Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Všímáte si toho, že když jste smutné, tak si často pouštíte depresivní písničky? Nebo vás naopak dokáže nějaká píseň rozplakat, i když jste předtím byly ve veselé náladě? Hudba je s psychikou člověka úzce spojena. Nejenže vás dokáže zbavit napětí,...

Co všechno dokáže hudba? Zbaví vás stresu i deprese

hudební lázeň
zdroj: Getty Images hudební lázeň
aktualizováno 19.10.2019, 00:00 | 19.10.2019, 00:00 | Krásná.cz

Všímáte si toho, že když jste smutné, tak si často pouštíte depresivní písničky? Nebo vás naopak dokáže nějaká píseň rozplakat, i když jste předtím byly ve veselé náladě? Hudba je s psychikou člověka úzce spojena. Nejenže vás dokáže zbavit napětí, ale uleví také od mnoha dalších potíží.

Mnoho lidí bere hudbu spíš jako formu zábavy než terapie. Přitom může pár tónů v těle nastartovat léčebné procesy, které pomohou vašemu psychickému zdraví i správnému fungování organismu. To věděli také naši předci, proto hudbu často spojovali s nejrůznějšími magickými rituály, i kdyby mělo jít jen o rytmické bubnování. Koneckonců právě bubny jsou považovány za jedny z prvních hudebních nástrojů.


Hudba velmi souvisí s lidskými emocemi. Proniká totiž hluboko do mozku do oblastí, které jsou právě s emocemi spjaty. Pokud ale chcete hudbou léčit svůj psychický stav, musíte ji umět správně používat.

 

hudební lázeň
(Foto: Getty Images)


Co je to aktivní poslouchání?


Hodně lékařů, psychologů a terapeutů souhlasí s tím, že hudba dokáže pomoci od stresu, frustrace, nervozity a celkově od věčného ruchu. Aby na vás ale měly jednotlivé hudební nástroje ten správný účinek, je potřeba vědět, jak na to. Pravděpodobně jste zvyklé vnímat hudbu jen jako takovou kulisu k běžnému dění. Aby ale dokázala vaší psychice opravdu pomoci, musíte přestat myslet na všechno ostatní, vypnout a soustředit se pouze na jednotlivé tóny. Najděte nějakou klidnou a meditativní hudbu a všechno ostatní z hlavy vypusťte. Tomuto způsobu se říká aktivní poslouchání a mimo jiné vám pomůže například od emočního přetížení či napětí.


Sound therapy na vzestupu


Poslední dobou se díky účinkům hudby rozvinula takzvaná muzikoterapie. S pomocí frekvencí, vibrací a rytmu dokáže pomoct od mnoha bloků a úzkostí. Léčba probíhá tak, že si pacient lehne a relaxuje za poslechu různých nástrojů. Nejde ale o klavír nebo kytaru, většinou se využívají se různé tibetské mísy nebo gongy. U gongu je zvlášť znát, že dokáže rozvibrovat celé vaše tělo. Někomu to zpočátku vadí, ale když se tomu poddáte, ucítíte, jak vám hudba skutečně prostupuje celým tělem. Na to jsou zaměřené speciální gongové lázně, které můžete zažít například v pražské Jógovně, která se nachází v Jindřišské ulici 5.


Pokud chcete slyšet nejen gongy, ale i jiné exotické nástroje, vyplatí se spíš zajít na tzv. hudební lázeň. Během ní vedoucí seance hraje na různé nástroje v přesném pořadí tak, abyste nakonec odešli s čistou hlavou, uvolněné a nabité pozitivní energií. Hudební lázeň bude možné už za dva týdny navštívit v hotelu Mandarian Oriental pod vedením Martiny Jeličić, mistryně v tomto oboru. Ta disponuje i nástroji, jako jsou kříšťálové mísy, zvonkohra či dešťová hůl.

 

ČTĚTE TAKÉ:

TEST: Jaká píseň tě dokonale vystihuje?
Hubni rychleji díky hudbě! U které to nejlépe spaluje?
Vážná hudba nemusí být nuda! Seznam se s tou nejlepší


Ti, kdo tuto speciální lázeň podstoupili, se shodují v tom, že jim různé tóny způsobují příjemné brnění v různých částech těla. Někoho během procesu bolí ruce, protože se skrz ně vyplavují ven negace. Jiným se zase díky vibracím uvolnilo velké množství emocí, a tak začali plakat. To všechno je ale součástí léčby, která vám pomůže se s mnoha věcmi v životě vyrovnat.


Kromě nástrojů je ale ve využívání hudby důležitá i funkce lidského hlasu. Paní Jeličić zapojuje také zpěv, což je během hudební lázně nezbytné. Stejně jako působí na lidskou psychiku hudba, podobné účinky lze vidět i u hlasu. Jen si vzpomeňte, jak je nepříjemné, když někdo mluví pisklavým hlasem. Člověka s hlubokým a uklidňujícím hlasem byste naopak klidně poslouchaly donekonečna.

 

hudební lázeň
(Foto: Getty Images)


Hudba má vliv nejen na mysl, ale i na tělo


Jen díky samotné hudbě se vám začnou vyplavovat hormony štěstí endorfiny. A co teprve když to zkombinujete s pohybem! Rychlejší hudba už sice není vhodná pro meditaci, při podávání sportovních výkonů vás ale rozhodně nakopne stejně tak jako energetický nápoj. I někteří naši předkové si hudbou dodávali odvahu a motivaci.


Hudba ale působí na fyzickou část člověka i jinak. Dodnes se v některých čínských klášterech využívá rytmus a výška tónů k uzdravování ze zdravotních problémů. Může za to hudební frekvence a vibrace, které při správném využívání hudby prostupují do okolí.„Vibrace se šíří a postupují od jednoho předmětu k druhému. Když se například rozvibruje jeden předmět, druhý v jeho blízkosti začne vibrovat také,“ dodává k tomu paní Jeličić. Tak to je i během gongových či hudebních lázní – skrz nástroj se vibrace přenesou na vás. Nezbývá než to zkusit na vlastní kůži!0 hlasů
Vaše hodnocení