Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Používání rostlin a bylinek, které mají příjemné aroma, pomáhá u mnoha známých onemocnění. Sáhni po tom, co pomůže zrovna tobě.

Aromaterapie pomůže tvému zdraví a pohladí i tvou duši

Aromaterapie - 1
zdroj: Thinkstockphotos Aromaterapie - 1
aktualizováno 06.11.2012, 01:00 | 06.11.2012, 00:00 | Krásná.cz/Mersmerize

Používání rostlin a bylinek, které mají příjemné aroma, pomáhá u mnoha známých onemocnění. Sáhni po tom, co pomůže zrovna tobě.

Používání rostlin a bylinek kvůli jejich vůni a účinkům je známé snad každému národu a každé kultuře. Už od pradávna používají lidé aromatické rostliny a esenciální oleje z nich, které se získávají několika způsoby. Nejznámější je lisování rostlin za studena nebo třeba parní destilace.

Tyto esenciální oleje můžeš najít v rostlinách, kde se nejčastěji ukládají do listů, okvětních lístků nebo do plodů. Jsou to těkavé, velice snadno odpařující se látky, které se mohou používat ke zlepšení jak fyzické, tak i té psychické kondice a emocionální nálady. I když se jim říká oleje, nejsou nijak extra mastné, naopak jsou velice lehké.

Masáže aromatickými oleji mohou napomoci odstranění napětí v oblasti krční páteře, odstraňují nahromaděný stres a jsou výborným relaxem pro unavenou duši. Právě masáž šíje je skvělá pro ty, kteří trpí migrénami nebo nespavostí.

Za masáže nemusíš utratit všechny peníze. Díky slevovým serverům je můžeš mít za pár korun.

Bylinné oleje se nejčastěji používají transdermálně – tedy se absorbují přes kůži – ve formě mastí, masáží, koupelí a obkladů. Masti nebo obklady jsou vhodné pro lokální použití, nepůsobí na celé tělo, ale jen na určité partie. Koupel je naopak vhodná pro celkové zklidnění organismu. Pokožka nemá problém esenciální olej absorbovat – část se také vdechuje. Určitá část oleje se dostane do plic a následně i do celého krevního oběhu.

 

 

Esenciální oleje a aromaterapii můžeme použít u mnoha dnes známých onemocnění. Ať už jde o vysoký krevní tlak, migrény, virózy, angíny nebo prostě jen stres a duševní nepohodu. Pokud si nejsi jistá, jaký esenciální olej na konkrétní a vážnější nemoc použít, je nejlepší zkontaktovat člověka, který aromaterapii rozumí a věnuje se jí.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Jak jsem vyzkoušela thajskou masáž
Reflexní terapie pro rovnováhu těla i duše
Ochutnej ostropestřec! Tvé tělo ti poděkuje

Asi nejznámější použití má olej tea tree, který se získává ze stromu v Austrálii a má neuvěřitelně dlouhou historii. Má antiseptické a antibakteriální účinky. Můžeš ho používat i preventivně, nejen když máš nějaký konkrétní problém. Je skvělý na kožní infekce, záněty průdušek, zklidňuje nervy a posiluje imunitu. Díky svému výraznému aroma stačí do koupele kápnout jen několik (6 – 8) kapek. Čím déle ve vaně vydržíš a budeš relaxovat, tím lépe.

 

 

Pokud chceš do aromaterapie zainvestovat, můžeš si pořídit aromalampu – ta je skvělá pro celkové rozšíření vonných silic do ovzduší.

A jaké vonné oleje můžeš použít?

Bazalka má antidepresivní účinky a zlepšuje náladu.
Bergamot působí antisepticky, snižuje teplotu a povzbuzuje chuť k jídlu.
Borovice se používá pro osvěžení a povzbuzení organismu a jako dezinfekce – také čistí pleť a je skvělá na nemoci respiračního ústrojí.
Citron omlazuje a lokálně působí mírně analgeticky (proti bolesti), navíc také posiluje imunitu.
Eukalyptus má protivirové a protizánětlivé účinky, podporuje naše srdce a pomáhá bojovat proti akné.
Heřmánek má širokou škálu použití – od antidepresiva, antialergika a diuretika až po pomoci při akné, zánětech a funguje dobře proti křečím.3 hlasů
Vaše hodnocení