Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Čeká nás poslední pátek třináctého v tomto roce. Ne každý se ho bojí, ale pověra s ním spojená je jednou z nejsilnějších u nás.

13 MRAZIVÝCH věcí, které jste nevěděli o pátku třináctého

Pátek třináctého
zdroj: TN.cz Pátek třináctého
aktualizováno 13.07.2018, 00:00 | 13.07.2018, 00:00 | Krásná.cz

Čeká nás poslední pátek třináctého v tomto roce. Ne každý se ho bojí, ale pověra s ním spojená je jednou z nejsilnějších u nás.

Lidé po celém světě jsou pokaždé v pozoru, jakmile se v kalendáři objeví pátek třináctého. Proč máme dokonce až chorobný strach právě z tohoto dne?

 

1. Není jisté, kde se pověra vzala


Původ pověr spojených s pátkem třináctého je nejasný. Někteří historici věří, že je to pověra poměrně mladá a datují její vznik kolem konce 19. století. První zdokumentovaná zmínka se nachází v biografii italského skladatele Gioacchina Rossiniho, který zemřel v pátek 13. listopadu 1868. Existuje ale i jiný názor, který spojuje pověru s biblickými událostmi. Poslední večeře Páně se totiž zúčastnilo 13 osob a třináctý byl právě Jidáš. Ježíš pak byl ukřižován podle převažujících názorů právě v pátek. Jiné vysvětlení spojuje tuto pověru s událostmi v pátek 13. října 1307, kdy francouzský král Filip IV nechal pozatýkat stovky příslušníků řádu templářů a zabavil veškerý templářský majetek.

 

2. Pověra zasahuje i do komerčního světa


Strachu z čísla 13 a případným nepříjemnostem spojeným s jakoukoliv negativní situací v souvislosti s tímto číslem, se snaží předejít i řada velkých společností, institucí a služeb. V mnoha letadlech proto v číslování přeskakují řadu č. 13, často chybí i „gate 13“ na letišti. Např. Lufthansa v letadlech nemá kromě 13. řady ani řadu s číslem 17. Toto číslo totiž nosí smůlu zase v Itálii. Mnoho výškových budov vynechává třináctku v číslování pater, nemocnice a hotely zase nemají pokoj s tímto číslem. Řada měst s číslovanými ulicemi toto číslo přeskočí a 13th Street ani 13th Avenue tam nenajdete.

 

3. Strach z pátku třináctého může být skutečná nemoc


Chorobný strach z tohoto data má dokonce svojí vlastní lékařskou diagnózu. Nazývá se paraskevidekatriaphobia. Toto nevyslovitelné slovo pochází z řečtiny. Paraskevi značí pátek
a dekatria je výraz pro číslo 13. Slovo phobia asi není nutné překládat.

 

Pátek třináctého
(Foto: oficiální zdroj)


4. Jde o svátek pro sázkaře


Dalo by se čekat, že strach a respekt z tohoto data bude držet na uzdě například sázkaře. Opak je pravdou. Tento den je totiž něco jako takový sázkařský svátek. Například společnost Sazka na tento den pravidelně zařazuje mimořádné slosování Sportky. Dokonce počet prodaných tiketů je pravidelně třikrát vyšší než v jiné dny – řada lidí má totiž třináctku spíše spojenou se štěstím. Navíc, dle statistik Sazky, je velice populární i samotné číslo 13, které za své oblíbené číslo označuje až pětina sázejících.

 

5. Pátků třináctého není nikdy moc


V každém kalendářním roce se objeví minimálně jeden pátek 13. S tím je třeba se smířit. Dobrá zpráva je, že jich nikdy nemůže být více než 3.

 

6. Všude nenosí smůlu zrovna pátek třináctého


Pokud si myslíte, že pátek 13. je nešťastným dnem na celém světě, není tomu tak. Například v Itálii je číslo 13. považováno za šťastné a smolným dnem je pátek sedmnáctého. Ve španělsky mluvících zemích, v části Jižní Ameriky a v Řecku zase spojují pověry a strach z neštěstí s úterkem třináctého.

