Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Když jste vstoupily do kamarádčina pokoje, vypadalo v něm všechno čistě až na pracovní stůl? Nebo se vám při návštěvě příbuzných naopak zdálo, že to u nich doma vypadá tak sterilně, jako by tam vůbec nikdo nežil? Způsob uklízení a různé typy nepoř...

Co o vás odhalí nepořádek v pokoji? Poznejte, jaký je váš psychologický problém

nepořádek
zdroj: Getty Images nepořádek
aktualizováno 14.09.2019, 00:00 | 14.09.2019, 00:00 | Krásná.cz

Když jste vstoupily do kamarádčina pokoje, vypadalo v něm všechno čistě až na pracovní stůl? Nebo se vám při návštěvě příbuzných naopak zdálo, že to u nich doma vypadá tak sterilně, jako by tam vůbec nikdo nežil? Způsob uklízení a různé typy nepořádku mohou úzce souviset s různými psychologickými poruchami. Věnujte příště pozornost tomu, jakým způsobem uklízíte a odhalte díky tomu svoji osobnost.

Ať už uklízíte rádi nebo je to aktivita, kterou nade vše nenávidíte, způsob, jakým udržujete svůj pokoj, toho hodně ukáže o vašem charakteru. To, jak myjete nádobí nebo skládáte oblečení do skříně, může odkazovat k vašim skrytým duševním problémům. Zamyslete se, jaké jsou vaše každodenní návyky, a přečtěte si, co to pro vás znamená.


1. Když je veškerý nepořádek ukrytý ve skříních, zásuvkách nebo krabicích


Pokud někdo vstoupí do tohoto pokoje, na první pohled se mu zdá být dokonale uklizený. Podlaha je čistá, knížky jsou na polici pečlivě srovnané, nikde není nic jen tak pohozené… Jakmile ale otevřete libovolnou zásuvku, spatříte rozbité nůžky, vypsané propisky či staré kreditní karty. A pokud nahlédnete do skříně, vyskytne se vám pohled na hromadu zmačkaného oblečení.

 

nepořádek
(Foto: Getty Images)


Tento druh nepořádku je charakteristický pro lidi s dramatickým typem osobnosti, pro které je důležité, jak něco vypadá na první pohled. Rádi ukazují nejlepší stránku sebe samotných a udělají všechno proto, aby na ostatní zapůsobili. Je pro ně snazší nepoužívané a zbytečné věci schovat, než aby je vyhodili. Chtějí jen to, aby jejich pokoj přitažlivě vypadal a ne aby byl opravdu čistý. Podobné je to i s nimi, ukazují jen některé aspekty své osobnosti, když s nimi ale strávíte víc času, zjistíte, že jsou úplně jiní, než jak vám na začátku připadali.


2. V pokoji chybí jakékoliv opravy


Mnoho lidí stráví roky života bydlením v bytech s oprýskanou omítkou a odlupujícími se tapetami. Staré věci shromažďují v krabicích, aby neutráceli za nové, kdyby je někdy potřebovali. Často prohlašují, že takto bydlí pouze dočasně a vyvolávají dojem, že se brzy s celou rodinou přestěhují do jiného města. Ve skutečnosti ale jen čekají na to, až se v jejich životě něco změní.


Přitom takhle budou žít ještě minimálně jedno desetiletí. Z psychologického hlediska tito lidé žijí svou budoucností a koukají na svět přes růžové brýle. Přítomnost je pro ně dočasným nepohodlím, které musí tolerovat. Ve skutečnosti ale pro změnu nic nedělají, jsou na tento způsob žití zvyklí a doufají, že přijde nějaká pomoc zvenčí.


3. Nepořádek na pracovním stole


Znáte to, na stole se vám povalují tužky, hrnky od kávy, různé talismany a všechno je to tak nějak zaprášené. Podle psychologů značí neuklizený stůl vysokou sebeúctu, ale zároveň i nezralost. Chaotický stůl ale mívají také pracovití lidé, kteří díky tomu vždycky hned najdou to, co k práci potřebují. Může to tak značit i vynalézavou a kreativní osobnost, která často dostává neotřelé nápady.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Necítíte se ve svém pokoji dobře? Víme, proč tomu tak je!
TEST OSOBNOSTI: Tajemství tvé oblíbené barvy
Necítíte doma klid a harmonii? Ukliďte si podle feng šuej


4. Pokoj, kde máte pocit, že v něm nikdo nežije


Místnosti u některých lidí vypadají tak prázdně, jako by v nich nikdo nežil, maximálně tu někdo přespává. Jde o místa, kde není moc nábytku a působí čistě. Často tu chybí praktické věci jako třeba konvice na čaj. Takový pokoj je typický pro mladého člověka, který se v něm moc nezdržuje. Čím je člověk starší, tím totiž vyžaduje větší pohodlí.

 

nepořádek
(Foto: Getty Images)


Jestli však místo vypadá prázdně, i když v něm jeho majitel tráví hodně času, ukazuje to některé psychologické problémy jako třeba nevyzrálost. Tento člověk čeká na někoho, kdo udělá jeho místo útulnějším, sám se k tomu ale neodhodlá.


5. V pokoji je příliš mnoho věcí


Pro některé lidi je těžké vyhodit věci, které mají rádi a na které jsou zvyklí. Například stále mají v pokoji své staré kolo, na které už ale léta nesedli. Nábytek, který nepoužívají, pouze přesunou do rohu místnosti. Tito lidé jsou velmi konzervativní a nechtějí nic měnit na tom, jak žijí, před změnami se raději schovávají. Pokud domů navíc neustále přináší zbytečné věci, může to být známka neurózy a kompulzivního chování. Zkrátka si nemůžete pomoct a musíte hromadit věci.

 0 hlasů
Vaše hodnocení