Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Tohle je snad první ročník SuperStar, kde skutečně vypadávají finalisté od těch nejslabších. Tentokrát to vyšlo na Gíu.

To byla bomba! Filmové kolo SuperStar bylo plné výborných výkonů

SuperStar: Virgínia Buberníková - 4. finále
SuperStar: Virgínia Buberníková - 4. finále
aktualizováno 15.04.2013, 12:47 | 15.04.2013, 10:58 | krasna.cz/Scalex

Tohle je snad první ročník SuperStar, kde skutečně vypadávají finalisté od těch nejslabších. Tentokrát to vyšlo na Gíu.

To se opravdu dosud nestalo. Ve všech předchozích řadách SuperStar se na některého z šikovných finalistů neusmálo štěstí a vypadl značně předčasně – třeba proto, že ho lidé považovali za favorita, kterému není nutno posílat hlasy. V tomto ročníku je to jinak a ve všech čtyřech kolech odcházel vypadlík zaslouženě. Ona to samozřejmě není žádná tragédie – kdo ten talent má a umí ho předvést, prodá ho, i když vypadne mezi prvními. Ale samozřejmě koho budeme na obrazovce vídat déle, ten se nám více vryje do paměti.

 

Filmové kolo SuperStar mě hodně překvapilo. Přiznám se, že jsem od něj příliš neočekával, zvlášť po minulém rockovém kole. Ale filmové kolo bylo plné velmi slušných a i ti nejhorší v něm nepředvedli nic, za co by se museli stydět. To je docela obdivuhodné. A co že jsme to tedy v neděli večer mohli slyšet?

 

Jaroslav Smejkal: Your Song (Elton John – Moulin Rouge)

 

 

Velmi svébytné pojetí. Nebylo to podobné ani Eltonovu podání, ani naléhavému podání Ewana McGregora. Zpočátku jsem si myslel, že to není dobře… že měl Jarda jít do McGregorovských výšek, ale pak mi došlo, že hlasově by to tak nevyznělo. Ewan má čistý, nechraplavý hlas, se kterým se pracuje jinak. Jaroslav je majitelem ševelivého chrapláku a proto se vydal vlastní cestou a zazpíval Your Song jako nikdo před ním. Čehož si velmi cením. Když někdo přijde s novým pojetím písně, občas může narazit na nepochopení publika, ale vypadá to, že letošní publikum si Jardu (zaslouženě) oblíbilo a hned tak ho domů nepošle. A já se neskutečně těším na to, až vyjde první debutová smejkalovina s písněmi, které budou ušity přesně na míru Jaroslavovu hlasu a témbru.

 

Kristína Debnárová: It Must Have Been Love (Roxette – Pretty Woman)

 

 

Zpočátku mě zarazil Kristínin vzhled. Proměnila se vyloženě v ženu-vampa, temná rtěnka v ní zakryla dětskost a účes ji posunul o několik desetiletí zpět do zlaté éry Hollywoodu. Obvykle nemám pro výstřelky vizážistů a stylistů příliš velké pochopení (jsem holt konzerva, která má ráda přirozenější pojetí vzhledu), ale tohle se myslím dost povedlo. Ve zpěvu byla Kristína ze začátku nejistá, ale s tím, jak píseň gradovala, rostla i zpěvačka na pódiu. Přiznám se, že originál této skladby mě moc nebere (nepopírám jeho kvality, ale prostě mě příliš nebaví), ale Kristínino podání se mi líbilo. Myslím, že v té holce je víc, než jsme si z počátku mysleli.

 

Adam Kukačka: You Can Leave Your Hat On (Joe Cocker – 9 a ½ týdne)

 

 

Tak tady mi, přátelé, spadla čelist. A ne kvůli tomu polovičnímu striptýzu na pódiu. Ve svém článku, v němž jsem odhadoval, jak filmové kolo asi dopadne, jsem psal, že ta píseň je hodně postavená na charismatu zpěváka (tedy například Joe Cockera, i když ji už nazpívalo více lidí). Adam ovládl pódium neskutečným způsobem, měl charisma až na půdu, mělo to šmrnc, byl správně frajerský, nenechal se rozhodit krasotinkami okolo a ještě to celé výborně zazpíval. Na šestnáctiletého kluka neuvěřitelně uvěřitelné vystoupení. Nevěřil jsem mu, že to dokáže podat tak dobře jako Cocker, ale neskutečně mě to bavilo.

