Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Máš pocit, že nezvládáš učení, protože se nejsi schopná soustředit a nic si zapamatovat? Můžou ti pomoct například bylinky.

Bylinky, které ti pomohou s učením

Učení
zdroj: Thinkstockphotos Učení
aktualizováno 24.05.2015, 07:25 | 24.05.2015, 07:25 | Krásná.cz/Mersmerize

Máš pocit, že nezvládáš učení, protože se nejsi schopná soustředit a nic si zapamatovat? Můžou ti pomoct například bylinky.

Pro některé je učení téma, které není zrovna aktuální – vždyť je po zkouškovém období, vysvědčení na středních a základních školách jsou už rozdána, takže si někteří myslí, že se zase chvilku učit nemusí. I tak je ale vždy dobré vědět, jak si můžeš pomoci.

Ne každý z nás je totiž na sto procent typ na učení, ne každému z nás to jde od ruky a pro někoho je to zkrátka peklo. Pokud ale budeš dodržovat správné zásady a přizpůsobíš tomu i své okolí (o různých tipech a radách tu bylo už plno článků), určitě poznáš, že to jde o dost lépe.

Teď se konkrétně zaměříme na to, co jíst a co by ti jako kouzlem mohlo zlepšit schopnost učení, protože každá vychytávka dobrá, ne?

Obecně o jídelníčku studenta


Že jídlo a učení nesouvisí? Blbost! S učením souvisí náš duševní stav a s duševním stavem a výkonností souvisí i naše výživa. Pokud se budeš špatně stravovat, budeš mít málo některé ze složek potravy, může se to projevit sníženou pozorností, únavou nebo žaludečními obtížemi, které situaci rozhodně nezachrání.

 

Přecpávání
Když budeš přecpaná, učení ti do hlavy nepoleze. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Před samotným učením je dobré doplnit zásobu glukózy – cukru. Naše mozkové buňky totiž na glukózu "jedou“, potřebují ji, a pokud je glukózy méně, můžeš být více unavená.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Nauč se se učit. Má předsevzetí na nové pololetí
Udělej si v učení systém!
TEST: Která škola je pro tebe ta pravá?

Další důležitá věc jsou mastné kyseliny – ty pomáhají k rychlejšímu přenosu nervových signálů do mozku. Můžeš je najít v semíncích (například dýňová semínka), v rostlinných olejích, v oříšcích, v mořských rybách. Dávej si pozor i na přijem vitaminů ze skupiny B-komplex a železa.

Přírodní bylinky


Ginkgo

Ginkgo biloba neboli jinan dvoulaločný je strom, o kterém se v poslední době hodně mluví. Přičítá se mu řada léčivých možností a oblibu si našel jak u mladých, tak u starších. Můžeš ho zakoupit v lékárnách nebo na internetu v různých formách a od různých značek.

 

Ginko
Ginko biloba tělu pomáhá s různými problémy. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Jinan obsahuje látky, které rozšiřují cévy (mohou tak pomoci, když máš studené končetiny), využívá se proti infarktu myokardu nebo mozkovým příhodám. Díky tomu, že rozšiřuje cévy a pomáhá proudění krve a celkovému prokrvení je dobrým příkladem bylinky, která ti pomůže se učit. Velká nevýhoda? Je nutné brát ginkgo několik měsíců, než vůbec začneš pozorovat alespoň minimální účinky.

Guarana

Paulinie nápojná je keř ze severní Brazílie také známý pod názvem guarana. Ve farmacii se využívá při bolestivé menstruaci, proti únavě, při chronických onemocněních, proti průjmu a konečně – stimuluje mozkovou činnost, svalový systém a předchází únavě. Proto je skvělou bylinkou, kterou bys při problémech s učením rozhodně měla vyzkoušet.

BUDE TĚ ZAJÍMAT:
Doma.cz píše:
Super proměna: Z pokojíčku je trendy pokoj pro studenta
JE KONEC! 10 signálů, že o vás už nemá zájem

Brahmi

Indická bylina zlepšuje průtok krve mozkem, zlepšuje schopnost učení, zrychluje reakce a zlepšuje krátkodobou a do jisté míry i dlouhodobou paměť. Posiluje nervový systém, působí proti stresu, snižuje krevní tlak a pročišťuje krev. Výtažek můžeš najít v podobně kapslí nebo čaje (kde je součástí směsi, takže vzniká takzvaný memory tea).

 

Čaj
Při učení můžeš popíjet čaj, kterému se říká memory tea. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Před tím než takové bylinky a výživové doplňky vyzkoušíš, je nutné zamyslet se nad tím, jestli je to skutečně nutné a při učení ti nevadí něco jiného – možná sis ještě nenašla vyhovující způsob, jak se pořádně učit, možná se učíš nepravidelně a informace ti tak nezůstávají v dlouhodobé paměti. Přeci jen – přírodní terapie může zvládnout leccos, ale je důležité snažit se a nenechávat to pouze a jen na kytičkách!8 hlasů
Vaše hodnocení