Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nebohá porota! Některé písně slyšela na castinzích nesčetněkrát a nebylo před tím úniku!

Superstáří pecky – největší hity castingů

SuperStar casting 2
SuperStar casting 2
aktualizováno 08.03.2013, 10:12 | 08.03.2013, 10:05 | krasna.cz/Scalex

Nebohá porota! Některé písně slyšela na castinzích nesčetněkrát a nebylo před tím úniku!

Porota SuperStar zažívá během soutěže spoustu úžasných okamžiků, ale jsou také chvíle, kdy by svoji práci rádi vyměnili. To třeba ve chvíli, kdy jim během jednoho dne už dvacátý soutěžící zpívá tu samou skladbu. Je to tak – účastníci SuperStar často sahají po aktuálních módních hitech a nebo po skladbách, s nimiž uspěli účastníci obdobných zahraničních soutěží.

 

Jaké pecky zněly v SuperStar (v minulých řadách i v té současné) nejčastěji?
 

 

Dvě malá křídla

 

Ondřej Hejma svého času tvrdil, že už nikdy v životě nebude moci zajít do KFC, protože jakmile uvidí na tácu dvě malá křídla, vrátí se mu ty nejhorší zážitky z castingů první SuperStar. Skladbu Dvě malá křídla (v originále Killing Me Softly) zpívalo neskutečně velké množství uchazečů, jak v originále, tak v češtině. Tklivá píseň umožňuje ukázat řadu poloh a citlivou práci s dynamikou. Proto si ji soutěžící tak často vybírali. Ale jak porotci sami přiznali, v poslední den castingu už měli touhu tlouci hlavou o stůl, jakmile z úst uchazeče zazněly první tóny této písně.
 

 

Angels

 

I pecka od Robbieho Williamse zněla na castinzích v množství větším než středním. Ne každý byl ovšem tak dobrý, jako Petr Bende, který v této skladbě doslova exceloval a nikdo už ji po něm nezazpíval tak dobře. Zato těch, co to zazpívali špatně, ó jé, těch bylo!
 

 

Zombie
 

 

Nejuvzlykanější písnička na světě je největším hitem skupiny Cranberries a na castinzích si ji vybírají slečny, které chtějí zaujmout emotivním zpěvem. Jenže tahle písnička je setsakra těžká a navíc se nedá pojmout jinak než dokonalým zkopírováním originálu. Ale v SuperStar se nehledá kopie zpěvačky z Cranberries. Proto na tuhle skladbu mnoho dívek spíše doplatilo.

 

 

Skladby vítězů

 

Souhrnně se musím zmínit o dalším fenoménu a tím jsou skladby vítězů (a téměř vítězů) minulých řad. Platí to hlavně o písních Anety Langerové, Petra Bendeho, na Slovensku pak Petra Cmoríka, Martiny Šindlerové, Katky Koščové. A to jak o písních z jejich vlastních alb, tak o skladbách, s nimiž tito soutěžící během své účasti v SuperStar nejvíce bodovali. I to je ale ošidné – noví soutěžící tak budou o to více srovnáváni s těmi dřívějšími a ne vždy pro ně to srovnání vyzní dobře.

 

 

Apologize

 

Hit skupiny One Republic si vybírají chlapci velice často –zejména aby předvedli, jak v refrénu dobře vystřihnou vysoký falzetový zpěv. Některým z nich se to i podařilo, ale kdo není v práci s hlasem tak zběhlý, ten předvedl pěkně hvězdnopěchotní výkon.


Beautiful

 

Není castingového dne, aby na něm hned několikrát nezazněla tahle hitovka od Aguilery. Dynamická skladba, ve které je jeden vysoký tón, který je potřeba trefit tím správným typem hlasu. Kdybyste slyšeli, kolika lidem na castinzích se to nepovedlo…

 

What a Feeling

 

Kdo tíhne spíše k rychlejším skladbám, ten si místo Beautiful raději zvolí diskotékovku z filmu Flashdance. Často zněla jak na castinzích, tak v samotné soutěži jako duet nebo dokonce kvartet (vzpomínáte na ztvárnění, kde to famózní Gábině Gunčíkové kazil Jan Ráček v kostýmu obřího pštrosa?).

 

Set Fire to the Rain / Rolling in the Deep

 

Adele je fenoménem posledních let a dvě nejslavnější skladby se také staly pravidelnou součástí castingu. Je potřeba mít trochu nakřáplý hlas a umět se do toho pořádně opřít a pak se s touto skladbou dá zazářit. Ale když někdo pípá jako čerstvě vylíhlé kuře, spláče nad výdělkem a skončí v Hvězdné pěchotě.

 

Voda, čo ma drží nad vodou

 

S hitem od Joža Ráže se chce nad vodou udržet nejeden soutěžící. Skladba to není těžká, i když je dost vysoko posazená, a většina těch, kdo se o ni pokusí, ji v pohodě zvládnou. Před několika lety ale zněla na castinzích tak často, že se porotci měli chuť jít do té vody utopit.

 

Teď královnou jsem já

 

Účastníci pěveckých show mají touhu předvést se na nějaké opravdu velkolepé písni. Do kategorie Epic Songs rozhodně patří tato píseň Michala Davida. Vyžaduje zpěvačku s egem přes celý sál, takovou, která se v tu chvíli opravdu převtělí do královny a zazpívá to tak, aby poddaní dobrovolně padli na kolena. Některým účastnicím se to podařilo. Ale archívy hvězdné pěchoty jsou dodnes plné nepovedených pokusů.

 

My Heart Will Go On

 

Co se týká Epic Songs, tato kategorie má i dva zahraniční zástupce. Kromě I Always Will Love You od Whitney Houston (která na castinzích kupodivu tak často nezněla) je to hlavně ústřední melodie z filmu Titanic. I v letošním ročníku jsme mohli vidět, jak se o tuto věc zpěvačky na castinzích pokoušejí. Porotci se většinou shodli na tom, že to castingové podání by se k filmu hodilo více a lépe by ilustrovalo tu beznaděj a bezútěšnost situace. Navíc by se lidem v ledové vodě umíralo snadněji – raději rychle zemřít, než dál poslouchat ty skřeky.

 

Skladby porotců

 

Zde nebudu konkrétní, protože takových skladeb by bylo na půl stránky. Když se prozradí, kdo bude sedět v porotě, najdou se stovky Hujerů, kteří se chtějí porotcům vlísat do přízně a proto si připraví skladbu některého z nich. Věřte, že to je pro porotu to nejhorší. Poslouchat cizí špatné písně je dost velké utrpení, ale poslouchat VLASTNÍ špatné písně (špatně zazpívané), to je opravdu něco tragického. Paľo Habera je, jak sám tvrdí, „zvyknutý na všeliakých pacientov“, ale novopečená porotkyně Ewa Farna se v tak velké míře setkala se sprzněninami svých skladeb poprvé. Ale jak jsme viděli, docela to ustála a ani to neúspěšným uchazečkám nedávala moc sežrat.

 

Soutěžící si neuvědomují, jak trapné je mizerně zpívat skladbu člověku, který je jejím autorem nebo interpretem. Nemluvě o zapomenutých či popletených textech. V takových chvílích porotu opravdu lituju (ale jen do té doby, než mi ze soutěže vyhodí člověka, kterému jsem fandil). Každopádně jsem během castingů rád, když narazím na šikovné soutěžící s dobrým vkusem, kteří přijdou se skladbou, jakou nikdo jiný v SuperStar zatím nezpíval. Takoví soutěžící jsou většinou ozdobou soutěže a taky je dost často vidíme dojít dost daleko. Tak možná je to taková malá rada pro účastníky příštích ročníků...
 5 hlasů
Vaše hodnocení