Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Lidé už od pradávna toužili rozumět řeči zvířat. Ty můžeš. Stačí, když si přečteš, co jejich chování znamená.

Víš, že můžeš porozumět zvířatům?

Papoušek
zdroj: Thinkstockphotos Papoušek
aktualizováno 24.10.2013, 00:43 | 24.10.2013, 00:00 | Krasna.cz/lk

Lidé už od pradávna toužili rozumět řeči zvířat. Ty můžeš. Stačí, když si přečteš, co jejich chování znamená.

U všech národů nacházíme pohádky a pověsti, jejichž hrdinové rozuměli tomu, co si zvířata povídají. Tito moudří lidé ale uplatňovali své znalosti jen ku vlastnímu prospěchu.

Nepřeháníme, když řekneme, že každý z nás se může naučit alespoň základy zvířecí řeči. Nemůžeme si to ovšem představovat tak, že se například od svého psího miláčka dozvíš jeho názor na současnou politickou situaci. To by bylo zcela určitě naivní. Stejně nesprávný je názor, že zvířata jsou jen jakýmisi roboty a že jejich jednání je vlastně pouhou reakcí na podněty z vnějšího okolí. Stejný rozdíl, jako je ve vzhledu žáby a šimpanze, je i v jejich psychice.

 

Opice
Čím vyvinutější zvíře, tím chytřejší. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Názor, že člověk se narozdíl od zvířat řídí pouze rozumem, je ale taky pěkně chybný. Lidský novorozenec se stejně jako každé jiné mládě řídí pouze vrozenými instinkty. Kdyby neměl vrozený sací a polykací reflex, zemřel by hladem, jeho mozek není na učení takových věcí ještě připraven. Vrozeným jednáním je dokonce i úsměv nemluvňat. Slepé děti pudově obrací nevidomé oči ve směru matčina hlasu a usmívají se. Pláč dětí bychom mohli významem srovnat s nářekem z osamělosti u zvířecích mláďat, která tak přivolávají matku až do úplného vyčerpání.

Mláďatům tuleňů a hrochů je zase vrozena schopnost plavat a potápět se, nemusí se to učit. Také mláďata ptáků a netopýrů nikdo neučí létat. Jakmile jim křídla dorostou, létají po krátkém zacvičení stejně dobře jako jejich rodiče.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Kočičí chování vysvětleno!
Nebuď lhostejná - každé zvíře si zaslouží žít!
Jaké zvíře se pro tebe hodí?

Vrozenému jednání u zvířat říkáme instinkty. Ty mohou být jednoduché, jako je třeba krmení, nebo složité, jakým je například stavba hnízda. K vyvolání určitého instinktivního chování musí být zvíře v určité náladě. Hladová kočka se vydává na lov kořisti, unavený pes usne, k námluvám dochází jen v době rozmnožování. Dostoupí-li nálada určitého stupně, zvíře si samo hledá příležitost, aby vrozené jednání mohlo proběhnout. Objekt, který hladová kočka hledá, tedy například myš, vsílá ke smyslovým orgánům kočky určité charakteristické signály. Podle nich kočka pozná, že se jedná skutečně o myš, nikoliv třeba o stejně velké vlastní kotě.

Těmto signálům říkáme klíčové - otevírají totiž jako klíč zámek, který teprve uvolňuje průběh vlastního jednání, v našem případě lovu. Zámku, který chrání instinktivní jednání před zneužitím, říkáme vyvolávací mechanismus, vyvolávač. Samec papouška vlnkovitého, andulky, pozná svou samici podle hnědého ozobí. na samce, který má ozobí modré, útočí. Když samici, které se samec dvořil, ozobí přemalujeme z hnědého na modré, zažene ji jako svého soka. Vyvolávačem je tu modré ozobí u samců.

 

Chytrá zvířata - 4
Papoušci se orientují podle barvy zobáku. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Vyvolávací signál můžeme při pokusech ještě zlepšit a vytvořit jej v dokonalejší formě, než se vskytuje v přírodě. Ptáci reagují mnohem intenzivněji na vejce, které je větší než jejich vlastní. Zesílená pozornost na nadsymbol určitého podnětu není výsadou jen zvířat. Lidskou rodičovskou reakci například vyvolá tvoreček s velkou hlavou, knoflíkovýma očima a baculatými tvářemi. Zidealizované formy těchto dětských znaků využívají výrobci dětských hraček při výrobě panenek. Jakmile má nějaké zvíře kulatou hlavu, krátký čenich a velké oči, je to pro nás sladké a roztomilé zvířátko, byť by mělo tlamu plnou ostrých zubů.

