Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Zvířata mohou být často skvělí přátelé a pomocníci. Ale nejen to, jsou často využívána i k terapeutickým účelům.

Canisterapie - když psi léčí

Pes přítel člověka
zdroj: Thinkstockphotos Pes přítel člověka
aktualizováno 12.03.2013, 00:00 | 12.03.2013, 00:00 | Krásná.cz/Mersmerize

Zvířata mohou být často skvělí přátelé a pomocníci. Ale nejen to, jsou často využívána i k terapeutickým účelům.

Učitě znáš rčení "Pes – nejlepší přítel člověka“. Ať už to je zaručeně pravda, nebo o tom hodláš spekulovat, musíš uznat, že pro spoustu lidí se psi stali nepostradatelnými. Podívej se třeba na takové slepecké psy nebo ty, kteří jsou speciálně vycvičeni, aby pomáhali lidem s postižením.

Víš ale i o tom, že psi ti mohou pomoci v léčbě nebo zkrátka jen dodat trochu radosti do života? A o tom přesně je canisterapie!

O co vlastně jde?

Pejsky využíváme v terapii, kdy potřebujeme mít vliv na psychologickou a sociální stránku člověka, když ho chceme zapojit do společnosti, pomoci mu se sociálním začleněním nebo s fyziorehabilitací. Psi mají perfektní vliv na lidi, kteří mají psychické problémy, ať už deprese nebo různé úzkostlivé stavy. Dnes je celkem běžné, že lékaři a zdravotnický personál zvířata zapojuje v ústavech pro mentálně i fyzicky postižené, kde jsou s nimi přímo speciální terapie zaměřené na individuální problémy.

Samozřejmě se nemusíš bát o zdraví zvířat – nejde o žádné trápení, nikomu se neubližuje a samozřejmě se pracuje tak, aby ani jedna strana z toho neměla žádnou újmu.

 

Pes přítel člověka
Terapii se psem mohou podstoupit téměř všichni, jen alergici mají problém. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Stejně tak není úplně možné udělat si takovou canisterapii doma, i když tvoji domácnost obývá milý a přítulný pejsek – myšleno v odborném hledisku. I mazlit se se zvířetem je jistý druh terapie, který určitě prospěje každému, ale k té klasické canisterapii se využívá psovod a terapeut, kteří jsou seznámeni nejen se psem, ale také s klientem samotným.

 

soutěž VELKÁ SOUTĚŽ: Vyhrajte 30 000 Kč a žrádlo na rok za jedinou fotku pejska!Kdy se konkrétně canisterapie využívá?

Canisterapie může u dětí i dospělých pomáhat s motorikou, s verbální i neverbální komunikací, může rozvíjet sociální cítění a emoční stránku osobnosti a pomáhá při rozvíjení kognitivních funkcí mozku (koncentrace, paměť, učení).

PŘEČTI SI TAKÉ:
Reflexní terapie pro rovnováhu těla i duše
Jaké zvíře se pro tebe hodí?
Jak to chodí v psím útulku?
Doma.cz píše: Terapie na 5 minut: Zbaví vás stresu!
Prásk.tv píše: Poznáte, kterou hvězdu Novy zle pokousal pes?

Nejčastěji se využívá u tělesně postižených osob, u autistů, v domovech pro seniory nebo pro mentálně postižené. Klienti ale nejsou nijak limitování věkem, canisterapii může využít jak kojenec, tak starý člověk a není v tom vůbec žádný problém. Fyzioterapeut a odborný pracovník jen vždy musí určit správnou metodu canisterapie a přizpůsobit ji na míru klientovi.

Polohování


Asi nejznámějším způsobem a metodou canisterapie, kterou můžeš znát i z různých dokumentů nebo filmů, je takzvané polohování se psy. Jde o metodu, která vlastně není nová, jedná se o tradiční metodu, kdy pes figuruje vedle například tělesně postižené osoby tam, kde jsou normálně polštáře či jiné zdravotnické pomůcky. Celá metoda je založená na teple, které pes vydává a kterým se také uvolňuje svalstvo. Pejsci také pomáhají duševně zklidnit člověka, a proto jsou skvělí jako pomocníci při psychických problémech relativně zdravých lidí.

V následujícím videu se můžeš podívat na takovou canisterapii v praxi, na tomtéž youtube kanále (helppes) se můžeš i podívat na to, jak jinak se psi mohou při léčbě a pomoci využít.5 hlasů
Vaše hodnocení