Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nevěříš na tajemno a duchy? Dnes bys možná uvěřit mohla. Vyzkoušej pár kouzel a uvidíš, co se stane.

HALLOWEEN: Noc plná kouzel je tady

Halloween
zdroj: Thinkstockphotos Halloween
aktualizováno 31.10.2013, 01:23 | 31.10.2013, 00:00 | Krasna.cz/lk

Nevěříš na tajemno a duchy? Dnes bys možná uvěřit mohla. Vyzkoušej pár kouzel a uvidíš, co se stane.

Halloween nebo spíše All Hallows Eye - předvečer svátku Všech svatých, připadá na 31. října. Přestože si mnoho Čechů ještě myslí, že je to americký svátek, a z toho důvodu ho odmítají, není to pravda. Do Ameriky se svátek dostal s přistěhovalci z Evropy, zatímco zde se církev snažila původní podobu svátku vymýtit a nahradit ji Dušičkami.

Původ oslav sahá až do dob předneolitických civilizací, kdy lidé oslavovali konec léta a zaháněli dobytek z pastvin do stájí. Více mystiky získal v keltské mytologii, kdy byl součastně počátkem nového roku a býval oslavován tou největší ohňovou slavností. Keltové také věřili, že v této době je hranice mezi světem živých a mrtvých velmi tenká a že někteří mrtví mají možnost tuto hranici překročit. Proto jim v tento svátek nechávali v předsíních nebo v kuchyních nějakou potravu. Některé prameny uvádí, že i světla ve vydlabaných dýních sloužila mrtvým k navigaci.

 

Halloweenské masky
Američané masky nevymysleli, ale jejich nošení si vážně užívají. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Lidé také věřili, že jde o dobu, kdy nadpřirozené bytosti, jako jsou skřítci, čarodějnice a trpaslíci, provádí různé škodolibé srandičky. Aby je lidé zastrašili, začerňovali své tváře a obraceli si kabáty naruby, odtud pochází tradice převlékání do kostýmů. Ani koleda není novodobý vynález, který má pomoci namastit kapsy obchodníkům, jak si odpůrci Halloweenu myslí. Už dřív děti chodily dům od domu a žebraly sladkosti nebo malý dárek.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Už máte kostým na Halloween? Inspirujte se!
DĚSUPLNÝ HALLOWEEN: Tohle bys zažít nechtěla. VIDEO
Halloween není jen americký svátek
Pavoučí královna – make-up na Halloween

Podle legend můžete dnes spatřit jiné světy, protože hranice mezi nimi je ztenčená a nadpřirozené bytosti mohou proniknout až k nám. Zapalte proto v okně oranžovou svíci a nechte ji hořet až do půlnoci. Pokud se plamen chvěje, je to známka toho, že se zlé síly snaží dostat dovnitř. Ovšem musíš si být jistá, že nejde o obyčejný průvan!

A protože dnes bude skutečně kouzelná noc, můžeš toho využít a vyzkoušet nějaký tajemný rituál. Jaký, to už záleží jen na tobě a na tom, co potřebuješ.

Zbav se všeho zlého


Vyrob si malou hadrovou panenku, například ji sešij ze dvou kousků látek. Nemusíš si s ní zase tolik hrát, ale pokud jsi tvůrčí, můžeš si s tím vyhrát. Panenka znázorňuje tebe. Pak do ní vlož vše, co tě po celý rok trápilo a sužovalo. Například fotku osoby, nebo obrázek svého trápení, nějaký smybol... Na bezpečném místě pak zapal malý oheň a panenku spal. Skutečně nezáleží na tom, jak panenka vypadá, ale ty musíš provedenému rituálu věřit. Na důkaz díků vhoď poté do ohně kousek tvého nejoblíbenějšího jídla a přilij maličko nejoblíbenějšího nápoje. Tak se zbavíš všech starostí a trápení.

 

Magický oheň
Oheň spálí všechno tvé trápení. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Potřebuješ poznat svého vyvoleného?

Jestli potřebuješ poznat osobu, která se změní v tvého budoucího partnera, sněz těsně před usnutím slanečka. Legenda tvrdí, že tvůj vyvolený ti ve snu přinese skleničku vody, abys mohla uhasit žízeň.

Nebo pokud nejíš ryby, můžeš vyzkoušet příjemnější kouzlo. Připrav si kartáč na vlasy, jablko a svíci. Během halloweenské noci si sedni před zrcadlo a za pravým ramenem si zapal svíci. Poté oloupej jablko a před zrcadlem ho sněz. Poté si stokrát pročeš vlasy kartáčem. Obraz tvého miláčka se ti potom objeví v zrcadle.

BUDE TĚ ZAJÍMAT:
Doma.cz píše: 
SEXY kostým na Halloween, nebojte se odvázat!
Prásk.tv píše: 
Nejhorší kostýmy slavných na Halloween: Poznáte, kdo je kdo?

Zajímá tě, jak dopadne tvůj vztah?

Miluješ svého přítele a chtěla bys, aby vám to vydrželo navždy. Krásné. Ale dopadne to tak skutečně? Magie ti to pomůže zjistit. Budeš ale potřebovat otevřený oheň (táborák nebo krb) a dva lískové oříšky, pro každého jeden. Oba současně vhoďte svůj oříšek do plamenů. Pokud vzplanou současně a budou poklidně hořet, čeká vás krásná společná budoucnost. Začnou-li hořet jinak nebo prasknou, bude váš vztah pěkně italský, případně brzy skončí.

 

Odmítnutí
Zajímá tě, jak dopadne váš vztah? (Foto: Thinkstockphotos)

 

Trápí tě, co bude s tvou rodinou?

Vezmi 4 stejné hrnky a polož je vedle sebe na stůl. Do jednoho dej stříbrnou minci, do druhého snubní prsten, do třetího vřes a čtvrtý zůstane prázdný. Každému člověku v rodině pak zavaž šátkem oči a několikrát ho zatoč, aby ztratil orientaci a nevěděl, co v kterém šálku je. Pak ho nech vybrat, aby na jeden ukázal. Podle toho, co v hrnečku bude, zjistíš, jak se bude v příštím roce mít.

Prsten znamená, že do roka potká toho pravého, nebo bude mít rovnou svatbu
Mince znamená peníze
Vřes přinese štěstí
Prázdný hrnek naznačuje hodně práce, moc úsilí a málo radostí. 3 hlasů
Vaše hodnocení