Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

To, po jaké barvě v šatníku sáhneš, ovlivňuje tvou náladu a aktivuje i vyšší city. Znáš charakteristiku barev?

Barvy tě prozradí!

Barva
zdroj: Thinkstockphotos Barva
aktualizováno 03.01.2015, 00:03 | 03.01.2015, 00:02 | Krásná.cz/MyŽeny.sk

To, po jaké barvě v šatníku sáhneš, ovlivňuje tvou náladu a aktivuje i vyšší city. Znáš charakteristiku barev?

Odborníci, kteří vyznávají čtyři základní barvy - modrou, žlutou, zelenou a červenou, se odvolávají na mnohé kapacity z historie a hovoří o uklidňujících účincích barev či jejich propojení s vnitřními pocity. Například černá a červená je údajně kombinací vyjadřující hněv, modrá s černou vyjadřuje depresi, červená se zelenou konflikt.

 

I když se to nezdá, barvy mají na nás velký vliv. Psychoterapeutka Iveta Ivančíková vysvětluje, že preference jedné barvy a odpor k druhé a také místo, které pro barvu jedinec zvolí, znamená něco určitého a odráží existující stav mysli a případnou rovnováhu. Odbornice odhalila základní charakteristiku barev. Co o tobě prozrazuje tvá oblíbená?

 

Tmavomodrá

 

Tato barva reprezentuje fyziologický klid a má relaxační účinek na centrální nervový systém. Modrá z hlediska psychologického představuje hluboký klid, senzitivitu, vnitřní integritu a harmonii. Reprezentuje celkovou hlubokou a sjednocenou zralost vyváženého člověka. Její smyslovou kvalitou je lahodnost, emoční kvalitou je něžnost a orgánem je kůže.

 

Zelená

 

Je výrazem stálosti a odporu ke změně, psychologicky se projevuje jako vůle, vytrvalost a soudržnost. Smyslově-percepční kvalitou je zúženost, zaměřenost, emoční kvalitou je hrdost na sebe sama a orgánům hladké svalstvo. Osoba, která vybírá zelenou jako svou oblíbenou, chce zvýšit svou jistotu o vlastní hodnotě buď sebeprosazováním, tím že se přidržuje určitého idealizovaného obrazu, který o sobě má, nebo uznáním, které očekává od jiných z úcty ke svému vlastnictví - ať už pro své větší bohatství, nebo v termínech své nadřazenosti ve fyzickém, vzdělanostním nebo kulturním ohledu.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Nauč se vnímat barvu své aury
Letní trendy: Barevné líčení očí
Hennou se dá nejen tetovat, ale i barvit vlasy

 

Červená

 

Symbolizuje typologický stav výdeje energie, zrychluje puls, zvyšuje krevní tlak a dechovou frekvenci. Je výrazem životní síly, nervové aktivity a má význam touhy, všech forem apetitu a žádostivosti. Červená je popud k dosažení výsledku, k dobytí úspěchu, je to hladová touha po všech věcech, které nabízejí intenzivní život a plný zážitek. Její senzorickou percepcí je chuť, jejím emočním obsahem je touha a jejím orgánem jsou příčně pruhované svaly, nervový systém a orgány reprodukce. Rodinnou figurou, se kterou se spojuje tato barva, je otec.

 

Žlutá

 

Sugestivní a podněcující barva, jejíž efekt je lehký a veselý. Sice zvyšuje krevní tlak a tepovou frekvenci, ale je stabilní ve způsobu, kterým to dělá. Žlutá vyjadřuje nebrzděnou expanzivitu a v rozporu se zelenou reprezentuje relaxaci. Žlutá symbolicky koresponduje s vítaným teplem slunečního světla, s veselým duchem a štěstím. Výrazně souvisí s radostí, štěstím, budoucností a neustálým hledáním nových cest životem, tedy adaptabilní plasticitou.

 

Barvy
(Foto: isifa.com)


Fialová

 

Doplňková barva složená z podílu červené a modré. Výzkumy ukazují na přímou spojitost s hormonální aktivitou organismu. S preferencí fialové se setkáváme u lidí, kteří disponují určitým druhem nezralosti (mentální nebo emocionální), přirozené či nepřirozené, vychýlenou či hormonální aktivitou, například v pubertě, ale i odlišnou psychosociální integritou osobnosti, například homosexualitou.

 

Hnědá

 

Další doplňková barva, která vzniká smícháním žluté a červené. Fyziologicky působí na utlumení centrální nervové soustavy, nemá sílu expanzivity a pohyblivosti. Spojuje se s charakteristikami prožívání své výjimečnosti v kladném i záporném smyslu.

 

Černá

 

Nejtmavší barva představuje popření a negaci existence, vyhasnutí života a světla. Ve své negativní podobě avizuje ultimátum, kapitulaci, zřeknutí se, destrukci. Bez kladného pólu schopnosti nepodlehnout, udržet si svou nepostradatelnost, negaci všeho škodlivého, zdůraznění své jedinečnosti a nezávislosti na všem a na všech, bychom nemohli být originální a tvořiví, překonávající i ty nejtěžší životní situace a překážky.

 

Šedá

 

Symbolizuje neutrální pole. Je vždy významná, zvláště pokud se pojí s kteroukoli základní barvou. Častý je výskyt spojení šedé s modrou, jako výraz přirozené sociální závislosti na rodinném prostředí a především mateřské ochraně.9 hlasů
Vaše hodnocení