Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Barvy jsou pro nás něco tak běžného, že si jich často ani nevšimneme. Nicméně pro naši duševní pohodu jsou velmi důležité. Čím jsou silnější, tím mají na nás větší vliv.

Jak ovlivňují barvy tvé emoce?

aktualizováno 20.06.2012, 00:00 | 20.06.2012, 00:00 | / krasna.cz/jub.cz

Barvy jsou pro nás něco tak běžného, že si jich často ani nevšimneme. Nicméně pro naši duševní pohodu jsou velmi důležité. Čím jsou silnější, tím mají na nás větší vliv.

Barvy ovlivňují činnost naší mysli a naše emoce. Měli bychom se zaměřit na barvy, které na nás působí blahodárně. Důležité je vybírat si barvy, které nás obklopují, včetně těch, které jsou okolí na první pohled skryty, v souladu s našimi pocity.


Barvy vyjadřují následující emoce:


Čistota, nevinnost – bílá barva může být z emocionálního hlediska označena jako čistá a radostná, ale také prázdná a studená barva.

 

Pohyb – žlutá povzbuzuje pohybovou aktivitu a vytváří dojem pohybu. Příznivě působí na naši nervovou soustavu. Žlutá barva je také známá pro vyjádření intelektu.

 

Vnitřní klid, mír – zelená barva má uklidňující účinek na nervovou soustavu. Vyrovnává emoce, přináší harmonii, uklidní duši. V místnosti také potlačí nespavost.

 

Vzrušení, vášeň – červená je horká a intenzivní barva, proto účinkuje na organizmus jako psychofyziologický stimulant. Příliš mnoho červené barvy naráz může vyvolat poněkud nepříjemný dojem vtíravosti, ale může také působit ohromujícím dojmem. Jako barva vitality a aktivity podporuje červená rovněž intelektuální činnost. Červená rozbouří vzrušení. Je nejvíce násilná v porovnání s ostatními barvami a doslova nás nutí být aktivní.

 

Existence, soustředění – fyziologické účinky modré, barvy nebe, jsou přesným opakem červené barvy. Modré světlo umožňuje dobrou koncentraci, avšak při jeho delším působení můžeme snadno sklouznout k zasněnosti a touze po čistotě.

 

 

Radost – červená, žlutá a oranžová jsou barvy nejfrekventovanější při znázornění radosti. Všechny tři jsou teplé a stimulující barvy, které objekty opticky přibližují. Kromě toho také aktivují krevní oběh a dýchání.

 

Smutek – nejběžnější barvy smutku jsou černá a všechny odstíny modré. Nesou záporný emocionální nádech a jsou symbolem záporných emocí.

 

Hněv – při zobrazení hněvu jsou nejběžnějšími barvami červená a černá. Červená je často užívána pro zobrazení štěstí a radosti, nicméně nesmíme pominout ani tento její další význam.

 

Strach – nejčastěji užívanými barvami, které zachycují obavy, jsou černá, fialová a temnější odstíny modré.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Mentolová barva hitem sezony?
Najdi význam své oblíbené barvy
Objev tajemství barvové typologie

 

Introverze – působení fialové barvy je velmi podobné působení barvy modré, nicméně je intenzivnější. Větší přítomnost fialové barvy je obvykle rušivá. To naznačuje introverzi a ta se hodí většinou k lidem, kteří jsou chápáni jako zvláštní, nebo jsou dokonce vyřazeni ze společnosti. Je to barva velikosti a významu, idealismu a usnadňuje rozjímání. Její lehčí verzí vzniklou smíšením s bílou je světle fialová barva.

 

Teplo – oranžová je směs žluté a červené barvy. Je to směs světla a tepla a proto je vhodná pro vytvoření příjemné atmosféry. Oranžová stimuluje srdce, avšak nemá vliv na krevní tlak. Její přítomnost může být buď dráždivá, nebo lichotivá. Stimuluje trávení a zvyšuje chuť k jídlu. Oranžová barva vzbuzuje instinkty, extroverzi a emocionální teplo.

 

Mír, ochrana – hnědá na nás působí příjemně a konejšivě, ale přesto nás neuspává. Je to silná, mateřská a ochranná barva. Znamená ekonomiku, věrnost, pevnost a houževnatost, ale také jednoduchost, účelnost a přizpůsobivost.

 

Omezení, nejistota – šedá je barva omezení, nejistoty a nerozhodnosti. Její význam vychází z obavy, která je zobrazená v jejích lehčích odstínech, přes falešnou kuráž ve středních odstínech, až po sobecké tmavě šedé odstíny, které jsou svojí silou trochu nebezpečné. Je to populární barva mezi přísnými konformisty. Je také velmi elegantní barvou, neutrální k pozadí.

 

Moc, tajuplnost – objektivní asociací černé barvy je moc, její emocionální asociací je temnota a tajuplnost. Je to barva pro fyzickou tmu, odpočinek a smutek. Je symbolem formálnosti a dohody, ale také vzdoru a hrdosti bez náznaku domýšlivosti.

 

Pastelové barvy – pastelové barvy jsou růžová, světle modrá, světle fialová a další jemné barvy vzniklé smíšením bílé barvy a příslušných odstínů. Dělají dojem jemnosti a křehkosti, ale také často nerozhodnosti a zmatku. Zdůrazňují citlivost a informovanost. Jasné a syté barvy jsou ve srovnání s pastelovými barvami příliš dotěrné a agresivní. Pastelové barvy se hodí pro vytvoření pocitu důvěry.8 hlasů
Vaše hodnocení