Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Svého času se po poslechu této písně zabilo až 19 lidí. Říká se, že jde o nejdepresivnější skladbu všech dob a neměli by ji poslouchat lidé s psychickými problémy. Je vůbec možné, že by měla jedna píseň takovou sílu?

Smutná neděle: Píseň, která zabíjela

Smutná neděle: Píseň, která zabíjela
zdroj: Getty Images Smutná neděle: Píseň, která zabíjela
aktualizováno 02.02.2019, 00:00 | 02.02.2019, 00:00 | Krásná.cz

Svého času se po poslechu této písně zabilo až 19 lidí. Říká se, že jde o nejdepresivnější skladbu všech dob a neměli by ji poslouchat lidé s psychickými problémy. Je vůbec možné, že by měla jedna píseň takovou sílu?

Píseň s názvem Ponurá neděle, Smutná neděle nebo Konec světa „zapříčinila“ ve třicátých letech minulého století desítky sebevražd.


Autorem písně je Maďar Reszö Seress a text složil jeho přítel László Javor. Říká se, že v posluchačích umocňuje smutné pocity vyvolané nešťastnou láskou. Autoři přitom vůbec neplánovali složit vražednou píseň, ani je k tomu nevedla něčí smrt, ale "pouhý" rozchod.

 

Podzimní splín
(Foto: Getty Images)


Liší se verze, zda opustila autora hudby Seresse jeho manželka, nebo jestli text k hudbě složil Javor po rozchodu se svou přítelkyní. Poté měl požádat zatím neznámého skladatele Seresse, aby jeho báseň zhudebnil.


Podle další legendy se Seressova družka, které jeden z autorů pošle novou nahrávku jako důkaz svého úspěchu, rozhodla spáchat po poslechu sebevraždu. A nezůstalo jen u ní. Posléze byla zaznamenána sebevražda Josefa Kellera a dalších 17 lidí, kteří při své smrti zhoubnou píseň poslouchali nebo citovali. Někteří z nich se zastřelili nebo utopili v Dunaji.

 

ČTĚTE TAKÉ:

4 rady, díky kterým se snáz vypořádáte s odchodem blízkého člověka

Sny o lásce: Co znamenají?

Trpíš kvůli JEDNOSTRANNÉ LÁSCE? Víme, jak si získáš jeho srdce


Sebevraždy spojené s Ponurou nedělí se však rychle rozšířily po celém světě, lidé se zabíjeli i v Berlíně, Římě, nebo až v New Yorku. A o několik desítek let později se sám zabil dokonce i autor písně Seress, který vyskočil z okna. Po řadu dalších let byla píseň ještě několikrát předělána mnoha dalšími umělci, přezpívala ji například Sarah Brightman nebo Karel Gott.

  


Mnoho lidí však takový vliv jedné písně zpochybňuje. Za sebevraždami měl stát podle skeptiků nastupující nacismus a píseň lidé poslouchali spíš na rozloučenou. Tímto tvrzením však nejde vysvětlit skutečnost, že spousta z „obětí písně“ pocházela z USA. Přesto si však autoři svou ponuře získanou slávu nejspíš příliš neužívali. Pravdou zůstává, že rozhodně nejde o žádnou veselou skladbu.0 hlasů
Vaše hodnocení