Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Dodnes nevíme o lidském mozku úplně všechno. Existují záhadné věci, které náš mozek dělá, a které jsou vlastně docela děsivé a znepokojující.

Fakta o lidském mozku, která vás v noci nenechají spát

mozek
zdroj: Getty Images mozek
aktualizováno 28.09.2019, 00:00 | 28.09.2019, 00:00 | Krásná.cz

Dodnes nevíme o lidském mozku úplně všechno. Existují záhadné věci, které náš mozek dělá, a které jsou vlastně docela děsivé a znepokojující.

Za čím vším stojí vaše podvědomí, aniž byste si toho během každodenních situacích všimly?


1. Cítíte se sebevědoměji, když se ostatním lidem nedaří


Nejenže se většina lidí cítí být lepší než průměrný člověk, ať už jde o vzhled, chování či vzdělání. Méně inteligentní lidé jsou také většinou sebevědomější než ti, kteří v testech inteligence bodují. Od věci není ani výzkum, který ukázal, že lidé, kteří vlastní iPhone, si o sobě myslí v porovnání s majiteli jiných telefonních značek daleko víc.


Neméně zvláštní je také úkaz, že když se vaší kamarádce nebude vést dobře, tak ji možná budete navenek litovat, zároveň se vám ale zvýší sebevědomí. A co teprve když se bude lepit smůla na paty někomu, koho rády nemáte! Hodně lidí se také domnívá, že když se jim bude dařit víc než ostatním, tak je to učiní šťastnějšími. Bývá to ale přesně naopak! Čím míň prahnete po úspěchu a smíříte se s málem, tím jste v životě spokojenější.

 

mozek
(Foto: Getty Images)


2. Za motýlky v břiše zamilovanost nestojí


Tento pocit podobný šimrání máte spojený se zamilovaností. Ve skutečnosti za to ale nemůže láska. Jde o reakci na stres, kterým procházíte. Není ale nic neobvyklého, že vás dokáže schůzka s klukem, který se vám líbí, docela vystresovat.


Dejte si ale na pocit zamilovanosti pozor. Podle mnoha výzkumů se zjistilo, že lidé jsou náchylní cítit přitažlivost k lidem, kteří trpí narcismem nebo dokonce psychopatií. Psychopaté jsou také častěji ti lidé, kteří jsou sovy, tedy chodí pozdě spát.


S těmito zjištěními souvisí také skutečnost, že zlomené srdce může způsobovat opravdovou fyzickou bolest.


3. Osamělost vede k negativním myšlenkám


Pokud jste už delší dobu osamělí, tak pravděpodobně začnete špatně smýšlet o svém okolí. Nemůžete za to vy, ale váš mozek. Zatímco zamilovanost nasazuje růžové brýle, kvůli osamění se budete na ostatní dívat leda tak skrz prsty.
Zajímavé je také to, že lidé raději budou cítit bolest, než aby se ve svém životě nudili. Koneckonců něco bude i za slovním spojením unudit se k smrti.


4. Nikdo není nerozhodný


Často od ostatních lidí slyšíte, že jste nerozhodné? I když se tak možná cítíte, tak za vás váš mozek při každé volbě dávno podvědomě rozhodl. Svým rozhodnutím jen nechcete ostatní zklamat nebo by vám zkrátka třeba přinášelo nějaké nevýhody, a tak ho nechcete ostatním sdělit.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Je čas zapnout mozek!
Víš, co dělá „spící“ MOZEK? Podívej se!
Co se děje v mozku, když jsme zamilované?


5. Na ostatních lidech nesnášíte to, co samy máte


Existují vlastnosti, které na jiných lidech zkrátka nesnesete? Pak se zamyslete nad tím, proč vám jdou tak moc na nervy. Často se totiž stává, že na ostatních nesnášíte to, jak se ve skutečnosti chováte vy samy. Samy na sobě tyto psychické rysy nemáte rády a daly byste cokoliv za to, abyste se jich zbavily. O to větší podrážděnost cítíte, když to vidíte i na ostatních lidech.


6. Cizímu člověku pomůžete, když vás zastihne samotné


Přestože se podle studií lidé cítí ve skupině lépe, když jde o to někomu pomoct, tak je to přesně naopak. Pravděpodobně se k tomu odhodláte spíš, když kolem sebe zrovna nebudete mít žádné další lidi. V některých případech to ale může být zrovna skupina, která vás k pomoci cizímu člověku vybídne. Většinou to tak ale není.

 

mozek
(Foto: Getty Images)


Přestože se teď možná ohradíte, mnoho lidí také podvědomě považuje menšiny a zranitelnější lidi za osoby, které se na společenském žebříčku nacházejí níž než oni. Berou je jako něco míň než oni, spíš se s nimi nezačnou kamarádit a raději také pomohou někomu, kdo je jim třeba rasově bližší.


7. Kopírujete ostatní, abyste zapadly


Myslíte si, že každý člověk je originál? To možná ano, ale přirozeně lidé kopírují chování i vzhled jiných lidí, aby mezi ostatní snadněji zapadli.


8. Když jste naštvané, tak jste upřímnější


V hádce člověk řekne věci, které nechce. Když vás totiž něco vytočí, tak na nic nečekáte a neváháte lidem vpálit pravdu přímo do očí. Ostatní se pak nestačí divit, co od vás slyší!0 hlasů
Vaše hodnocení