Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Období Perseidů neboli roje meteoritů prolétajících kolem země právě nastalo. Jaké pověry a rituály se vážou k padání hvězd?

Padá hvězda, něco si přejte! Anebo to naopak věští smrt?

padající hvězdy
zdroj: Getty Images padající hvězdy
aktualizováno 03.08.2019, 00:00 | 03.08.2019, 00:00 | Krásná.cz

Období Perseidů neboli roje meteoritů prolétajících kolem země právě nastalo. Jaké pověry a rituály se vážou k padání hvězd?

Už od dětství vás všichni nejspíš povzbuzovali, ať si něco přejete, pokud vidíte padat hvězdu. Ve skutečnosti jde o meteor, který zrovna prolétl zemskou atmosférou, pak buď shořel nebo jeho zbytky dopadly na Zemi.


Je známé, že když tento jev uvidíte a po něčem zatoužíte, tak by se vám to mělo vyplnit. Své přání byste ale neměly říkat nahlas, jinak to ztratí magii a ke splnění nedojde. Když si budou dva lidé spontánně přát stejnou věc, tak to získá na ještě větší síle. Známou pověrou je to, že hvězdy nosí dětem duši, a když vidíte spadnout hvězdu, tak se zrovna někdo narodil. Co dalšího se ale o padajících hvězdách ještě říká?


Duše zemřelých


Dřív mnoho lidí věřilo, že když uvidíte padat hvězdu, tak někdo zemřel a jeho duše stoupá do nebe. Za žádnou cenu byste na ni ale neměly ukazovat prstem, jinak narušíte její cestu. Dokonce byste takhle mohly nějak ublížit andělům, kteří ji provázejí.


Tajemné víly


V některých babských povídačkách jsou padající hvězdy nové víly, které tímto způsobem přicházejí na zem a takhle krásně při tom svítí.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Lunární fáze a jejich působení na tebe
Co dělá Měsíc s tvou láskou a chutí na sex?
Co se stalo, když měsíc rudě zářil


Špatné znamení


V minulých dobách se lidé v tom, co se odehrává na obloze, vůbec nevyznali a často tak uvěřili všemu, co jim někdo napovídal. Mocní lidé úkazy na obloze snadno využívali k tomu, aby své poddané postrašili. I padání hvězd tedy mělo být podle nich důkazem toho, že se bohové kvůli něčemu zlobí.


Předzvěst


Hodně věštců ve svých předpovědích použilo motiv padající hvězdy jako předzvěst nějaké katastrofy. A co teprve když šlo o víc padajících hvězd! Většina lidí také věřila, že každý má svou šťastnou hvězdu. Když pak viděli nějakou padat, spojili si to s tím, že právě určitě padá ta jejich a oni budou mít smůlu nebo zemřou.

 

padající hvězdy
(Foto: Getty Images)


Slzy sv. Vavřince


Kdysi nechal císař Valerián jistého Vavřince, aby mu hlídal majetek. Ten mu ho pak odmítl vydat a raději ho rozdal chudým. Rozzuřený císař ho tak nechal umučit. Stalo se to právě začátkem srpna, a když Vavřinec umíral, na nebi spadlo mnoho hvězd. Od té doby se vypráví, že to byly jeho slzy.


Padající hvězdy můžete vidět každý rok od 17. července do 24. srpna, nejvíce jich ale spatříte během nocí 12. a 13. srpna. Velké množství se jich bude nacházet kolem souhvězdí Persea (odtud se jim říká Perseidy) a Kasiopeia, a tak byste se měly dívat východním směrem a najít tato souhvězdí podle hvězd seskupených do W. Jestli si chcete padání hvězd opravdu užít, vyrazte někam mimo město, kde na ně lépe uvidíte.0 hlasů
Vaše hodnocení