Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Barvy působí na člověka třemi základními způsoby - aktivně, pasivně a neutrálně. Podle barvy tvého pokoje dokáže cizí člověk odhadnout tvoji osobnost a dozvědět se o tobě věci, jakéjsi ty sama ani netušila. Jenže co se stane ve chvíli, kdy je tvůj...

Barva tvého pokoje ovlivňuje tvojí náladu! Záleží i na doplňcích a detailech

Dívka v pokoji
zdroj: Getty Images Dívka v pokoji
aktualizováno 30.08.2018, 16:30 | 30.08.2018, 16:30 | Karolína Šimečková

Barvy působí na člověka třemi základními způsoby - aktivně, pasivně a neutrálně. Podle barvy tvého pokoje dokáže cizí člověk odhadnout tvoji osobnost a dozvědět se o tobě věci, jakéjsi ty sama ani netušila. Jenže co se stane ve chvíli, kdy je tvůj pokoj vymalovaný špatnou barvou?

Celou naši existenci ovlivňuje mnoho různých faktorů. Počasí, hudba, ale překvapivě i barvy, které nás obklopují. Dokážou v nás probudit smutek, energii nebo vnitřní klid. Proč si myslíš, že mají toreadoři červené šátky? Býka, se kterým bojují, to automaticky dráždí. Díky této barvě se v krvi rozpoudí adrenalin a vyvolá příliv energie.

 

Pojďme se podívat na 6 barev a jejich působení na naši psychiku a náladu.


1. Červená


Energie, vášeň a adrenalin. To všechno zahrnuje tato překrásná, dominantní barva. Červená zvyšuje v místnostech energetickou hladinu a neměla by se proto dostávat do místností, kde se spí. Pohled na ni zvyšuje krevní tlak, srdeční frekvenci a dýchání, proto může způsobovat nespavost nebo dokonce nepříjemný pocit při relaxu - a to by v oáze klidu být rozhodně nemělo. Červená je dobrou volbou např. pro jídelnu, protože vyvolává hlad a stimuluje konverzaci.

 

Dívčí pokoj
(Foto: Getty Images)


2. Oranžová


Barva ohně vytváří v pokoji teplo a domácí pohodu, i přesto na tuto barvu do pokoje bacha. Stále je velice energická, proto stačí pouze pár doplňků nebo kusů nábytku. Přebytek by mohl vyvolat nervozitu a bránit odpočinku. V dávných kulturách se věřilo, že oranžová léčí plíce a zvyšuje hladinu energie v krvi.

 

ČTĚTE TAKÉ:
Ať má tvůj pokoj styl
Zařiď si pokoj podle feng šuej
Jak si zorganizovat pokoj


3. Žlutá


Veselá barva plná energie zachycující štěstí. Její vlastnosti jsou podobné, jako u červené a oranžové, což znamená, že opět zvyšuje krevní tlak, i když ne tak výrazně, jako její dvě předchůdkyně. Proto ji můžeš mít v pokoji v podobě doplňků či jiného nábytku, tím přineseš do svého pokoje trochu slunce a pozitivní energie bez zbytečného efektu nepříjemně nabuzeného pocitu.

 

Pokoj
(Foto: Getty Images)

 

4. Modrá


Pokud máš pokoj v modré barvě, tak gratulujeme! Modrá je ideální barvou pro snížení krevního tlaku a vyvolání touhy odpočívat a relaxovat. Této barvy ale také nesmí být úplně moc. Její přebytek by mohl znamenat, že se budeš cítit smutná a že budeš mít neustále pocit zimy. Nejlepší je její kombinace s bílou či šedou.

 

Anketa
Jakou barvu má tvůj pokoj?
1 hlas
Červenou.
6 hlasů
Oranžovou.
1 hlas
Žlutou.
3 hlasy
Modrou.
14 hlasů
Fialovou.
6 hlasů
Zelenou.
17 hlasů
Bílou.
Hlasovalo 58 lidí
 


5. Fialová


Fialová je barva spojená ze sofistikovaností a dramatičností. Je to taková ségra modré, což znamená, že má podobné účinky jako ona, tedy zklidňuje, navozuje pocit relaxace. Nemusíš se přitom bát pocitu chladu. Do tvého pokoje bychom doporučili světlejší odstíny, jako např. levandulovou. Pokud by sis zvolila tmavší, mohl by se ti zdát tvůj pokoj menší a vyvolávat pocity úzkosti.


6. Zelená


Tato barva je považována za jednu z nejvíc uklidňujících barev, a proto je vhodná do jakéhokoli pokoje v domě, včetně tvého pokoje. Zelená zbavuje stresu, úzkosti a usnadňuje přemýšlení – což se může během večera proseděného nad domácími úkoly hodit. Díky tomu, že je tato barvička kombinací modré a žluté, dělá ještě jednu užitečnou věc. Pokud je podobné vedro, jako teď, zelená evokuje pocit chladu. Naopak při rainy days vypouští svoji žlutou stánku a díky ní bude v tvém pokojíčku pocitová teplota o něco vyšší, než by byla normálně.0 hlasů
Vaše hodnocení