Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Během večerních procházek si teď můžete v parcích a lesích všimnout jedné věci - malých poletujících broučků, kteří zeleně svítí. Na pohled to vypadá moc hezky, někdy dokážou zářit i dost znatelně a často se pohybují v jedné skupině s ostatními. J...

Líbí se vám světlušky? V minulosti přinášely smrt!

bludička
zdroj: Getty Images bludička
aktualizováno 29.06.2019, 00:00 | 29.06.2019, 00:00 | Krásná.cz

Během večerních procházek si teď můžete v parcích a lesích všimnout jedné věci - malých poletujících broučků, kteří zeleně svítí. Na pohled to vypadá moc hezky, někdy dokážou zářit i dost znatelně a často se pohybují v jedné skupině s ostatními. Jde o světlušky a kdysi z nich lidé takovou radost neměli.

Určitě víte, že v dávných dobách byli lidé hodně pověrčiví a všemu, co nedokázali pochopit, přisuzovali nějaký magický a tajemný význam. A tak si třeba o světluškách mysleli, že jde o projev bludiček. Ty měly zavádět děti a další pocestné do bažin, kde se pak utopili!


Lidé bludičkami nazývali bloudící duše mrtvých, které většinou měly škodit ostatním. Především těm, kteří v noci procházeli lesem nebo se v něm díky těmto bludičkám ztratili.
Jak se někdo mohl stát bludičkou? V podstatě k tomu podle tehdejších lidí mohl přijít každý, kdo zemřel násilnou smrtí nebo nebyl pokřtěný, i kdyby šlo třeba ještě o dítě. Bludičkami se stávaly také ženy, které byly za pozemského života považovány za čarodějnice.

 

bludička
(Foto: Getty Images)


Typická bludička měla vyzařovat zelené až modré světlo a vyskytovat se v podobě přízračných dětí s lucernami. Ty se podle pověr objevovaly v opuštěných močálech, starých a temných hřbitovech, stejně tak jste je mohly potkat v okolí řek a bažin.


Kdo se mohl stát obětí bludičky?


Pokud si myslíte, že se nechal zlákat bludičkou jen nějaký prostomyslný člověk, tak jste na omylu. Bludičky si spíš vybíraly ty, kteří na ně moc nevěřili, pokřikovali na ně nebo se jim vysmívaly. Takové lidi tyto bytosti zavedly co nejhlouběji do lesa, kde se pak utopili. Rodiče tak dřív své děti dobře poučili, aby světlušky za žádnou cenu nenásledovaly. Kdyby se za nimi rozhodly jít, tak by totiž mohly dopadnout velmi špatně.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak se poznala čarodějnice: Upálili by vás ve středověku? Zrzky, pozor!
Tajemný svět dystopie: Knižní poklady, které na tebe zatím čekají
Wicca: Kniha stínů, Coven, Pokrevní čarodějnice


Jak bludičce čelit?


Když však někdo potkal bludičku, tak ještě nemuselo být vše ztracené. Kdybyste bludičku poprosily, aby vám neškodila nebo jí ještě k tomu pomohly najít ztracený klid, tak by vás do zrádné bažiny nezavedla. Naopak by vám ukázala správnou cestu nebo zkratku a některým jedinců by dokonce sdělila, kde se skrývá poklad.

 

bludička
(Foto: Getty Images)


Dnes jsou však úkazy v lese podložené vědeckými studiemi, a tak není potřeba se něčeho bát. Může vám to však zpestřit atmosféru, když si s kamarádkami uděláte po setmění procházku lesem. Když kromě zelených světlušek uvidíte také modré světlo, tak jde o celkem častý úkaz, který způsobuje unikající metan.0 hlasů
Vaše hodnocení