Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Viděly jste film Počátek s Leonardem DiCapriem? Hlavní hrdinové v něm pomocí snů vstupují do nových světů, ve kterých pak prožívají paralelní životy. Do jisté míry jde o mysteriózní film, hlavní myšlenka filmu však není tak úplně nereálná.

Lucidní snění: Ovládejte, o čem v noci sníte

Lucidní snění
zdroj: Getty Images Lucidní snění
aktualizováno 26.01.2019, 00:15 | 26.01.2019, 00:15 | Krásná.cz

Viděly jste film Počátek s Leonardem DiCapriem? Hlavní hrdinové v něm pomocí snů vstupují do nových světů, ve kterých pak prožívají paralelní životy. Do jisté míry jde o mysteriózní film, hlavní myšlenka filmu však není tak úplně nereálná.

Své sny skutečně můžete ovládat a prožívat v nich něco jiného, než ve skutečnosti. Jde o fenomén, který se jmenuje lucidní snění. Naučit se to můžete i vy.

 

Možná už se vám to párkrát stalo. Spaly jste, něco se vám zdálo a najednou jste si uvědomily, že jste ve snu. Místo probuzení jste se ale mohly rozhodnout, jak se ve snu budete dále chovat. Možná jste se dokonce nemohly probudit. Nebo jste se probraly ze snu a živě jste si vybavily, o čem byl. Pak jste ale zase usnuly a nechaly tak sen volně pokračovat, přičemž už jste ho vnímaly vědomě jako sen.


To všechno je první krůček k lucidnímu snění. Pokud jste však nic takového zatím nezažily a sny si skoro nikdy nepamatujete, nezoufejte, všechno je o tréninku.

 

Lucidní snění
(Foto: Getty Images)


Chce to cvik!


Pro začátek byste si své sny měly zkoušet zapamatovat. Během noci se nám zdá několik snů a různých příběhů. Když se probudíte z tvrdého spánku, takzvané REM fáze, tak si své sny obvykle pamatujete. Začněte tedy tím, že budete vždy po probuzení ještě chvíli ležet a zkusíte si sen s veškerými detaily vybavit.


Hned jak tuto snovou skládačku sestavíte, tak si průběh snu zapište. Mějte zápisník a tužku klidně hned vedle postele. Natrénujete si tak paměť a sny si budete pamatovat čím dál tím víc. Když to budete opakovat každý den, budete také nacházet mezi jednotlivými sny návaznosti. Postupně se tak se sny naučíte podle libosti i manipulovat. Jestliže se vám to nedaří, nevěstě hlavu a zkoušejte to dál. Stačí se soustředit a po pár nocích uvidíte výsledky.

 

Lucidní snění
(Foto: Getty Images)


Zkuste to s hudbou


Každá hudba je naladěná na různou vlnovou délku a některé z nich spánku a epickému snění pomáhají. Pomožte si vstoupit do surrealistického světa tím, že si na Youtube vyhledáte hudební kulisu pro lucidní snění. Když vás uspí třeba i zvuk deště, tak proč ne určitý typ hudby?


Ovládejte sen


Jakmile si uvědomíte, že jste ve snu, tak si možná budete chvíli myslet, že jde o realitu. Pokud vám ale něco nesedí, tak zkuste test reality. Například se podívejte na hodiny. Když se bude čas měnit nepřiměřenou rychlostí, znamená to, že jste ve snu. Nepanikařte! Uvědomte si, že sníte a vyhrajte si.


Dalším stupněm je také sen ve snu. To znamená, že ve snu usnete a vstoupíte do nového snu. Není to nic strašidelného. Jen se vám zdá paradoxně o tom, že spíte a ve snu sníte zase o úplně jiném světě. Dejte si však pozor na spánkovou paralýzu, ta dokáže snění pěkně znepříjemnit. Nastává ve chvíli, kdy nedokážete realitu odlišit od snu. Poznáte ji tak, že se nemůžete hýbat a také máte strach, že je s vámi někdo v pokoji.

 

ČTĚTE TAKÉ: 

Jak se zbavit noční můry? Pomůžou jednoduché rituály našich předků

Zákon přitažlivosti: Co vám brání v uskutečnění vašich snů a jak zhmotnit jakékoliv přání do reality?

V čem spíte? Požitkářku odhalí satén, vůdkyni pánské pyžamo

Učit se během spánku?


Nemějte ale o snech příliš velkou iluzi. Podle některých můžete díky lucidnímu snění dohnat to, co jste nestihly během dne. Nezapomínejte však, že sny dokážou být pěkně nevypočitatelné... Lucidní snění by tak mělo být spíš příjemným zpestřením snu a únikem do světa vaší fantazie. Neupínejte se k tomu, že chcete snění využít pro reálný život. Tímto způsobem byste si sen neužily a pravděpodobně se vám ho ani nepodařilo ovládat.

 

Lucidní snění
(Foto: Getty Images)


Jak si vybrat sen?

 

Říká se, že sny ovlivnit nejde, protože je mozek automaticky generuje. To vůbec není pravda. Chcete ovlivnit, o čem se vám dnes bude zdát? Upněte se těsně před usnutím na konkrétní myšlenku. Nepřemýšlejte nad svými problémy, ani co vás zítra čeká. Převeďte raději do vašeho snu něco příjemného. Toto cvičení zároveň pomůže i vaší koncentraci.


Nenahraďte svůj život sněním!


Lucidní snění a budování vlastního snového světa je zajímavou zkušeností. Nezapomínejte ale na to, že spánek by měl být primárně vaší potřebou. Ať už jsou vaše představy jakékoli, důležitější je to, jaké sny si plníte v reálném životě.0 hlasů
Vaše hodnocení