Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Večer tě čeká pořádná party. Když se zábava rozjede, u jednoho pivka nebo nealko koktejlu nejspíš neskončíš. Jak se už předem postarat o to, aby ses druhý den nevzbudila s pořádnou kocovinou, a co dělat, když tě přeci jen přemůže?

Buď fit po flámu

aktualizováno 12.03.2011, 09:46 | 12.03.2011, 09:30 | Krasna.cz/trm

Večer tě čeká pořádná party. Když se zábava rozjede, u jednoho pivka nebo nealko koktejlu nejspíš neskončíš. Jak se už předem postarat o to, aby ses druhý den nevzbudila s pořádnou kocovinou, a co dělat, když tě přeci jen přemůže?

Do osmnácti se sice pít nesmí, neděláme si ale iluze, že tohle pravidlo občas neporušuješ. Když už ale piješ, tak eliminuj nejen ranní nevolnost, ale i trapné momenty a nechtěné události, které bys pod vlivem byla schopna spáchat.


NEŽ VYRAZÍŠ PÍT


Najez se


To, jak moc silná kocovina tě zmůže, ovlivníš už před samotnou party. Zlaté pravidlo neopití se je najíst se. Ideální je jídlo s vysokým obsahem bílkovin, které dokážou zpomalit vstřebávání alkoholu, tedy například maso nebo sýry. Rozhodně si nepomůžeš lehkým salátkem. Když se vůbec nenajíš, nejen že na tebe začne alkohol rychleji působit, ale také ti pěkně podráždí žaludek a vyvolá nevolnost. To se ti s naplněným (ale ne přecpaným) žaludkem nestane.


Víš, s kým piješ?


Velký vliv má i to, s kým si chystáš večer užít. Jestli jdete s bandou kamarádek, kterým stačí k náladičce jeden koktejl, pravděpodobně se neopiješ. Pokud ale plánuješ zábavu ve společnosti lidí, co celý večer sedí za stolem a lijí do sebe jedno pivo za druhým, nejspíš nebudeš chtít být "ta trapka, co nepije", a budeš "z povinnosti" držet jejich tempo. Nechtělo by to radši zvážit, s kým se to chodíš bavit?


Pozor na léky


Jestli bereš nějaké léky, přečti si příbalový leták, jak se snáší s alkoholem. Pít bys neměla na většinu z nich, u některých se ti to ale může nepěkně vymstít. Můžeš po nich v kombinaci s alkoholem být ospalá, malátná, mohou dráždit žaludek nebo vyvolávat bolest hlavy. Také mohou mít na svědomí různé alergické reakce, třeba vyrážky nebo rudé fleky na kůži, hlavně v obličeji. Určitě chceš "zazářit" na party takhle?

 

 

Co dokáže alkohol? Podívej se na video:


DO AKCE


Pij pomalu


Jestli máš žízeň, dej si vodu nebo jiné nealko. Alkohol bys rozhodně neměla hltat na žízeň. Tím se totiž pěkně rychle opiješ. Alkohol bys měla pomalu usrkávat, jedno víno, pivo nebo koktejl bys měla vypít během jedné hodiny, ne méně. Jen tak si zachováš čistou hlavu. Pozor si dej také na alkohol obsahující CO2 (bublinky), třeba šampaňské, ale také víno nebo rum smíchaný s colou. CO2 totiž urychluje vstřebávání alkoholu do krve, čímž se rychleji opiješ.


Střídej, ale nemíchej


Alkohol zásadně nemíchej. Už na začátku večera si řekni, jestli pojedeš v pivu, vínu, nebo koktejlech, a tuhle linii drž. Jinak ti hrozí, že skončíš u záchodové mísy. Co ale střídej, je pití alko a nealko nápojů. Nestyď se prokládat víno sklenicí vody a alko koktejly těmi nealkoholickými.


Měj přehled


Jestli tohle nebude tvůj první večírek ve společnosti alkoholu, už asi máš představu, kolik toho sneseš. Po jednom koktejlu jsi v náladě, druhý v tobě vyvolává záchvaty smíchu a začínáš blábolit, po třetím už o sobě nevíš. Nebylo by tedy lepší, dát si po prvním delší pauzu na nealku, druhý si dopřát s odstupem a třetí už si ani nedat? Měj pořád pod kontrolou, kolik jsi toho vypila a jak moc opilá už jsi. Když do toho zapojíš hlavu, snáz se ohlídáš.

 

Některé školy testují na žácích, jestli nechodí na výuku pod vlivem drog a alkoholu:


ACH TA RÁNA


Teorii boje s kocovinou znáš, v praxi ji možná ale nedodržíš a ráno ti bude ouvej. I tehdy se dá ovšem leccos zlepšit.


Sušák


Spousta alkoholu vyvolává hrozný pocit žízně. Nesáhni ale po čemkoli. Bublinkové limonády a perlivé minerálky by ti mohly pěkně podráždit žaludek. Sáhni radši po neperlivé, nebo obyčejné kouhoutkové vodě, nebo si uvař čaj. Taková máta nebo kopřiva má dokonce zklidňující efekt na tvůj rozbouřený žaludek. Vyhni se ale hodně aromatickým čajům, výrazná chuť a vůně by ti nemusela udělat dobře.


I když cítíš, že je ti blbě, pij. Tím urychlíš vyplavování toxinů z těla a dřív se zbavíš nepříjemné kocoviny.


I když spousta lidí řeší ranní bolehlav kávou, po flámu by ses jí měla spíš vyhnout. Má dehydratační účinky, takže pro tvoje odvodněné tělo je to spíš rána, než pomoc.

 

Zázračné tablety


Na trhu existuje řada produktů, které ti mohou s kocovinou pomoct. Některé se berou ještě před flámem, pomáhají tím stylem, že na sebe navazují alkohol, který pak z těla jednoduše vyloučíš (na této bázi funguje např. lék Prevento, Anti Ethanol, přírodní preparáty s výtažky z opuncie, existuje i antikocovinová náplast Forget Hangovers). Pokud ses nevybavila předem, sáhni po rozpustném céčku nebo šumivém acylpyrinu, nebo speciálních lécích (např. šumivý Vyprošťovák, Samaritan, EasyMorning, nebo některé homeopatické přípravky).


Mléko, česnečka, okurky


Existují "zaručené" vyprošťováky, které ale fungují na různé lidi velmi různě. Jedno je ale společné – rozhodně bys něco měla sníst. I když se ti motá hlava a žaludek máš jako na vodě, potřebuješ doplnit cukry a dodat tělu energii. Zabrat by mohla česnečka nebo kuřecí vývar, míchaná vajíčka, kyselá okurka, kysaný nápoj, bílý jogurt i obyčejné mléko. Nic z toho nehltej, jez tak rychle, jak ti tvoje zmožené tělo dovolí.


Sprcha


Ráno ti nemusí být špatně jen z nadmíry alkoholu, nevolnost vyvolává i nepříjemný zápach kouře, který ti čpí z vlasů a celého těla, pokud jsi po svém nočním návratu vynechala sprchu. Teď s ní rozhodně neotálej. Střídání teplejší a vlažnější vody ti rozproudí krev, takže alkohol se rychleji začne vylučovat z těla.


Čerstvý vzduch


Zle ti může být i z toho, že jsi celý večer trávila ve vydýchaném, navíc pěkně zakouřeném prostředí. Jestli jsi ve stavu, kdy nemůžeš pomalu ani vstát z postele, otevři na sebe alespoň okno, ať k tobě může kyslík. V lepším případě se seber a jdi na procházku. Třeba do nejbližší prodejny pro něco ke snídani. Uvidíš, že ti to prospěje.


Mezi lidi


Víkendová kocovina má jednu výhodu – druhý den ji můžeš vyspat. Co když se ale picneš uprostřed týdne? Nejdřív si naordinuj vlažnou až studenou sprchu, která tě zaručeně probere. Jestli si nestíháš umýt vlasy, přestříkej si je parfémem, ať nejsou cítit kouřem, a spleť je do copu nebo drdůlku, abys zamaskovala jejich unavený vzhled.

 

Zkus do sebe dostat nějaké jídlo, nebo aspoň jogurtový nápoj. Než vyrazíš, dej si trochu práci s líčením. Nejdůležitější je sjednotit barvu pleti a zamaskovat její strhanost, dej si tedy záležet s korektorem a make-upem. Dej si trochu tvářenky, nebude vidět, jak jsi bledá. Lesk na rty ti dodá svěží vzhled. S líčením očí to nepřeháněj, když jsi unavená, máš tendenci si je mnout a o rozmazané šmouhy jistě nestojíš. Trocha řasenky bohatě postačí.

 

Obleč si něco, v čem se cítíš dobře. Stačí obyčejné džíny a tričko, nějaký výrazný model, který přitahuje pozornost, dnes nebude ta pravá volba. Určitě nezapomeň na sluneční brýle, dokážou leccos zamaskovat a uchrání tvé citlivé oči, než budeš z nejhoršího venku.6 hlasů
Vaše hodnocení