Instinktivní jednání má však i celou řadu dalších znaků. Nemá-li zvíředlouhou dobu příležitost k určitému jednání, začne klesat důležitost klíčových signálů. Kočka, kterou krmíme žrádlem z konzervy, si začne své lovecké pudy vybíjet na klubku vlny. Domácí pes, jehož vlčí předek si zahrabával do země zbytky své potravy na později, alespoň předstírá hrabavé pohyby na koberci.

 

Domácí mazlíček - 2
Kočky, které už nemusí lovit, stejně loví. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Mezi dvěma instinkty však může nastat konflikt. setkají-li se dva stejně silní samco racků na hranici svých území, dojde obvykle ke střetu dvou stejně silných instinktů - útěkového a útočného. Oba se chtějí navzájem napadnout, ale také mají strach. Kupodivu dojde k překvapivé reakci - oba začnou zobáky zuřivě trhat trávu, jako by chtěli stavět hnízdo. Konfliktem dvou instiktů, přeskočí jejich myšlení na instinkt třetí - stavění hnízda. Takovému novému projevu říkáme přeskokové. U lidí bychom toto chování mohli nazvat jednáním z rozpaků.

Instinkty a vůbec celé chování zvířat se vyvíjelo stejně jako jejich tělesná stavba. Obecně můžeme říci, že čím výše stojí určité zvíře na vývovjovém žebříčku, tím více se u něj uplatňuje učení a zvíře je méně odkázáno na stereotypní jednání. Příkladem může být zvíře nejblíže příbuzné člověku, šimpanz. Je to původně pralesní zvíře, které se před šelmami ukrývá v korunách stromů. Když však byla populace těchto inteligentních opic převezena do otevřené savany, radikálně se změnilo jejich chování. Naučili se vrhat velkou silou proti svým nepřátelům větvě, dokonce se s větvemi v rukou, které drželi jako primitivní kyje, vrhli i na levharta. Změnil se však i jejich jídelníček, začali se živit více masem.

BUDE TĚ ZAJÍMAT:
Doma.cz píše: 
Neuvěřitelné! Holčička vyrůstala mezi divokými zvířaty v Africe
Slavné milovnice zvířat z ULICE (a nejen z Ulice)

Kromě zkušenosti se účastní i paměť. Tu mají zvířata výbornou. Slon zná po roce z třinácti úkolů, které musel umět, ještě dvanáct, kůň z dvaceti dokonce devatenáct. Pozoruhodné je i to, že zvířata mají schopnost abstrakce. slon, který byl odměněn pamlskem, když rozeznal křížek od čtverečku, pokládal pak za symbol křížku všechn obrazce, na kterých se zkřížily dvě čáry. O schopnosti abstraktního myšlení u zvířat  svědčí i to, že se naučí od sebe rozeznávat čísla. Nakreslíte-li krkavci na víko s potravou sedm teček, vybere ji bezpečně mezi ostatními krabicemi s jiným počtem bodů. Dokonce se naučí přijímat jídlo při čísle sedm a je jedno, jestli vidí sedm bodů, sedmkrát mu zazvoní na zvonek či sedmkrát zhasne a rozsvítí světlo. Dovede totiž naučený smybol převést bez dalšího učení ze zrakové oblasti do sluchové.

 

Chytrá zvířata - 3
Krkavec si dovede spojit sluchové aa zrakové vjem. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Krkavci, havrani, papoušci a ze savců zejména opice, šelmy, kopytníci mají rozhodně schopnost, byť velmi primitivně, myslet. Jejich abstraktní pojmy jsou však narozdíl od nás nepojmenované. Jedině člověk je slovy chopen vyjádřit obecné pojmy. A proto i mezi nejinteligentnějšími zvířaty a člověkem zeje obroská propast. Nicméně nesmíme zapomínat, že lidská existence je spojena s přírodou a že my budeme tím šťastnější, čím víc v souladu s ní budeme žít.3 hlasů
Vaše hodnocení