Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Feng šuej je tradiční čínské učení, podle jehož zásad a pravidel si i ty můžeš zařídít pokoj tak, aby ses v něm cítila dobře.

Zařiď si pokoj podle feng šuej

feng šuej
zdroj: Thinkstockphotos feng šuej
aktualizováno 07.08.2012, 00:00 | 07.08.2012, 00:00 | Krasna.cz/ipo

Feng šuej je tradiční čínské učení, podle jehož zásad a pravidel si i ty můžeš zařídít pokoj tak, aby ses v něm cítila dobře.

V praxi feng šuej (doslova "vítr a voda“) pracuje se světovými stranami a s energií pěti prvků – vodou, dřevem, ohněm, zemí a kovem. Pokouší se o vytvoření harmonie člověka v prostoru a pozitivní působení energie.

Zjednodušeně řečeno jde o to, že když budeš mít zařízený pokoj tak, aby ses v něm cítila dobře, budeš se pak cítit dobře i mimo něj. Když budeš trávit čas, spát, koukat na televizi, učit se v příjemném prostředí, budeš odpočatá a dobře naladěná. Pozitivní energie se tě pak bude držet jako klíště.

Pozitivní energie se jmenuje čchi. O tok této energie, která je všudypřítomná, se opírá celé učení. Je tedy součástí jednoho ze čtyř pilířů. V dalších třech pilířích se hovoří o živlovém pentagramu, který v našem případě ovliňuje harmonii prostoru. Schéma Pa-Kua se soutřeďuje na problémy do hloubky a faktor času říká, že každý čas má svou energii - významnou součástí je tradiční čínská astrologie a kosmologie.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Ať má tvůj pokoj styl
Zpříjemni si uklízení
Nový outfit pro tvé království

A když na to půjdeme selským rozumem, tak nám vyjde, že pokoj je potřeba zařídít jednoduše, vkusně, logicky a prakticky. Například takové pravidlo, že postel má být čelem u zdi, je nám všem známo i bez Číňanů. Kdo by snad chtěl spát uprostřed pokoje, tak ho varuji předem – bude trpět pocity nestability.

 

 

Nejdůležitější ze všeho je ujasnění stylu. Chci mít pokoj ve stylu moderním, orientálním, retro, elegantním, antickém? I pestrobarevný pokoj s výraznými doplňky může vypadat dobře. Vybavení a barvy musí odrážet tvou osobnost. Pořádně si promysli, který styl je ti nejbližší a pak se ho drž. Nesmí se ti stát, že si z každé návštěvy obchodního centra přineseš dva nové kousky. Pěkné, ale úplně jiné. Jako celek plastová konvička na zelávání, benátské masky a turecká vodní dýmka nevypadají dobře. Tomuto "stylu“ se říká každý pes, jiná ves a z důvěryhodných zdrojů mám, že tento styl staří Číňané nedoporučují.

Teď už máš svůj styl a zároveň víš, že pokoj není radno zaflákat si vším možným. Také pozor na lapače prachu. Kýčovité suvenýry z dovolené, mušličky posbírané na pláži, svíčky, sošky, nebo třeba nedejbože porcelánoví sloni a kočičky do pokoje mladé ženy nepatří.

 

 

Správným výběrem barev a umístěním jednotlivých předmětů v místnosti lze dosáhnout úspěchu v pracovním i soukromém životě. Vyber si tedy barvy, do kterých svůj pokoj oblékneš. Barvy musí ladit. Zkus si jednu stěnu natřít výraznou barvou – královsky modrou, fialovou, vínovou, oranžovou - a zbytek nech bílý. Pokud chceš mít pokoj barevnější, experimentuj s různými odstíny jedné barvy. Když si na malování netroufáš a nechce se ti posouvat půlku nábytku, zkus samolepky na zeď. Nalepit je zvládneš sama a tvůj pokoj najednou dostane zcela osobitý ráz. Na českém trhu je takových nálepek opravdu hodně. Můžeš vybírat z květinových vzorů, zvířecích, abstraktních, srandovních, citátů...

Pamatuj, že nejde jen o to kupovat všechno, co se ti líbí. Nejenom vkusná, ale i praktická stránka věcí je důležitá. Při výběru postele vol dřevo s úložným prostorem. Čalouněné postele vypadají moc hezky, ale líbí se i roztočům. Zvol jeden kus nábytku, který bude v místnosti dominantní. Bude to pravděpodobně ten nejdražší kousek. Zbytek dolaď už jednodušším nábytkem. Doplňky jako polštářky, koberečky, závěsy a obrazy můžeš čas od času obměnit. Dáš tak svému pokoji svěží nádech novosti a neutratíš kvůli tomu všechny svoje peníze.

Hledej na internetu, inspiruj se v časopisech. Ale nedej na módní trendy, nekupuj si nic proto, že to má každý. Zároveň se nesnaž být za každou cenu originální. Řiď se srdcem. A pozor na květiny. Někdy méně znamená více. Všem floromilkám, které už pro všemožnou zelenou havěť nemají kam šlápnout, se možná bude hodit kulatý závěsný květináč. Rostlina v něm visí kořený vzhůru a zalévá se zeshora. Jakýmikoli zaoblenými tvary totiž můžeš ještě posílit proudění pozitivní energie.
 13 hlasů
Vaše hodnocení