 

7. Vědci a statistici nesouhlasí


Navzdory hluboce zakořeněným pověrám, statistiky dopravních nehod, úmrtí, úrazů a přírodních katastrof nevykazují v pátek třináctého žádné zvláštní výkyvy. Ze statistického pohledu se jedná o den, jako každý jiný. Případné vychýlení z běžných statistik pak má často příčinu právě v nervozitě, kterou toto datum budí. Dalo by se to dle odborníků přirovnat k placebo efektu, ale v negativním smyslu.

 

Pátek třináctého
(Foto: oficiální zdroj)

 

8. Spojení pátku třináctého s hororem


13. srpna 1899 se narodil Alfred Hitchcock – obecně považovaný za největšího mistra hororových filmů. Sta let by se tedy dožil 13. srpna 1999, což byl zrovna pátek 13.

 

9. Jedna z nejznámějších nehod v pátek třináctého


Tragická letecká nehoda, při které se roku 1972 v Andách zřítilo letadlo s Uruguayským národním ragbyovým týmem, se odehrála v pátek 13. října. Příběh se stal slavný i díky filmu Alive / Přežít, který byl natočený podle vyprávění přeživších osob a šel do kin v roce 1993.

 

10. Chvíli to vypadalo, že konec světa může být v pátek 13
 

Když vědci v roce 2004 objevili asteroid 99942, vypadalo to, že s nemalou pravděpodobností narazí v budoucnu do Země a způsobí katastrofu. Tím datem měl být pátek 13. dubna 2029. Objevitelé, fanoušci sci-fi seriálu Hvězdná brána, proto dali asteroidu jméno Apophis. Další pozorování a měření jeho trajektorie ale naštěstí srážku se Zemí vyloučily. Méně jisté je to už u dalšího setkání s tímto nebeským tělesem, které má proběhnout 13. dubna 2036. To už ovšem nebude pátek, takže se není čeho bát.


ČTĚTE TAKÉ:

Kdo se chce bát? Tipy na filmy, se kterými prožiješ mrazivý pátek třináctého
Pátek třináctého: Proč se ho lidé bojí a co vás v ten den ochrání?
Přeměň PÁTEK TŘINÁCTÉHO ve svůj šťastný den!

 

11. Numerologové mají pro pověry také svoje vysvětlení


Pověra spojená s číslem 13 vychází dle numerologů z toho, že číslo 12 je spojováno s určitou kompletností a úplností. Je 12 měsíců v roce, 12 hodin ve dne a 12 v noci nebo 12 znamení zvěrokruhu. 12 bylo i apoštolů, bohů na Olympu či izraelských kmenů. Následující číslo, tedy číslo 13, pak logicky působí jaksi nepatřičně a budí nervozitu. Jde jakoby dál, než by mělo.
Je prostě navíc.

 

Jaký bude tento den?
"V pátek 13.7.2018 se hlásí o slovo srdce a jeho touha po naplnění radosti a citů. Věnujte péči sami sobě, přehodnoťte vlastní pocity, vyzkoušejte nové vůně, jídlo, kosmetiku… Experimentujte a vnímejte, co a nebo kdo vám je příjemný a naopak. Vše, z čeho je vám smutno nebo těžko, byste měli vypustit ze svého života. Najděte, čím se můžete opět zažehnout, abyste byli veselí," prozrazuje numeroložka Lenka Lippertová Suchardová. Přečtěte si její předpověď i na zbytek týdne, nebo se podívejte, co astrologie říká o celém měsíci červenci.

 

12. Pověra není všude stejně silná


Z průzkumu pověrčivosti v jednotlivých krajích, který provedla společnost Sazka, vyplývá, že největší strach z pátku třináctého mají v Plzeňském kraji. Toto datum zde ovlivňuje 42,3 % lidí. Naopak obyvatele Královéhradeckého kraje nechává tento den chladnými, obává se ho pouze desetina lidí.

 

13. Letos naposled


13. července je letošní poslední pátek třináctého. Minulý byl 14. dubna. Příští pátek třináctého bude až v září 2019, tedy za 14 měsíců. Což je mimochodem nejdelší rozmezí, které může mezi dvěma pátky třináctého být.0 hlasů
Vaše hodnocení