Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Toužila jsem po přátelství na celý život a po místě, kde by mě lidi měli rádi takovou, jaká jsem.

Začátek jednoho velkého přátelství

Vložit video na:

aktualizováno 12.09.2013, 15:07 | 09.09.2013, 00:00 | Komerční článek / Johana Dittrichová

Toužila jsem po přátelství na celý život a po místě, kde by mě lidi měli rádi takovou, jaká jsem.

Miluju jen tak se toulat po městě a přemýšlet. Taky máš svoje oblíbená místa, která tě vtáhnou svojí atmosférou, a ty přemýšlíš a přemýšlíš a vzpomínáš a vzpomínáš?


Kurzy Alfa
(Foto: oficiální zdroj)


Jedna z mých oblíbených tras vede kolem kavárničky, kam si s holkama ze třídy chodíme pokecat, když je potřeba něco probrat, kolem Kartářského světa, kam chodí lidé hledat budoucnost a nakonec kolem pizzerie, kde mají tu nejlepší Hawaii na světě.
 

Honila se mi tenkrát hlavou spousta otázek – našim to moc neklapalo a nevěděla jsem, jak se doma chovat, abych nezhoršovala situaci. Trávila jsem čím dál víc času mimo dům a snažila se najít způsob, jak našim pomoct. Byla jsem i v tom Kartářském světě. Kartářka mi naprosto přesně vyložila celou naši rodinnou situaci i výhled do budoucna, ale nemohla mi poradit, jak se k němu dostat. Snažila jsem se odpověď získat i jinými způsoby, ale jen jsem měla čím dál větší pocit, že jsem v tom sama a nikdo mi pořádně nerozumí. A protože jsem vítala každou příležitost vypadnout z domu, přišlo mi vhod pozvání od bývalé spolužačky Alči – prý se v nějaké pizzerii poblíž bude teď nějakou dobu scházet skupina teenagerů. Každé setkání má mít téma, o kterém bude u večeře někdo něco povídat a pak se o tom má diskutovat u dortíku a horké čokolády. Hlavně jsem se těšila, že budu mezi stejně starými lidmi, kteří zatím nevědí o mých starostech; a kdo ví, třeba tam bude někdo, komu se nakonec budu moct svěřit a kdo mě pochopí.


Kurzy Alfa
(Foto: oficiální zdroj)

 

A tak jsem jeden čtvrtek večer přišla na kurz Alfa. Téma večera bylo “Jde v životě ještě o víc?” a jak jsem zjistila, ten kluk, který si připravil povídání, byl křesťan, což bych do něj vzhledem ke slušivému retro tričku a skejťáckým džínům na první pohled fakt neřekla. Vyprávěl o svém pohledu na smysl života, a jak se těší, že si teď bude každý čtvrtek moct popovídat s lidmi, kteří mají k životu odlišný přístup. Tak jsem si říkala “no jasně, to je dobrá záminka, aby nás všechny přesvědčoval, že má pravdu”, ale ukázalo se, že jsem mu křivdila. U diskuse pak mluvil ze všech nejmíň a opravdu ho zajímalo, co si o tématu myslíme my ostatní. V takové přátelské atmosféře uteklo deset večerů kurzu jako voda.


Kurzy Alfa
(Foto: oficiální zdroj)

 

Vždycky, když míjím tu pizzerii, přemýšlím o kamarádce Zuzce, kterou jsem tam potkala a se kterou teď v září chystáme další kurz Alfa pro svoje kamarády a teenagery z okolí. Těším se, že se zase seznámím s novými lidmi a budu jim moct nabídnout porozumění a přátelství tak, jak ho tehdy Zuzka nabídla mně. Tady si najdi nejbližší Alfu.


 5 hlasů
Vaše hodnocení