 

PSALI JSME:

Adamova proměna díky SuperStar: Z chudého kluka s nadváhou frajer v obležení sexy koček!

 

Tereza Mandzáková: Son of a Preacher Man (Dusty Springfield – Pulp Fiction)

 

 

Sláva, Terezka se vzbudila, začala se hýbat a projevila více života. To tahle skladba potřebovala. Bál jsem se, aby její výkon nebyl strnulý a naštěstí nebyl. Chtělo by to ještě více nechat vyniknout hlas, ale to je spíš drobná výtka směrem ke zvukaři. Vyladit poměr hlasu zpěváka a kapely není jednoduché. Když se to přežene, bude to znít jako laciné karaoke, v horším případě až jako Milan Buričin (vyhledejte si ho na YouTube), když se to nevytáhne, zůstane hlas utopený v podkladu, což mi u této písně trochu přišlo, že se stalo.

 

Druhá výtka pak směřuje k celému pojetí toho, jak dnes obecně pracují kamery a obrazovka. Totiž ten hloupý širokoúhlý obraz vede k tomu, že po většinu času sledujeme buď mravence na pódiu (záběry zdálky z jeřábu) nebo detail obličeje a ramen. Přitom soutěžící na pódiu často tančí a záběr na celou postavu by byl žádoucí. Takových záběrů je ale hrozně málo, takže v případě Terezy jsme místo tančící slečny viděli po většinu času jen podivně se klepající hlavu (protože nebylo vidět, co v tu chvíli dělá zbytek těla – a on evidentně něco dělal).

 

Martin Šafařík: Hero (Nickelback – Spider-man)

 

 

Je mi líto, že to musím napsat, ale Šafu už pomalu odepisuju. Manýry, manýry, manýry a nuda. Bambilion jiných zahraničních zpěváků zpívá úplně stejně, Šafa nepřináší nic nového. Přitom má v krku neskutečný dar. Nádherný, plnotučný, sytý, dunivý, hluboký hlas. Ale přestože zpěv studuje, neumí ten hlas správně ovládnout. Zbytečně kopíruje to nejhorší, co se v rockovém zpěvu za posledních třicet let objevilo. Nevím, jestli Šafa dochází k němu na lekce ROCKOVÉHO zpěvu, ale pokud ne, tak by měl hned po skončení soutěže okamžitě začít (a zkombinovat to s lekcemi angličtiny u rodilého mluvčího, optimálně rockového fanouška). Mám z jeho zpěvu pocit, že se vydal po stránce techniky naprosto špatnou cestou. Martin je velmi sympatický člověk a je mi líto, že mu musím dávat takový kartáč, ale nemůžu jinak. Strašně bych si totiž přál, aby tenhle hlas na české scéně zabodoval a potom pár desítek let vydržel. Ale k tomu, myslím, bude Martin muset udělat tlustou čáru a rázný krok kupředu.

 

Virgínia Buberníková: Perfect Day (Duran Duran – Trainspotting)

 

 

Podstatně lepší než minule, ale podstatně horší než ostatní. Globálně vzato to nebyl žádný průšvih, ale statická, strnulá zpívající panenka je něco, na co jsem u téhle písně neměl chuť. Nesedlo mi ani ženské podání jako takové – v hlubokém hlasu to vyzní líp. Na druhou stranu je dobře, že Gía to hluboko nezpívala, protože minule předvedla, že taková poloha jí nesluší. Virgínia na konci večera vypadla ze hry, ale domnívám se, že za jejím koncem je spíš ještě dozvuk výkonu z minulého kola, kdy to bylo opravdu hrozné.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

V SuperStar končí exotická kráska Buberníková. Diváci se opět shodli s porotou

Filmové kolo? Vrchol všech vokálních masturbací, píše zpěvák Voxel

Zeptali jsme se Mandzákové: Co si myslí o údajném úletu svého Martina?

 

Veronika Stýblová: Skyfall (Adele – Skyfall)

 

 

Veronika se správně vydala trochu jinou cestou než imitací Adele, protože to by asi nefungovalo. V dlouhých šatech a s ledovým pohledem mi připomínala Matu Hari, což se ke špionovskému tématu hodilo a Verča mi během písně přišla jako dobré ztělesnění žen z bondovek – krásná, chladná a nebezpečná zároveň. Nějaký herecký talent v ní zjevně dříme a umí ho ve správný okamžik použít a prodat. O technickém provedení zpěvu se ani nemusíme bavit, Veronika prostě chyby nedělá a její kritici se můžou třeba na hlavu postavit a nosem odstrkovat, ale s tím, že technicky tu máme jednu z nejlepších zpěvaček, jaké kdy v SuperStar byly, nenadělají nic.

 

Štefan Pčelár: Kiss from a Rose (Seal – Batman navždy)

 

 

Moje první reakce během skladby byla: „Proboha, Itcho chce asi zachránit Virgínii.“ – protože to bylo velmi slabé. Veškerá naléhavost Sealovy skladby byla pryč, zbylo z toho kníkavé karaoke. Nemyslím si ovšem, že by to byla jen Štefanova chyba. Tahle skladba prostě absolutně není dělaná pro jeho hlas, na tom se nemohl nic než vysekat. Naštěstí jeho cukrblíkové charisma funguje. Štefan prostě působí jako velký sympaťák a to mu vždycky bude pomáhat i u zpěvu.


 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Štefan Pčelár: Na tu pravou se ještě načekám. ROZHOVOR

 

Sabina Křováková: All By Myself (Céline Dion – Deník Bridget Jonesové)

 

 

Průšvih jsem nečekal. Ječák jsem čekal. Asi nic mě nepřekvapilo. Ale celkově jsem byl spíš trochu zklamaný – přitom stačilo dát tu skladbu o půltón, možná o tón níž. Takhle byly výšky naprosto na hraně a při té nejvypjatější pasáži dokonce Sabina na nejvyšší tóny o pár centů nedosáhla. Což celý efekt naprosto zničilo. Zbytečně to řezalo, Sába na pódiu málem vyplivla hrtan a ze zlatého hřebíku večera se stalo jen docela slušné vystoupení. A to je velká škoda. Přitom není nutné tuto skladbu pořád srovnávat s výkonem Céline Dion. Tu píseň nazpívalo víc lidí, dokonce i muži a dokonce i Karel Gott (v překvapivě odvážné skladbě Kam tenkrát šel můj bratr Jan – protože uprostřed totáče zpívat píseň o Janu Palachovi, to si žádalo odvahu). Takže Sába nemusela jít do takového extrému, který nakonec stejně moc nevyšel. Ale pořád je to pro mě jedna z nejzajímavějších soutěžících a jsem rád, že stále postupuje dál.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Sabina Křováková ze SuperStar: Bojovala o život!
Doma.cz: Miss SuperStar Sabina Křováková: Stále čekám na lásku

 

V závěru večera zazpívala i Ewa Farna. A ukázala, že jednoznačně patří mezi nejlepší české zpěvačky, protože náročný kousek od Whitney dala velmi vkusně a technicky naprosto parádně. Nic lepšího tento večer nezaznělo, ale stejně si dovolím malou kritiku. Tedy ona to není kritika – jen si prostě myslím, že se evropské zpěvačky zbytečně pouštějí do americké pěvecké (kudrlinkové) školy, místo toho, aby se více zabývaly rovnějšími tóny, na které evropské ucho reaguje příznivěji. Whitney samozřejmě byla Paní Zpěvačka, ale poslechněte si třeba Laru Fabian, kolik umí vdechnout emocí do každé skladby – a bez kudrlinek a černých ozdůbek.
 

PSALI JSME:

Kdo bude v neděli největší rocker? Rozhodně Ewa Farna!
Dvě sexy tváře Ewy Farne: Distingovaná dáma i rozevlátá rockerka

 

Exkluzivní záběry z vily SuperStar můžete vidět na VOYO. Sledujte, jak se finalisté baví ve středečních Aktivitách, nebo si poslechněte jejich zpovědi v pondělních a pátečních Denících soutěžících.

 

Co dělají Superstáři ve vile? Sleduj on-line kamery

Všechny díly i další bonusová videa sleduj zde.
Vše o SuperStar 2013 sleduj zde.7 hlasů
Vaše hodnocení