Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Učení, pro některé z nás je to slovíčko hrůzy, díky kterému se ti zrychlí srdeční tep a vyraší pot na tváři, či těle - a rozhodně to není díky tomu, že by si z toho měla nějaký ten příjemný pocit a těšila se na každou novou hodinu, kdy usedneš do ...

Když se řekne učení.. a jak se do toho efektivně ponořit!

jak se učit
zdroj: Thinkstockphotos jak se učit
aktualizováno 21.10.2014, 00:00 | 21.10.2014, 00:00 | Tereza Benkovská/Krasna.cz

Učení, pro některé z nás je to slovíčko hrůzy, díky kterému se ti zrychlí srdeční tep a vyraší pot na tváři, či těle - a rozhodně to není díky tomu, že by si z toho měla nějaký ten příjemný pocit a těšila se na každou novou hodinu, kdy usedneš do lavice a budeš se vzdělávat, no ne? Ale pro jiné je tohle třeba hlavní prioritou, nebo povinností. Avšak, jak si na tom ty?

Když se řekne to kouzelné slovíčko: učení, kde kdo už bručí, ať dám s tím pokoj, protože je rád, jak má od toho všeho na tu chvilku klid - to i někdy já. Ale když se nad tím zamyslím a zamyslíš i ty, bez toho se jednoduše neobejdeš.

 

Někdo se narodí moudrý od mala a učení mu ani tak problém nedělá (ach ti šťastlivci) ale ostatní na tom nejsou zrovna tak dobře a musejí si k tomu dopomoci. A když se člověku nechce, má k tomu nechuť a tohle je třeba i tvůj případ, mám pro tebe takovou menší osnovu, jak to změnit a nastolit si tak takový menší řád, podle kterého se můžeš, ale i nemusíš řídit. Stačí když si z toho vezmeš aspoň inspiraci.

 

CO ne a na CO dávat pozor?

 

Nikdy nezapomínej, že se učíš pro sebe, ne pro ostatní.

 

Někdo má doma rodiče, kteří mají určité postavení, práci a sami měli výborné výsledky a tím pádem se očekává, že tak to budeš mít i ty. Nebo naopak, rodiče neměli možnost a tak si plní své sny na dětech. Ale.. nejhorší co můžeš být je, aby rodič na dítě tlačit a přetvářel ho k obrazu svému. Takhle totiž nemusíš být v budoucnu ve svém povolání spokojená ty, za to tví rodiče ano. Co je z toho však důležitější?

 

Spěch, stres apod.

 

Pokud budeš dělat všechno honem, honem a začneš dělat jednu věc, pak tam tu druhou a nakonec třetí, ale vrátíš se později k té první a druhé.. to je zmatek co? Je zřejmě, že tak to chodí a chodit nadále bude, pokud začneš zmatkovat a snažit se dělat více věcí na jednou. První udělej tu nejdůležitější, začni od lehkého, později se ponoř do toho těžkého, nebo opačně - tak aby ti to vyhovovalo, protože na ráz by se vše dělat nemělo. Hlavně se hoď do klidu a uvidíš, že když zvládneš jednu práci na výbornou, ty další půjdou jako po másle.

 

Co naopak ano, aneb jak na efektivnější učení?


1) Choď včas spát, protože nebudeš druhý den brzo ráno tak unavená a o to zbude víc času zvládnou ostatní věci, na které bylo doposud málo času.
2) Pořiď si diář nebo deníček a udělej si stručný rozvrh pro učení, zábavu a přátele. Díky tomu totiž začneš mít o svých činnostech větší přehled.
3) Začni se učit ve škole. Proč? Když pochopíš aspoň částečně látku už ve škole, nebudeš muset dělat toho tolik doma.
4) Opakuj si nové učivo co nejdříve, protože čím dřív tím líp.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:
S kůží na pracovní trh 
Začni se připravovat na přijímačky už teď!


5) Učit se s někým dalším? Proč ne, můžete si navzájem pomoc a bude to tak pro vás i zábavnější.
6) Předříkávej si učení na hlas, nebo svému sourozenci, pejskovi, rodině.. apod. Pomůže ti to hlavně při zkoušení, pokud si nervózní.
7) Pokud máš nepřehledné zápisky, přepiš si je tak, aby se ti právě líbily.
8) Nauč se slovíčko: „já chci“ protože „musím“ a „hned“ zrovna moc nefunguje.
9) Zpestři si své sešity, poznámky aj. pomocí fixů, pastelek, učení tak bude o něco veselejší.
10) Vytvoř si k učení příjemné a co nejvhodnější podmínky. Učí se ti lépe v křesle, posteli, u stolu? Nebo naopak nemáš na to klid? Tak jeden takový tip pro tebe mám, zkus záchod, tam klid zaručeně najdeš! 

 

A o ty?

 

Jak si na tom s učením ty?
Jak se staví ke tvému vzdělávání tví rodiče?
Máš nějak nápady, zkušenosti, problémy apod. s učením? Poděl se o to s námi!9 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •