Každopádně je to výborný výběr cílený na ženské publikum a myslím, že se tu schyluje k neoficiálnímu souboji Pčelár-Šafařík o to, kdo chytne dívky a dámy víc za srdíčko. Výsledek tohoto kardiologického souboje uvidíme v neděli.

 

 

P.S. Seznam skladeb nemusí být definitivní. Občas dochází ke změnám na poslední chvíli, například vlivem nemoci soutěžících, kdy je jim vybrán například kus s menším rozsahem, aby to i s nemocnými hlasivkami uzpívali.
 14 hlasů
Vaše hodnocení