Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Vánoční, ale i předvánoční čas je už od pradávna doprovázen spoustou tradicí a zvyků, neboť už naši předkové věděli, že Vánoce jsou magickým časem, který dokáže zjevit mnohá tajemství.

Zvyky a tradice, které ti rozzáří Vánoce

Vánoce
zdroj: Thinkstockphotos Vánoce
aktualizováno 24.12.2018, 00:00 | 24.12.2018, 00:00 | Karolína Šimečková

Vánoční, ale i předvánoční čas je už od pradávna doprovázen spoustou tradicí a zvyků, neboť už naši předkové věděli, že Vánoce jsou magickým časem, který dokáže zjevit mnohá tajemství.

Opraš si s námi 5 vánočních tradic, které tě nejenom zabaví, ale možná ti i napoví, co tě čeká! Symbolika adventu spolu s Vánoci oslavuje lásku a rodinný kruh, proto většina z těchto tradic prorokuje jak budoucnost týkající se našich partnerských vztahů tak třeba našich poměrů v rodině.

 

Hvězdička v jablíčku


Jedním z nejznámějších zvyků Vánoc bývá už dlouhou dobu označováno krájení jablíček. Tato tradice slouží především k tomu, abys zjistila, jestli budeš ty, popřípadě člen tvé rodiny, se kterým budeš jablíčka krájet, v příštím roce zdraví. Jablko si překrojíš příčně v půli (pokud pracuješ s ostřejším nožem, popros o pomoc rodiče nebo starší sourozence) a poté zkoumáš, zda je ve středu hvězdička – ta prý předznamenává zdraví a štěstí. Neblahým znamením je naopak červík či jádřinec ve tvaru kříže.

 

  

Lodičky z oříšků


Na přípravu lodiček budeš potřebovat skořápky od vlašských oříšků (počet skořápek by se měl shodovat s počtem členů tvé rodiny). Do těch budeš následně lepit tekutým voskem malé svíčky. Každý si zapálí tu svou a vypustí ji do umyvadla plného vody. Pokud se lodičky drží u sebe, bude rodina pohromadě. Jestliže se nějaká vzdálí, vydá se její majitel do světa.

 

Ořech
(Foto: oficiální zdroj)

 

Šupinka z kapra pro štěstí


Zvyk dávat šupinku z kapra pod talíř je eventuelně nový. Rozšířil se mezi chudými venkovany v Evropě po První světové válce. Šupiny z kapra jsou symbolem bohatství, proto se před večeří umisťují pod talíře, případně se drží v dlani nebo dávají do peněženky. Tato tradice má přinést tobě a tvé rodině peníze a  pracovní prosperitu.

 

ČTĚTE TAKÉ:
Nezadaná zrovna na Vánoce? Užij si je i tak plné lásky a radosti
16 nejpodivnějších vánočních zvyků, tradic a pověr ve světě: Pavouci na stromcích, do kostela na bruslích a lidožravá kočka
10 zajímavých novoročních zvyků z celého světa

 

Olověná budoucnost


Metoda lití olova byla původně vynalezena ve starověkém Řecku a dnes je nedílnou součástí nejen vánočních a novoročních tradic mnoha Evropských zemí, ale také běžnou metodou vypuzování zlých vlivů například v Turecku! Nažhavený kov (pokud nemáš olov, postačí např. vosk) se opatrně lije do studené vody. Počkej pět minut a prohlédni si ve vodě ztuhlé tvary. Výklad tvarů je různý a fantazii se meze nekladou!

 

Jaké vánoční tradice dodržuješ ty?0 hlasů
Vaše hodnocení