Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jste poslední dobou unavené a nic vás nebaví? Možná za to může zablokovaná energie Čchi. Naučte se tuto energii rozproudit a zase najít chuť do života.

Energie Čchi: Je v každém z nás, ale málokdo ji používá

pozitivní myšlení
zdroj: Getty Images pozitivní myšlení
aktualizováno 16.11.2019, 00:00 | 16.11.2019, 00:00 | Krásná.cz

Jste poslední dobou unavené a nic vás nebaví? Možná za to může zablokovaná energie Čchi. Naučte se tuto energii rozproudit a zase najít chuť do života.

V tradiční čínské a japonské medicíně se často používá pojem energie Čchi neboli Ki. Jde o životní energii, bez které bychom nežili. Vzniká díky plodivé síle vašich rodičů. U každého člověka se vyvíjí ještě předtím, než se narodí, jde tedy o vrozenou součást všech lidí. Po svém narození ji lidé posilují vdechovaným vzduchem a potravou. Složkami Čchi jsou známější pojmy jing a jang, v dalším dělení je pak tvořena částmi země, nebe a člověk.


Proč je energie Čchi dobrá?


Zmiňovaná energie harmonizuje lidské tělo a podporuje proudění životní energie. Její působení je pro organismus hodně prospěšné, posílí totiž vaši imunitu, spustí regenerační procesy, zlepší vám intuici a mimo jiné podpoří také vaši vnější krásu. Tato síla vaše tělo i mysl také vyživuje, chrání a udržuje ve vás teplo.

 

pozitivní myšlení
(Foto: Getty Images)


Pokud jste nemocné, tak za to podle starých Číňanů může blokace energie Čchi. Síla Čchi by totiž měla proudit celým tělem, stoupat a klesat, ale ne zůstávat na místě. Proudění této energie ovlivňuje nejen počasí nebo věk, ale také váš způsob myšlení.


Abyste se tak vyhnuly onemocněním, měly byste si zachovat čistou hlavu a snažit se vytěsnit tíživé myšlenky. Také byste se neměly zbytečně honit za věcmi, bez kterých se v životě dokážete obejít. Podle dávného učení stojí právě nedostatečná podpora energie Čchi a její zablokování k rozvoji únavy, depresí a ztrátě zájmu o cokoliv.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Co do vašeho pokoje přinese pozitivní vibrace a štěstí? Třeba paví pera nebo krystaly
Psychický vampirismus - vysávání energie?
Jak pracovat s energií


Kromě psychického zdraví je ale potřeba zdravě rozvíjet i své tělo. Energie Čchi zůstane vyvážená, jestli budete mít dostatek nejen pohybu, ale také odpočinku. Člověk, kterému v těle dostatečně neproudí Čchi, má problémy s nadměrným pocením. Stejně tak mluví tiše a nezvládá správnou artikulaci. Tím vším mu dává tělo najevo, že je potřeba proudění Čchi trochu podpořit.


Ne každý energii Čchi umí využít. Probuďte v sobě tuto energii cvičením Čchi-kung


Cvičení k probuzení energie Čchi využívali už čínští bojovníci, když potřebovali znovu nabýt síly po náročné bitvě. Díky pohybovým a dechovým cvičením dokázali rozproudit energii v celém svém těle. Dělali to pomocí energetických drah neboli meridiánů. Ve skutečnosti nejde o žádné náročné aktivity, ale spíš o takové pomalé a plynoucí protažení, které však dobře zaktivuje vaše svaly. Jednotlivé cviky si snadno zapamatujete a samy si na ně najdete čas, až zjistíte, jak jsou efektivní.
Energie Čchu se nabudí mimo jiné i cvičením jógy nebo cviky tai-či.

 


Zaměřte se také na stravu, která proudění Čchi podpoří
K tomu, aby vaše energie Čchi dobře fungovala, je potřeba mít také vyváženou stravu. Jezte co nejméně chemicky upravovaných potravin a zaměřte se spíš na ovoce a zeleninu. Protože tato energie sídlí v ledvinách, pijte také dostatečné množství vody. Nahradit ji můžete také bylinnými čaji, naopak slazeným nápojům se spíš vyhýbejte.0 hlasů
Vaše hodnocení