Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Mimosmyslové vnímání neboli mimosmyslové schopnosti znamenají, že dokážete dění ve světě vstřebávat daleko více než jen pěti známými smysly jako je zrak, chuť, čich, hmat a sluch. Nemusí jít vlastně ani o smysl, který za tím stojí, ale o zcela nez...

Co je to ESP neboli mimosmyslové vidění? Svět vnímáte i jinak než zrakem a čichem!

telepatie
zdroj: Getty Images telepatie
aktualizováno 20.07.2019, 00:00 | 20.07.2019, 00:00 | Krásná.cz

Mimosmyslové vnímání neboli mimosmyslové schopnosti znamenají, že dokážete dění ve světě vstřebávat daleko více než jen pěti známými smysly jako je zrak, chuť, čich, hmat a sluch. Nemusí jít vlastně ani o smysl, který za tím stojí, ale o zcela neznámý přenos či vnuknutí určitých informací. Například zvířata využívají kromě smyslů i receptory reagující na elektrické nebo magnetické signály, nemusí to však být ten případ.

Jde třeba o nevysvětlitelné pohnutí předmětu na stole nebo myšlenka, která ve stejnou chvíli napadne vás i kamarádku. Někteří lidé to vysvětlují tak, že každý člověk i věc mají určitou energetickou sílu, která s dalšími osobami a předměty nějak reaguje. Tím by se dalo vysvětlit hýbání předměty jen silou pohledu, ale bez fyzického kontaktu s nimi, také však duševní propojení dvou a více lidí. Nejčastější a nejzvláštnější jsou takové interakce třeba mezi dvojčaty, když třeba dostanou najednou stejnou nemoc, i když jsou od sebe na míle daleko.


K mimosmyslovému vnímání patří také odnože parapsychologie jako je telepatie a jasnovidnost. Lidé, kteří v ESP („Extra Censory Reception) věří, se domnívají, že mezi lidmi, zvířaty a přírodou existuje nějaký další smysl, takové mimosmyslové propojení. Ať už za něj mohou fyzické nebo psychické síly a částice. Není jisté, kde se taková energie bere, vysvětluje však mnoho věcí, které nelze jinak racionálně podložit.

 

ČTĚTE TAKÉ:

TEST: Máš šestý smysl?
Intuice nikdy nelže. Nauč se jí věřit
Vesmírné znamení? Jak se nechat životem vést ve chvílích, kdy nevíte kudy kam?


Co říká věda? Tento způsob vnímání se stále zkoumá, nedá se však ani potvrdit, ale ani vyvrátit. Neexistuje totiž žádná teorie, kterou by se dalo vysvětlení těchto jevů podložit, a zároveň nejsou žádné přesné důkazy, všechno je to až moc abstraktní. Fyzici vyznávají jen známé síly jako je třeba gravitace, biologové zase v mozku nenašli nic, co by způsobovalo nějaké takovéto spojení s fungováním světa.


Přitom nejde o žádný moderní výmysl, lidé věřili v určité duchovní schopnosti a spojení odjakživa a plně se tyto proudy rozvíjely i v 19. století.


Jak by mělo mimosmyslové vnímání fungovat a jak se dá zkoumat?


Jestli chcete prozkoumat tyto schopnosti, musíte být alespoň ve dvojici, přičemž jedna z vás je přijímající a druhá vysílající. Nejlepší je, když si obě zavážou oči a vysílající osoba se snaží té druhé předat nějakou informaci, vnuknutí a podobně.

 

duchovno
(Foto: Getty Images)


Druhá osoba by měla vnímat to, jaké se jí v hlavě rodí myšlenky, pamatovat si je a posléze je i říct nahlas jako první. Shodovaly se vzájemně některé vaše typy myšlenek nebo nápady? Napadla vás obě najednou stejná věc? Jednalo se o mimosmyslové vnímání. Kritici by však stejně řekli, že šlo o pouhou náhodu, jiní zase, že lidská vůle vyslala psychickou energii. 0 hlasů
Vaše hodnocení